В Україні взяли курс на вибори та «відбувається попередня підготовка» до них

Про це розповів Анатолій Бойко, голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» в інтерв'ю RFI Українською. За його словами, під час виборів потрібно буде зупинити мобілізаційні заходи та «Єдиний марафон», щоб забезпечити рівні умови агітації.

Дискусії про можливі вибори в Україні виникають чи не кожні пів року — востаннє тему порушила нова адміністрація Дональда Трампа. І, ймовірно, це питання спливе під час Мюнхенської безпекової конференції, за чим RFI Українською стежитимуть наживо.

Тим часом уперше від початку повномасштабного вторгнення РФ доступ до інформації про виборчий процес відновили і на сайті української ЦВК. В інтерв'ю з Анатолієм Бойком ми обговорили, чи можливе голосування, коли близько 20% країни під окупацією Росії, навіщо потрібна зміна виборчої системи та які перспективи обрання нового президента та парламенту.

— Кіт Келлог, спецпредставник США, заявив, що вибори є «ознакою здорової демократії», та підкреслив, що Україна має бути готовою до їхнього проведення навіть під час війни. Чи є це більш реалістичним зараз, ніж ще пів року тому?

— Як на мене, є умовно три складники цього питання. По-перше, юридичний. За законодавством України, проводити вибори під час воєнного стану неможливо. І тут необхідно змінювати законодавство, або в нас має завершитись воєнний стан. Друга частина полягає в політичній площині. А чи потрібні зараз українському суспільству вибори? І чи зберігся ще достатній рівень довіри до інституції? Чи вибори потрібні лише для того, щоб уникнути якоїсь внутрішньої дестабілізації?

За моїм суб'єктивним враженням, ми знаходимося в пограничній зоні. З одного боку, начебто ще якийсь рівень довіри зберігається, але, з іншого боку, — динаміка однозначно негативна. І наскільки вистачить ще того рівня готовності суспільства бути під керуванням поточної адміністрації, невідомо, але точно це не роки. З цього погляду вибори точно потрібні у 2025 році.

І ще одна площина — дипломатична. Українські вибори точно не можуть бути вимогою Росії, умовою для повноцінних переговорів. І добре було б, щоб наші західні партнери теж розуміли це і не йшли на поводу чергових бажань Росії. А виходили з того, що вибори у 2025 році потрібні, але в той момент, коли вони можливі.

«Будь-який результат виборів викликатиме питання»

— Серед очевидних викликів щодо виборів: як забезпечити сам виборчий процес, безпеку людей, голосування військових на фронті? Бо РФ, як ми вже бачили, може підняти в повітря літаки — і весь процес призупиниться. До того ж багато українців перебувають за кордоном. Як бути з цим?

— Це, мабуть, буде найбільший виклик, як ефективно організувати голосування наших співгромадян за кордоном. І я тут категорично проти будь-якого голосування онлайн чи поштою.

Аргумент простий. Ці види голосування не мають довіри в суспільстві. Якщо вони будуть застосовані, то, навіть якщо ніхто не матиме ніякої мети фальсифікації, ніхто не повірить, що фальсифікації не було. А якщо вибори будуть дискредитовані, то це одразу заворушення, дестабілізація ситуації — те, чого хочуть росіяни. Тому тільки живі вибори.

Так, для цього потрібно розгорнути достатньо велику кількість дільниць у європейських країнах. Практичної проблеми в цьому не бачу, було би бажання. Ураховуючи кількість наших співгромадян, то проблем із членами виборчих комісій, зі спостерігачами там теж не має бути.

Списки виборців якраз можна сформувати у «Дії». Це традиційна практика, коли голосують тільки ті виборці, які попередньо зареєструвалися. Знову ж таки, ніде ще з цим не було якихось неймовірних труднощів.

Я не кажу, що паперові вибори 100% матимуть довіру. Рівень напруження в суспільстві зараз такий, що будь-які результати виборів будуть мати питання. Але одна справа, коли є паперові бюлетені, які можна всім показати і, будь ласка, перераховувати. А інша, коли це невідомо де, невідомо що і, не дай боже, дійсно станеться ще якийсь технічний збій.

Водночас нам точно треба буде припинити «Єдиний марафон» так званий, бо як можна забезпечити рівні умови для агітації? Точно потрібно припинити всі мобілізаційні заходи, бо тоді знову ж таки, як проводити агітацію, як проводити саме голосування?

Оскільки я сподіваюся, що воєнного стану вже не буде і більшість наших захисників будуть демобілізовані і зможуть взяти участь в голосуванні. Якщо цього ще не буде на той момент, то забезпечення голосування військовослужбовців — це окремий великий виклик.

«Наступний парламент не буде мрією»

— Які можливі зміни в законодавстві задля проведення виборів?

— Сьогодні закон говорить, що вибори Верховної Ради в нас відбуваються за відкритими списками з прив'язкою до регіональних округів. Ураховуючи те, що понад 20% країни окуповано росіянами, технічно реалізувати цю модель неможливо, на жаль, сьогодні. І, скоріш за все, ми будемо змушені змінити виборчу систему на менш прогресивну. І, скоріше за все, наступні вибори будуть за так званими закритими партійними списками.

Це значить, що не буде окремих виборчих округів із окремими списками кандидатів. Виборець, на жаль, не зможе віддати свій голос за конкретну особу. Скоріше за все, тільки за список політичної партії.

Але це нам дає можливість обійти те, що частина території окупована. І, крім цього, це спростить процес голосування мільйонів наших громадян за кордоном, бо перелік партій буде єдиний у будь-якій точці України і за кордоном. Що стосується виборів президента України, то там теж потрібні будуть зміни.

— Якщо говорити про ці ймовірні зміни в майбутніх парламентських виборах, ми ж можемо стикнутися з ситуацією, яка була буквально на останніх виборах. Тоді під брендом однієї відомої партії до парламенту потрапили досить сумнівні люди, деякі з яких зараз переховуються.

— Тут ми вже чіпляємо іншу проблему, величезне питання — це якість виборів, які на нас чекають. Я маю одразу всіх застерегти, це не буде парламент нашої мрії. Скандалів буде багато. Сумнівних, як ви правильно кажете, осіб, випадкових осіб, буде багато. Просто тому, що в нас немає зараз політичних сил мрії. У нас взагалі відбувся великою мірою політичний дефолт і немає сталої системи політичної, немає культури. Буде дуже багато нових проєктів, невідомих. Це не буде парламент мрії, на превеликий жаль. І ми до цього маємо морально готуватися. Він може бути трошки кращий або, на жаль, гірший, але це буде, умовно, перехідний парламент.

Про що ми говоримо, якщо навіть діюча політична сила планує робити ребрендинг. І «Слуг народу» на наступних виборах 99% не буде як бренда. Буде щось інше. Багато хто буде перевзуватися, ті самі проросійські політики.

Звісно, не буде жодної політичної партії, яка буде відверто проросійською, але вони всі зберуться в один чи декілька проєктів, умовно, «за все добре проти всього поганого» і пройдуть до Верховної Ради.

Вони не матимуть визначального ефекту, тобто парламент точно не буде проросійським. Але вони зайдуть і, як сьогодні, можуть торгувати своїми голосами в якості золотої акції для забезпечення власних бізнес-інтересів.

Це не значить, що в парламенті не буде якихось здорових сил. Вони будуть, але чи їх буде більшість, чи вони зможуть сформуватися, це буде великим чином залежати від того, хто буде президентом. І який буде баланс влади між президентом і парламентом.

Бо сьогодні в нас суперпрезидентська республіка, у якій роль парламенту зведена до нуля.

Скоріш за все, парламентські та президентські вибори будуть одночасно. Уже через один парламент, я сподіваюся, буде набагато краще. Але в будь-якому випадку, я вважаю, що нам давно потрібно вже кожному для себе сформувати особисту програму і вимагати її від будь-кого, хто буде при владі.

Ми не маємо сподіватися, що от прийде чудовий парламент і за нас вирішить.

— На сайті ЦВК уже відновили доступ до інформації про вибори, який був закритим із початку великого вторгнення РФ. Про що це може свідчити?

 Це нам каже про те, що відбуваються технічні процеси підготовки до виборів. Я вам скажу, що це вже не перший дзвіночок.

Минулого року восени ЦВК теж прийняла низку постанов, зокрема, щодо інвентаризації виборчих дільниць. Вочевидь, ЦВК отримала доручення в такому плавному форматі провести технічну інвентаризацію. Тобто я б не сприймав це як сигнал, що вже завтра будуть вибори. Але те, що курс на це взяли і відбувається така попередня підготовка, так. Це один із таких сигналів.