Кір, COVID та поліомієліт: яка ситуація з вакцинацією на Рівненщині

Пік захворюваності на COVID у Рівненській області очікують восени. Цього року не виключають і спалаху кору. Про це Суспільному повідомив завідувач відділу імунопрофілактики обласного центру контролю та профілактики хвороб Віктор Мороз. Він розповів також про темпи вакцинації від поліомієліту та важливість щеплень проти грипу.

Ситуація з COVID

На Рівненщині за минулий тиждень — з 29 серпня по 4 вересня — зареєстрували 459 підтверджених випадків COVID-19, повідомив Віктор Мороз. Це на 108 випадків більше, ніж за попередній тиждень.

"Фіксуємо поступовий ріст захворюваності і восени можемо мати вже черговий підйом. Якщо взяти попередній рік, то у серпні був ріст і в вересні-жовтні вже мали підйоми. Тому побачимо, як цього року буде, восени — точно", — пояснює Віктор Мороз.

Завідувач відділу імунопрофілактики зазначив, що єдине, що змінилось у перебігу хвороби — побільшало легших форм.

"Менша летальність. Можливо і вірус мутує, з часом втрачає патогенний потенціал. Впливає і те, що багато нашого населення вакциновані від COVID. Звісно, і вакцинована людина може перехворіти, але буде хворіти в легшій формі", — додає він.

Віктор Мороз уточнив, що зараз в області доступні три вакцини: Pfizer, CoronaVac, Johnson&Johnson.

"Якщо людина отримала два щеплення й пройшло більш як шість місяців, потрібно зробити бустерну дозу. Невакцинована людина, якщо отримає першу дозу Johnson&Johnson, то вважається, що вона вже отримала вакцинальний комплекс і другий якщо отримає, то це вважається бустерна доза. Вакцини є, хто має бажання, проблеми вакцинуватися немає", — акцентує він.

Станом на ранок 5 серпня в області проти COVID-19 вакциновані 909 067 людей, з яких 427 477, а це 48,2%, отримали одну дозу вакцини, а 431 399 (це 48,7%) — дві дози вакцини. 1 069 людей отримали додаткову дозу; 48 769, а це 5,5% — бустерну; також 353 людини вже отримали другу бустерну дозу.

Про поліомієліт, кір та грип

Віктор Мороз зазначив, що не можна нехтувати і вакцинацією проти грипу, адже хвороба теж може мати летальні наслідки.

"Вакцина з'являється в мережі наприкінці вересня — на початку жовтня. У лютому прогнозують штам, потім — виробництво, потім — поставки. Як буде цього року — побачимо. У чому проблема: це рекомендовані щеплення, тому з держбюджету вона не закуповується. Аптечна мережа вирішує, чи закупляти її, чи ні. Але, думаю, вона буде", — каже Віктор Мороз.

Торік на Рівненщині зафіксували спалах поліомієліту. Подолати його можна лише одним способом — вакцинувати 95% дитячого населення, пояснює заввідділу імунопрофілактики.

"Ситуація у нашій області поки залишається відкритою, тому що вакцинація виконується не досить добре. Якщо візьмемо дані за сім місяців, то вакциновано дітей до року — 43%. Це дуже мало", — коментує він.

У липні під час візиту на Рівненщину головний санлікар України Ігор Кузін повідомив, що вакцинація проти поліо сповільнилася через війну. Тоді він представив координатора на реагування спалаху поліомієліту в Україні з Бюро ВООЗ. Віктор Мороз зазначив, що фахівці ВООЗ спілкувалися з жителями села Вири Сарненського району, де найбільше відмовників від вакцинації.

"Мені повідомляли з ПМСД, що люди, які відмовлялися, почали щеплення діток. Є ефект. Єдине, що потрібно не забувати, що реальна загроза поліомієліту на сьогодні, на жаль, існує, тому що не всі щеплення виконані", — додає він.

Віктор Мороз зазначив, що цьогоріч або у наступному році на Рівненщині прогнозує черговий спалах захворюваності на кір. Останній такий фіксували у 2018 році.

"Враховуючи, що у нас не все населення вакциноване повною мірою — за сім місяців вакцинація від кору виконана на 47%, це не той показник, який ми очікували. Відтак є реальна загроза, що кір зможе знову нагадати про себе і можемо мати черговий спалах. Ми побачимо, чи це буде цей рік, чи наступний, але така загроза існує", — акцентував заввідділу імунопрофілактики.

Захищає від нього комбінована вакцина — проти кору, паротиту та краснухи. Проблем з наявністю вакцини в області немає.

"На щастя, у нас не ведуться активні бойові дії, всі пункти щеплення працюють у тому ж режимі, відтак проблем з цим немає, вакцини є. Якщо ПМСД щепило більше дітей, то певний період там може не бути вакцини, але тоді відбувається перерозподіл з інших лікувальних закладів. Тобто це швидко вирішується", — додав Віктор Мороз.

 На зображенні може бути: 3 людини, дитина, люди стоять та текст

 

  • Мітки: