РЕФЕРЕНС-ЛАБОРАТОРІЯ ЦГЗ ОТРИМАЛА ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗРАЗКИ ВІД ХВОРОГО З ПІДОЗРОЮ НА ВІСПУ МАВП

15 вересня 2022 року в регіональній лабораторії одного з обласних центрів контролю та профілактики хвороб шляхом ПЛР-дослідження було визначено наявність ДНК збудника віспи мавп. Наразі, у межах епідеміологічного розслідування, зразки передано для верифікації отриманого результату до референс-лабораторії Центру громадського здоров’я.

За повідомленням ЦКПХ, пацієнт має легкий перебіг хвороби та перебуває на стаціонарному лікуванні. Із симптомів захворювання у пацієнта спостерігається підвищена температура, висип на тілі, аритмія.

За словами пацієнта, він не мав контактів із хворими на віспу мавп та не виїздив за кордон. Втім, поява симптомів захворювання і попередні результати збору епідеміологічного анамнезу вказують на те, що пацієнт був інфікований в одному з великих міст країни.

Задля збереження комфорту пацієнта область реєстрації випадку не наводиться.

Нагадаємо, віспа мавп — віспоподібне захворювання, яке спричиняють віруси родини поксвірусів. Вона подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність і легші симптоми. Уперше захворювання у людини було зареєстровано 1970 року.

Віспа мавп може передаватися від людини до людини. Для цього потрібен прямий фізичний контакт з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами організму хворої людини. Йдеться про спілкування з близької відстані, дихання, дотики, поцілунки, секс. Захворювання може поширюватися з моменту появи симптомів до повного загоєння висипу та утворення свіжого шару шкіри.

За даними ВООЗ люди, які мають статеві контакти з декількома чи новими партнерами, є однією з головних груп ризику. При цьому використання презервативів не убезпечує від інфікування віспою мавп.

Основні симптоми віспи мавп:

гарячка;

головний біль;

міалгія (біль у м'язах);

біль в спині;

збільшені лімфатичні вузли;

озноб;

біль у горлі;

закладеність носа;

кашель;

висип у вигляді пухирців.

Профілактика віспи мавп:

Уникайте тісного контакту «шкіра до шкіри» з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп.

Уникайте контакту з предметами та матеріалами, якими користувався хворий.

Регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі перед вживанням їжі, після відвідування вбиральні та перед тим, як торкатися власного обличчя.

Дезінфікуйте та мийте поверхні, до яких зазвичай торкаєтесь у середовищах, де могли бути інфіковані люди.

Одним з найбільш ефективних засобів профілактики віспи мавп є вакцинація, проте виробництво та запаси вакцини у світі є дуже обмеженими. В Україні необхідності у щепленні проти мавпячої віспи наразі немає. Всесвітня організація охорони здоров’я поки не рекомендує масову вакцинацію.

Якщо є підстави вважати, що у вас віспа мавп, невідкладно зверніться по медичну допомогу та перебувайте на самоізоляції до отримання лабораторного підтвердження.

На зображенні може бути: текст

 

 

  • Мітки: