Олексій Кошель: підкуп є ключовою проблемою на виборах 17 липня

«Підкуп виборців залишається ключовою проблемою на проміжних виборах в усіх семи мажоритарних округах» - про це 14 липня під час прес-конференції у Чернігові заявив генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель. 

За словами гендиректора КВУ: «Випадки непрямого підкупу виборців зафіксовані в усіх без винятку округах. До прикладу, у 206-му окрузі на Чернігівщині від імені кандидата виборцям роздають енергозберігаючі електролампочки; у 23-му окрузі на Волині – путівки в табір відпочинку для дітей; у 183-му окрузі на Херсонщині – вила від кандидата від Радикальної партії Ляшка. Завдяки одному із кандидатів мешканці 85-го округу на Івано-Франківщині можуть безкоштовно відвідати відомий гірськолижний курорт, а мешканці 151-го округу на Полтавщині – відремонтувати пошкоджені після буревію будинки. Окремі кандидати підкуповували виборців вже перевіреними раніше технологіями. До прикладу, як і на місцевих виборах 2015 року від імені кандидата Загіда Краснова у Дніпрі в межах виборчого округу соціальні автобуси перевозять мешканців за 1 грн.».

Як повідомив Олексій Кошель, низка кандидатів у народні депутати намагаються легалізувати підкуп виборців. Зокрема, публічно заявляли про те, що товари, які вони роздавали виборцям, були закуплені з виборчих фондів за ціною меншою, аніж законодавчі обмеження на вартість агітпродукції - 43 грн. 50 копійок. За такими схемами близько 15 тисяч чернігівчан вже економлять електроенергію завдяки «лампочкам від кандидата», а виборці Херсонщини користуються новим сільгоспреманентом, який є символом однієї із партій. Однак фактично – це є замінником традиційної «гречки», а за такі дії  кандидати мають притягуватися до відповідальності» – наголосив гендиректор КВУ.

Причиною непрямого підкупу на проміжних виборах 17 липня Олексій Кошель назвав мажоритарну складову виборів, недосконалість законодавства, що регулює підкуп виборців та низький рівень політичної культури у багатьох суб‘єктів виборчого процесу.

За словами Кошеля для боротьби із підкупом Верховна Рада має внести низку змін до законодавства. 

По-перше – провести повноцінну виборчу реформу та відмовитися від мажоритарної складової на парламентських виборах.

По-друге - узгодити поняття підкупу виборців у Кримінальному Кодексі та Законі «Про вибори народних депутатів України». Зараз визначення підкупу у цих законах відрізняються, що не сприяє їх належному застосуванню.

По-третє, важливо чітко визначити саме поняття підкупу, що дасть можливість  правоохоронним органам порушувати кримінальні справи. Для цього, до прикладу, потрібно передбачити, що підкупом є, в тому числі, надання виборцю неправомірної вигоди благодійними фондами, громадськими організаціями, які мають назви, співзвучні з назвами суб’єктів виборчого процесу.