CVU: politicians used the Children's Day to bribe voters

Під час святкових заходів, приурочених до Міжнародного Дня захисту дітей 1 червня, народні депутати України, місцеві осередки політичних партій, потенційні кандидати в мажоритарних округах влаштовували масову роздачу товарів та послуг і широко висвітлювали таку діяльність у ЗМІ. Загалом представники КВУ зафіксували понад 80 таких фактів в усіх регіонах України.

Найбільш поширені факти перевиборної благодійності – влаштування свят та екскурсій, надання комп’ютерної техніки та інших цінних подарунків для закладів освіти, роздача грошових коштів для учнів та вчителів. Найбільш дивний подарунок – шланг для поливу огороду одній із шкіл Слов’янська від імені депутата місцевої ради.

Напередодні Міжнародного дня захисту дітей народний депутат Костянтин Жеваго подарував кременчуцьким школярам 5 інноваційних дошок. 1 червня народний депутат Сергій Пашинський разом із мером Коростеня з нагоди Дня захисту дітей відкрили пляж. Благодійний фонд екс-народного депутата Сергія Лабазюка влаштував
свято із морозивом, солодощами та аніматорами. Народний депутат Олесь Довгий організував дитячо-юнацький фестиваль «Барви рідної землі». Благодійний фонд народного депутата Станіслава Березкіна привітав учасників дитячо-юнацького центру «Юність» на Кропивниччині новими сценічними костюмами. Також було організовано виставу обласного театру ляльок для 300 дітей. Від імені благодійного фонду Юрія Дерев’янка кращі учні та вчителі Рожнівської ОТГ отримали грошові нагороди (від 500 до 2000 гривень).

До роздачі товарів і послуг також були залучені місцеві організації партій. У селищі Степанівка Сумської області напередодні Міжнародного дня захисту дітей урочисто відкрили дитячий ігровий майданчик, збудований спільними зусиллями представника «Батьківщини» та місцевих мешканців. У Запоріжжі активісти «Батьківщини молодої» допомогли адміністрації дитсадка «Барвінок» влаштувати дітям екскурсію до міського ботанічного саду та музею автомототехніки. Черкаські партійці «Опозиційної платформи «За життя» влаштували свято в одній з місцевих шкіл, в ході якого пригощали школярів морозивом і польовою кашею. У Запорізькій області навчальні класи Гуляйпільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 отримали нові ноутбуки, придбані, в тому числі, за кошти депутатського фонду голови фракції партії УКРОП у Запорізькій облраді. За сприяння укропівців у полтавському селі Калайдинці відкрили новий спортивний майданчик. На Харківщині представники БПП «Солідарність» подарували школярам одного із селищ безкоштовні квитки на виставу.

«Політики переважно використали святкування Дня захисту дітей як виборчу технологію. У переважній більшості випадків йдеться не про благодійність, а про банальну купівлю голосів батьків коштовними подарунками для дітей або маніпуляцією дитячими емоціями. Така технологія залишається досить дієвою і фактично безкарною, оскільки «благодійники» ще не встигли зареєструватися офіційними кандидатами в депутати. До часу офіційної реєстрації політичних партій як суб’єктів виборчого процесу та кандидатів у мажоритарних округах такі факти можна розглядати виключно у площині політичної етики та політичної відповідальності. Після реєстрації  переважна більшість таких фактів «благодійності» матиме ознаки кримінальних злочинів щодо підкупу виборів», - пояснив голова КВУ Олексій Кошель.

Нагадаємо, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону «Про освіту» одними із засад державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є невтручання політичних партій в освітній процес, а також різнобічність та збалансованість інформації щодо політичних, світоглядних та релігійних питань.