4/5 коштів держфінансування партій залишається в Києві

На утримання місцевих осередків парламентські партії витратили лише 16% коштів, отриманих із Державного бюджету України. За рік держфінансування (із вересня 2016 р. по вересень 2017 р.) партії сукупно витратили 436 млн. грн., із яких 68 млн. було спрямовано на утримання місцевих організацій партій.

При цьому 63 млн. із цієї суми є витратами партії БПП «Солідарність». Решта, 5 млн., - кошти «Опозиційного блоку». Загалом БПП «Солідарність» є єдиною парламентською партією, що витрачає більшість коштів із державного бюджету на осередки. Відповідно до даних фінансових звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру партія витратила на утримання місцевих організацій та зареєстрованих структурних підрозділів 51% коштів державного фінансування.

Суми коштів, які отримували місцеві організації партій, були різними. Так, Хмельницька територіальна організація БПП «Солідарність» в ІІІ кварталі 2017 р. отримала від партії 793 тис. грн. із державного бюджету, тоді як сусідня Тернопільська – 523 тис., Миколаївська – 703 тис., Херсонська – 516 тис., Рівненська – 601 тис., Волинська – 541 тис. Серед осередків Опоблоку найбільше коштів у ІІІ кварталі отримала Одеська та Дніпропетровська регіональні організації партії: 957 тис. та 756 тис. грн. відповідно.

Інші парламентські партії не зазначили у фінансових звітах витрат за статтею «утримання місцевих організацій партій та зареєстрованих структурних підрозділів».

«Парламентські партії переважно продовжують працювати у форматі «київських клубів». Щоб змінити цю ситуацію кошти державного фінансування мали б витрачатися на розбудову регіональної мережі партій. Партії мають передавати на місця не 16% коштів як зараз, а 60-70%, що сприяло б посиленню їх ролі в суспільстві, відповідало ключовій ідеї держфінансування та забезпечувало всеукраїнський характер партій. Законопроект №6026, розроблений спільно народними депутатами із експертами КВУ, зобов’язує партії спрямовувати 70% коштів, отриманих з держбюджету, на фінансування обласних організацій партії пропорційно до їх результатів на парламентських виборах», - зазначив голова КВУ Олексій Кошель.

Інформація в рамках проекту «Дослівно».