КВУ склав ТОП-10 популістських законопроектів

Популістськими визначалися законопроекти, які було не можливо виконати через брак коштів на їх реалізацію, які не передбачали шляхів їх втілення або ж відверто суперечили чинному законодавству чи Конституції України.

Оцінка законопроектів базувалася на висновках Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, профільних комітетів ВРУ, Комітету ВРУ з питань бюджету, Міністерства фінансів України, Національного банку України.

1. Законопроект №1558-1 «Про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті»

Ініціатор: «Народний Фронт»
Суть законопроекту: дозволяє фізичним особам повертати кредити банку в іноземній валюті за тим курсом, за яким вони їх брали.
Ціна реалізації: 76 млрд. грн. (сума збитків для банківської системи України – за оцінкою Національного банку)
Найактивніше підтримували: РПЛ – 86% депутатів «за», «Батьківщина» - 68% "за". Враховувалося останнє голосування, коли законопроект було прийнято.

2. Законопроект №2883 «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо індексації грошових доходів громадян)»

Ініціатор: «Батьківщина»
Суть законопроекту: індексація грошових доходів населення через підвищення споживчих цін та підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги.
Факт: реалізація законопроекту потребує значних коштів. Автори законопроекту не надали відповідних розрахунків.

3. Законопроект №2835 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості газу для населення»

Ініціатори: «Батьківщина», БПП, Радикальна партія Олега Ляшка, «Самопоміч»
Суть законопроекту: зниження вартості газу для населення до рівня, який був до підвищення тарифів.
Факт: реалізація законопроекту потребує значних коштів. Автори законопроекту не надали відповідних розрахунків.
Найбільше підтримували: «Самопоміч» - 92%, «Батьківщина» - 84%.

4. Законопроект №2093 «Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо соціального захисту постраждалих осіб»

Ініціатор: «Народний Фронт»
Суть законопроекту: повернення та збільшення пільг для чорнобильців.
Ціна реалізації: щорічно 1,5 млрд грн. Як наслідок, розбалансування Державного бюджету (за оцінкою Міністерства фінансів). 
Найбільше підтримували: «Народний Фронт» - 80%, РПЛ – 76%.

5. Проект Закону №2435 «Про особливості управління окремими територіями Донецької та Луганської областей»

Ініціатор: «Опозиційний блок»
Суть законопроекту: створення на території Донецької та Луганської областей Міжобласного Територіального об’єднання Донбас. Серед іншого це утворення матиме власний орган влади (Зібрання МТО «Донбас»), загони народної міліції, а також широкі повноваження щодо надання згоди на призначення керівника СБУ, Прокуратури та ОВС на цій території. 
Факт: створення МТО «Донбас» суперечить Конституції України. Є спробою зазіхання на сувернітет держави шляхом створення квазітериторіальних утворень.

6. Законопроект №1731 «Про вільну (спеціальну) економічну зону «Порто-франко»

Ініціатор: «Опозиційний блок», «Відродження»
Суть законопроекту: встановлює особливий порядок роботи спеціальної економічної зони «Порто-франко» на території Одеської області.
Факт: частина положень законопроекту є декларативними та не мають механізму їх реалізації. Законопроект не відповідає вимогам антикорупційного законодавства, сприяє появі конфлікту інтересів.

7. Законопроект №2832 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо посилення захисту громадян у зв'язку з встановленням нових тарифів на житлово-комунальні послуги)»

Ініціатор: «Батьківщина»
Суть законопроекту: захист населення від підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.
Факт: законопроект містить норми, що можуть призвести до руйнування конкуренції на газовому ринку. Його реалізація потребує значних коштів. Автори законопроекту не надали відповідних розрахунків.

8. Проект Закону №2463 «Про День пам'яті та примирення»

Ініціатор: «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, «Народний Фронт»
Суть законопроекту: визначення 8 травня як Дня пам’яті та примирення.
Факт: згідно з Указом Президента України від 24.03.2015 р. 8 травня вже визначено як «День пам’яті та примирення»

9. Проект Закону №2857 «Про внесення змін до Закону України "Про культуру" (щодо просвітництва)»

Ініціатор: «Опозиційний блок» 
Суть законопроекту: задоволення індивідуальних та колективних потреб громадян у пізнанні Всесвіту та суспільства через просвітництво.
Оцінка: законопроект містить вирази, не характерні для нормативно-правового акта. До прикладу, громадяни мають право на збереження "духовно самобутності", що не узгоджується із термінологією Конституції.

10. Законопроект №2698 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо відновлення повного обсягу пенсійного забезпечення для працюючих пенсіонерів)»

Ініціатор: «Батьківщина», БПП, «Самопоміч», «Воля Народу»
Суть законопроекту: виплата працюючим пенсіонерам 100% розміру їх пенсій.
Ціна реалізації: за оцінкою авторів законопроекту - 69,3 млн. грн. За оцінкою Пенсійного фонду - 1,6 млрд. грн. що негативно вплине на показники фонду.