Попередні висновки КВУ за результатами спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах 18 грудня 2016 року

Завантажити висновки КВУ за результатами спостереження за першими виборами в об'єднаних громадах 18 грудня 

у форматі pdf - можна за посиланням

 


1. Комітет виборців України оцінює перші вибори в об’єднаних територіальних громадах 18 грудня як такі, що, в цілому, відповідали стандартам вільних, чесних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування.

2. Випадки підкупу виборців носили поодинокий характер і могли мати вплив на результати волевиявлення лише в окремих об’єднаних громадах. В останній тиждень кампанії спостерігачами КВУ було зафіксовано факти прямого (роздача коштів) та непрямого (роздача сільгосппродукції) підкупу від імені одного із кандидатів у Полянській об’єднаній громаді Закарпатської обл. Також у день виборів спостерігачі КВУ зафіксували два факти прямого підкупу виборців у Немирівській об’єднаній громаді Вінницької обл.

3. В окремих об’єднаних громадах спостерігачі КВУ фіксували факти використання адміністративного ресурсу. Так, в ході виборів голова Ширяївської РДА на Одещині Тарас Бойко неодноразово відкрито агітував за одного із кандидатів та проводив контрагітацію проти його опонента. Ці матеріали розміщувалися в газеті «Прибузькі новини», засновником якої є РДА.

4. Одним із головних проблемних моментів виборчої кампанії стала криміналізація виборчого процесу в окремих громадах. Зокрема, у Полянській ОТГ (Закарпатська обл.) мали місце факти залякування кандидата (підпал належного йому гірськоголижного комплексу) та присутність напередодні дня голосування груп осіб кримінальної зовнішності. У Немирівській ОТГ на Вінничині  мала місце масова бійка між прихильниками одного із кандидатів та агітаторами його конкурента, що прибули із іншої області. Результатом конфлікту стала госпіталізація двох громадян. У день виборів у Миколаївській ОТГ Донецької області мали місце конфлікти між групами осіб, які надавали документи представників ЗМІ, через що Управління МВС у Донецькій області прийняло рішення про відправлення в ОТГ підрозділу спецпризначення поліції. У день виборів у Тальнівській ОТГ Черкаської області мав місце факт залякування окремих членів дільничних виборчих комісій та спостерігачів шляхом надсилання на їх домашні адреси листівок із погрозами.

5. День голосування, за окремими винятками, пройшов у відповідності до норм чинного законодавства. Зафіксовані порушення носили переважно технічний та процедурний характер. До таких порушень належать: несвоєчасне відкриття виборчих дільниць, часткове заповнення протоколів до завершення голосування, відкриття урн для голосування без вкидання контрольних листів. Одним із найбільш поширених порушень були спроби голосування виборців без документу, який би посвідчував їх особу та незаконна агітація в день виборів. 

6. КВУ відзначає низький рівень професійної підготовки членів дільничних виборчих комісій. Серед фактів, що свідчать про це – неодноразові спроби завчасно заповнити протоколи про підрахунок голосів (до закінчення голосування), а також прийняття неправомірних рішень про дозвіл голосувати без документу, який би посвідчував особу виборця.  

7. Виборча кампанія проходила в конкурентних умовах. Про участь у виборах заявили 42 політичні партії, в тому числі, усі шість парламентських політичних партій. У той самий час механізм висування партіями кандидатів має бути вдосконалено. Наразі рішення про висування кандидатів на місцевих виборах обов’язково приймає вищий керівний орган партії (як правило, з’їзд) і з огляду на велику кількість виборів така процедура помітно ускладнює процес висування. КВУ рекомендує Верховній Раді прийняти законопроект № 4843, який спрощує механізм висування кандидатів для політичних партій на позачергових та перших виборах.