Відбувся брифінг КВУ: «День голосування 22 листопада: підсумки спостереження КВУ»

23 листопада в ІА «Інтерфакс-Україна» відбувся брифінг КВУ: «День голосування 22 листопада: підсумки спостереження КВУ».

За оцінкою КВУ другий тур виборів мерів 22 листопада переважно відбувся відповідно до міжнародних стандартів чесних та вільних виборів, однак в п'яти містах застосовувалися недоброчесні технології, зокрема, підкуп виборців. "За даними нашого спостереження, ми маємо підстави говорити, що в половині міст вибори відбулися відповідно до демократичних стандартів, але в п'яти містах з 11 наші спостерігачі відзначали застосування технологій, які є складовою механізмів з підкупу виборців", - заявив голова КВУ Олексій Кошель.

О. Кошель наголосив, що спостерігачі КВУ відзначали масове фотографування виборчих бюлетенів, підвезення виборців на дільниці, зокрема за допомогою приватного автотранспорту. "Показовими були факти, зафіксовані нашими спостерігачами в Черкасах, коли приватними автомобілями довозили виборців до виборчих дільниць. Лише спостерігачі КВУ в Черкасах зафіксували близько десяти таких фактів. Також у Черкасах фіксували так звані каруселі й фотографування бюлетенів", - вказав він. У Дніпрі в одній із неформальних Viber-груп під назвою "Підробіток. Вибори в Дніпрі" виборцям пропонували залишити свої паспортні дані і щоб у подальшому вони проголосували за 1,5 тис. грн. На день виборів 22 листопада ця група налічувала майже 25 тис. людей. 

"Маємо підстави констатувати, що кількість фактів і масштаби технологій, пов'язаних із підкупом, значно зросли порівняно з першим туром виборів та порівняно з голосуванням 15 листопада. За умови низької явки технологія підкупу й активізації своїх електоральних груп значною мірою посилюється", - наголосив голова КВУ.

Крім того, О. Кошель звернув увагу на значну проблему з протиепідемічними заходами на виборчих дільницях. "Ми знову фіксували непрацюючі термометри. У мене взагалі складається враження, що МОЗ самоізолювалося від виборів, і вони не зробили нічого ні в плані рекомендацій напередодні другого туру, ні в плані практичних дій, щоб дільниці були забезпечені належним чином", - зазначив голова КВУ.

Серед найпоширеніших порушень в день голосування – ведення незаконної агітації. Кількість матеріалів із незаконною прихованою агітацією була значною і за даними спостерігачів КВУ була наявна в усіх 11 містах, де відбувався другий тур виборів. У місті Слов'янськ в день голосування було розміщено агітаційні плакати та білборди, виконані в стилістиці кандидатів, які вийшли в другий тур. На рекламних площинах міста було розміщено гасла кандидатів ("Слов'янськ, довіряй ділам" та "Відродимо рідний Слов'янськ"). Приховану агітацію також було розміщено в місті Дрогобич (білборди із гаслами кандидатів "Голосуй за зміни", "Голосуй проти корупції", "Правда переможе"). Особливістю стала поява на виборчих дільницях громадян в брендованих масках. У Рівному спостерігачі КВУ повідомили про присутність на дільницях виборців із брендованими масками партії «Рівне Разом», кандидат від якої вийшов до другого туру виборів. Виборців у таких же масках спостерігачі КВУ фіксувалися під час голосування в Рівному 25 жовтня.

«Агітуючи за себе в день голосування, політики не поважають виборців і не поважають закон, який відводить цей час на так званий день тиші. Проведення агітації поза визначеними Виборчим Кодексом строками є порушенням відповідно до ст. 212 (10) Кодексу України про адміністративні правопорушення. За такі дії передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу для громадян у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, від 1700 до 3400 грн», - зазначив аналітик КВУ Денис Рибачок.

КВУ відзначає, що на явку виборців вплинули технології, які використовували кандидати. «Фактично те, що ми бачили, можна назвати іграми з явкою, коли кандидати свідомо робили кроки, які мали переконати виборців прийняти або не прийти на дільниці, залежно від цілей того чи іншого кандидата. У трьох містах як під копірку використовувалася технологія активізації молодих виборців через розігрування останніх моделей Айфон 12. Мова йде про Львів, Бердянськ та Слов’янськ. У цих містах виборцям пропонували взяти участь в акції, суть якої зводилася до того, що громадяни мали прийти на дільницю, зробити селфі, надіслати організаторам і після цього вони могли взяти участь в розіграші телефону Айфон 12. Вартість такого телефону – близько 30 тис. грн. Складається враження, що одним із організаторів виборів була кампанія Apple. У Бердянську акція поширювалася під хештегом «обирач», у Львові – «качнидільницю», у Слов’янську – «Славянсквибірает. Хоч формально організаторами цих заходів були не кандидати, а місцеві підприємці, проте такі дії мають ознаки виборчої технології, мета якої – прямо вплинути на явку виборців. У містах, де виборцям обіцяли призи за голосування, зросла явка. Серед прикладів: Бердянськ – явка склала 39%, Львів – 38%, Слов’янськ – 32% . Тоді як в середньому в 11 містах явка фіксувалася на рівні 29,5%. З іншого боку, ми бачимо протилежну ситуацію. У тих містах, де виборців свідомо залякували перед виборами, зокрема, темою коронавірусу та відповідальністю за підкуп, явка знизилася. Приклад – місто Полтава та місто Нікополь, де явка була нижчою, ніж в середньому по всіх містах», - зазначив аналітик КВУ Д. Рибачок.