За підтримки Черкаського КВУ пройшов Перший всеукраїнський Форум громадських рад

9-12 червня в Черкасах відбувася Перший Всеукраїнський форум громадських рад. Серед організаторів заходу - Черкаська обласна організація ВГО КВУ. 

Участь у Форумі взяли близько 50 представників 15-ти Громадських Рад з 8 областей України та Мазовецького i Підляського воєводства Польщі зібралися в рамках проекту "Активні громадські ради ІІ".

Під час заходу був проаналізований наявний стан розвитку інституту громадських рад в Україні, вивчений досвід Польщі з питань взаємодії влади і громадськості, а також обговорений робочий проект Збірки рекомендацій для Громадських рад. 

У відкритті Форумі з привітальним словом до учасників звернулися: президент Польського фонду «Вікно на Схід» Павєл Міцкевіч, голова Черкаської обласної організації Комітету виборців України Максим Михлик, начальник управління культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської облдержадміністрації Олег Островський.

На пленарній частині заходу перед учасниками Форуму виступили: 
-    Віктор Тимощук (кандидат юридичних наук, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, м. Київ), який представив огляд загального стану і перспективи розвитку Громадських рад в Україні. 
-    Сергій Пасічник (директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Черкаської ОДА, м. Черкаси), який розповів про роботу Громадських рад на прикладі Черкаської області. 
-    Валерій Вєтров (член Громадської ради при Державній регуляторній службі України, м. Київ), виступив з доповіддю: «Надання механізмів впливу та права  участі в формуванні та реалізації державної політики громадським об’єднанням». 
-    Збігнєв Вейцман (Асоціація BORIS, м. Варшава (Польща)), поділився досвідом розбудови громадянського суспільства в Польщі і розповів про розвиток і виклики Громадських рад в Польщі.

-    Анджей Рибус Толлочко  (член Мазовецької Громадської Ради, м. Варшава (Польща)), презентував доклад: «Громадська Рада в процесі прийняття рішень - роль стандартів на прикладі Мазовецького воєводства». 
Наступні два дні працювали 4 робочі групи, діяльність яких була присвячені обговоренню проекту Збірки рекомендацій для Громадських рад, напрацюванню рекомендації для її наповнення і покращення. Перед початком робочої частини Форуму виступила Вікторія Феофілова (координаторка Коаліції «Молода Черкащина»), яка презентувала «Збірку рекомендацій для Громадських рад» (робоча версія) і дала старт обговоренню.

Учасники форуму поділились на 4 робочі групи:

- Група 1, працювала над темою «Чим займаємось?» і обговорювала загальні питання роботи ГР, її функції, документи, з якими працює Громадська рада. Модерував групу Микола Макуха (ГО «Опора», м. Черкаси) . 
- Група 2, працювала над темою «Як починаємо працювати?» і обговорювала питання створення Громадської ради, припинення повноважень члена ГР, припинення діяльності Громадської ради. Модерувала групу Тетяна Кавальчук (Коаліція «Молода Черкащина», м. Черкаси).

 - Група 3, працювала над темою «Як працюємо?» і обговорювала структуру Громадської ради, процедури та регламент (засідання, прийняття рішень, тощо). Модерував групу Сергій Гончар (БФ «Паритет», м. Черкаси). 

- Група 4, працювала над темою «З ким і як спілкуємось?» і обговорювала комунікацію в середині Громадської ради та зовнішньо, а також PR і звітування. Модерував групу Сергій Шмиголь (Студентська Рада, м. Черкаси).

Останній день форуму був присвячений підведенню підсумків обговорення і «мозкового штурму» в робочих групах, а також учасники форуму поділились своїми успішними історіями з діяльності Громадських рад. Зокрема перед присутніми виступали: Любов Лук’янцева (м. Кіровоград),  Яків Прогнімак (м.Канів), Валентина Атанасова (м. Миколаїв), Юрій Бут (м. Біла Церква), Олександр Лейкін (м. Полтава), Артем Ващіленко (м. Миколаїв) та інші.

Також під час форуму відбувся конкурс на кращу назву збірки рекомендацій для Громадських рад. Учасники пропонували свої варіанти, а потім відбулось рейтингове голосування. Після підбиття підсумків відбулось нагородження переможців: Перше місце - "Навігатор по Громадських радах", автор - Лілія Атнажева (м. Баштанка), друге місце - "Корисні та шкідливі поради для роботи Громадської ради" - Рахматулін Герман (м. Умань), третє місце - "Якісно та швидко про Громадську раду", автор - Ратійова Лариса (м. Сміла). 

Окремо варто наголосити, що головна мета Форуму - наповнення діяльності Громадських рад змістом і уніфікація їх діяльності.  Адже сьогодні мало хто уявляє як саме вони повинні працювати і співпрацювати з владою і суспільством, якими повинні бути процедурні і регламентні моменти, як створюватись і ліквідуватись, як консультувати владу, розробляти і лобіювати програми і т.д.  Тому одним із маячків досягнення мети, обрано створення універсального порадника для Громадських рад і за основу взятий аналогічний порадник, який сьогодні активно використовується в Польщі.

Видання збірки заплановано на осінь 2016 року. Порадник буде виданий в електронній версії і розісланий представникам  Громадських рад, місцевих адміністрацій і ініціативним групам. 

Форум Громадських Рад є частиною проекту «Активні Громадські Ради ІІ: підтримка співпраці громадянського суспільства з місцевим управлінням і державною адміністрацією в Україні», який реалізується спільно Фондом «ВІКНО НА СХІД» та Черкаською обласною організацією Комітету виборців України. Проект співфінансується з коштів Польсько-Канадської програми підтримки демократії, фінансованого в рамках Програми польської співпраці для розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польщі та Уряду Канади. 

 

 

Джерело