Люстрація на Львівщині є формальною через недосконалий закон - Львівське КВУ

Люстрація в країні проходить формально через недосконалий закон про люстрацію, який поклав усю відповідальність за перевірку на Державну фіскальну службу. Чиновник знаходить спосіб довести, чому він міг собі дозволити сите життя з мізерних доходів. Також люстрація є фіктивною через суддів, які підпадають під закон «Про очищення влади» та допомагають своїми рішеннями собі і колегам уникнути відповідальності. Люстрація пробуксовує і через пасивність громадян, які не подають інформацію про хабарників.

Про це 14 березня, під час прес-конференції на тему: «Як відбувається люстрація на Львівщині: проблеми та шляхи вирішення», що пройшла у Львівському прес-клубі, повідомила голова правління ЛГО «Комітет виборців України» Соломія Саврук.

- Станом на закінчення лютого всього в Україні пролюстровано 887 осіб. Їм заборонили займати посади в органах державної влади терміном від 5 до 10 років і включили до єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону «Про очищення влади», - каже вона.

Також, за її словами, ще 45 тисяч діючих чиновників та 55 тисяч осіб з числа тих, хто претендують на посади в державній службі, пройшли та проходять перевірки.

Соломія Саврук зазначила, що чиновники в будь-який спосіб намагаються ухилитися від люстрації.

- Найпопулярніший спосіб – це зробити прийняття судових ухвал, які забороняють люструвати чиновників. Ще одним способом маніпуляції є  переведення на інші посади. І ще одна хитрість – отримання статусу учасника АТО. Зараз такий статус отримали понад 86 тисяч осіб. Думаю, що значна кількість з них не були учасниками бойових дій і використовують такий статус для власної користі, - каже голова правління ЛГО «Комітет виборців України».

Вона дуже сподівається на зміни, які планують внести у вищезгаданий закон. І тоді ухилятися від люстрації буде вже майже неможливо.

За словами начальника відділу кадрової роботи та з питань державної служби Львівської ОДА Ігоря Гарматія, у Львівській області була лише одна особа, яка підпадала під дію Закону «Про очищення влади», вона займала посаду голови РДА і її треба було звільнити впродовж десяти днів. Але вона вже давно написала заяву на звільнення за власним бажанням. Усі інші мали пройти перевірку, і якщо до них не було б зауважень, то їм би дозволили залишитися на посадах.

- На даний час в апараті обласної державної адміністрації  проводиться перевірка щодо 145 діючих чиновників. Ще не завершена перевірка щодо 19 осіб. За цей час немає жодного чиновника, який би не пройшов люстрації, - каже він.

За його словами, перевірка проводиться за інформацією, яку подає Державна фіскальна служба. А ДФС зараз з тим об’ємом інформації просто не може впоратися. І замість  того, щоби надати відповідь максимум за 60 днів, надають її зі запізненням.

Також ДФС перевіряє задеклароване майно. Але якщо це майно було придбане в часи, коли чиновник не працював на державній службі, то він не повинен пояснювати, де його взяв і за які кошти.

- У Львівській області не було жодного судового позову, щодо того, що когось незаконно звільнили чи ДФС надало неправильну довідку, - каже Ігор Гарматій. 

Джерело