Депутати масово зловживають правом законодавчої ініціативи

Народні депутати масово використовують механізми законодавчої роботи для самопіару. Наслідком цього є рекордна кількість зареєстрованих законопроектів (4,6 тис.) та антирекорд із кількості прийнятих законів (160 проти 350 в минулому році).

Кожен третій законопроект, зареєстрований у 2016 році, має автором лише одного депутата (423 із 1232 зареєстрованих). «При цьому часто законопроекти пишуться фактично в стіл. Із 85 законів, прийнятих в 2016 році, лише 15 мали автором окремого нардепа», – зазначив голова КВУ Олексій Кошель.

«Депутати часто підганяють законопроекти під календарні дати або чергову зустріч із виборцями. До прикладу, якщо завтра в депутата запланована зустріч із освітянами, то сьогодні в авральному порядку він реєструє законопроект про підвищення соціального захисту вчителів. В результаті – ми отримаємо законодавчий спам, який ускладнює і роботу парламентських комітетів і роботи парламенту в цілому», – додав О. Кошель.

«Реєстрація законопроекту групою народних депутатів є своєрідним запобіжником для зменшення корупційних, лобістських та популістьких ризиків», – підкреслив О. Кошель.

Натомість, дослідження КВУ «Верховна Рада: підсумки року» показало, що низка народних депутатів реєструють десятки законопроектів самостійно. Так, у 2016 році народний депутат Євгеній Мураєв самостійно зареєстрував 59 законопроектів. Серед лідерів також депутати Юрій Бублик – 21 законопроект, Сергій Міщенко – 18, Антон Яценко – 13. А народний депутат Вадим Рабінович впродовж року зареєстрував по законопроекту чи не на кожну резонансну тему, яка була цікава для мас-медіа. Серед них і боротьба із офшорами, тероризмом, перейменування географічних об’єктів, пільгове забезпечення громадян ліками і навіть роль Україні у питанні розподілу мігрантів.

Комітет виборців України рекомендує обмежити право законодавчої ініціативи для окремо взятих народних депутатів. Для цього необхідно передбачити, що автором законопроекту може бути не один народний депутат, а лише група депутатів у чисельності не менше, ніж найменша фракція. Для ВР VIII скликання це б складало 19 осіб.