В Одесі обговорили очікування напередодні підписання Угоди про асоціацію з ЄС

13 листопада в Одесі відбувся круглий стіл «Зона вільної торгівлі з ЄС: регіональні очікування напередодні підписання Угоди про асоціацію». Захід був організований Одеською обласною організацією «Комітету виборців України» в рамках проекту, який реалізує Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у співпраці з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (Київ), другою робочою групою Української національної платформи Східного партнерства і асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

У круглому столі взяли участь експерти, представники місцевих органів влади, громадських організацій, політичних партій, ЗМІ.

Про економічні наслідки підписання Угоди про асоціацію у загальнонаціональному та регіональному вимірах розповів науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (Київ) Віктор Гречин. Експерт вказав на те, що можливості, які надає Угода, а також складнощі, пов'язані з реалізацією її положень, в переважній своїй частині є загальними для всієї України, однак Одеська область має свої особливості.

«Статус головних морських і торгових воріт України, традиційно високий рівень ділової активності в столиці регіону, значний рекреаційний і туристичний потенціали формують основу для кращого використання Одеською областю можливостей, які надає Угода про асоціацію» , - зазначив експерт.

«Проте є і серйозні застереження: це застарілість виробничих фондів Одеської, один з найнижчих в Україні рівнів ефективності та відкритості влади (про що свідчить спільне дослідження Інституту економічних досліджень і Київського міжнародного інституту соціології), низький рівень дотримання прав власності в регіоні, - продовжив представник Інституту.

«Наприклад, співпраця по річці Дунай, яка закріплена в Угоді про асоціацію, на 90 % стосується саме Одеської області. Це, так само як і співпраця у сфері розвитку сільських територій, транспорту, підприємництва тощо, надає певні можливості для регіону. Однак, створення спільних проектів та залучення іноземних інвестицій має супроводжуватися поліпшенням інфраструктури (зокрема, поліпшенням стану берегової лінії), модернізацією виробництва, більшою відкритістю та ефективністю державних органів влади (наприклад, робота з імплементації тієї ж Дунайської стратегії сьогодні українською стороною проводиться на дуже слабкому рівні)», - вказав експерт.

Крім цього, Віктор Гречин розповів також про важливість і складність процесу гармонізації технічних регламентів, необхідності підвищення енергоефективності виробництва, особливості впливу підписання угоди про асоціацію на експортерів та виробників аграрної продукції.

Виступ Віктора Гречина викликав жваву дискусію. Наступним виступив відомий одеський експерт і доктор економічний наук, Микола Шутов , який нагадав, що Одеса і Одеська область - «це дві великі різниці». Експерт підкреслив, що, на сьогодні, українські товари не є конкурентоспроможними на європейському ринку через застарілі технології їх виробництва і великий корупційної складової, що вкрай роздуває їх собівартість.

Директор Одеського регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень України, Артем Філіпенко, звернув увагу учасників дискусії на те, що незалежно від того, куди інтегрується Україна, Росія сьогодні проводить політику перепрофілювання вантажів з українських портів на російські. Також експерт висловив думку, що сьогодні Україна не має власної морської політики, в той час, як Європейський союз активно і комплексно цим питанням займається. У зв'язку з чим, Артем Філіпенко висловив надію на те, що інтеграція України в ЄС дозволить нам отримати нарешті сучасну стратегію розвитку вітчизняної морської галузі.

«Україну в будь-якому випадку чекають непрості часи, в цьому необхідно собі зізнаватися. На сьогодні, коли говорять, що при зближенні з Європою нас чекає перехід на інші стандарти - це лукавство. Євроінтеграція - просто рух до хоч якихось стандартів, що не може не позначитися позитивно і на розвитку економіки і на загальному підвищенні рівня життя»- висловив свою точку зору відомий одеський журналіст і економічний оглядач, Ігор Кисельов.

У той ж час, інший відомий одеський журналіст і громадський діяч, Леонід Штекель, не віддає переваги, за його словами, не інтеграції з ЄС , ні в Митний союз . Єдина перевага ЄС перед МС, на його думку, полягає в тому, що євроінтеграція принесе з собою нові технології так необхідні нашим виробникам і економіці в цілому.

Проте головний редактор інтернет-видання Таймер, Юрій Ткачов, вважає, що Угода про асоціацію з ЄС - занадто сильні ліки для хворої української економіки та його застосування сьогодні може швидше нашкодити хворому, ніж врятувати його. На думку журналіста, нам спочатку необхідно підняти свою економіку з колін за допомогою Митного союзу, а вже потім йти до Європи за новими стандартами і технологіями.

В свою очередь, депутат Одесского областного совета, Михаил Шмушкович, согласился с тем, что интеграция в ЕС может плачевным образом сказаться на некоторых отраслях отечественной промышленности, но выразил уверенность, что искусственное поддержание этих отраслей все равно неэффективно и рано или поздно завершиться их отмиранием, что еще более усугубит кризис украинской экономики.

Вместе с тем, глава Одесской областной организации политической партии «УДАР», Андрей Юсов, заявил, что, по его мнению, сегодня наиболее подготовленными к евроинтеграции являются Одесса и Львов. Кроме того, политик допустил, что после подписания Соглашения с ЕС Украину наоборот ждет приток частных инвестиций из России, поскольку российский бизнес будет видеть в Украине не только привлекательную, но и более безопасную, чем Россия, территорию сохранения и приумножения своих капиталов.

С видеозаписью круглого стола можно ознакомиться здесь:У свою чергу, депутат Одеської обласної ради, Михайло Шмушкович, погодився з тим, що інтеграція до ЄС може погано позначитися на деяких галузях вітчизняної промисловості, але висловив упевненість, що штучне підтримання цих галузей все одно неефективне і рано чи пізно завершитися їх відмиранням, що ще більше посилить кризу української економіки.

Разом з тим, голова Одеської обласної організації політичної партії «УДАР», Андрій Юсов, заявив, що, на його думку, сьогодні найбільш підготовленими до євроінтеграції є Одеса та Львів. Крім того, політик припустив, що після підписання Угоди з ЄС Україна навпаки чекає приплив приватних інвестицій з Росії, оскільки російський бізнес буде бачити в Україні не тільки привабливу , але і більш безпечну , ніж Росія, територію збереження та примноження своїх капіталів .

З відеозаписом круглого столу можна ознайомитися тут :

http://www.youtube.com/watch?v=OGf44xxTyAY&list=PLH3mnC_NdXaEVWHgOXNGkMZ9RdyjIqEkO

http://www.youtube.com/watch?v=T9okn2GZQWY&list=PLH3mnC_NdXaEVWHgOXNGkMZ9RdyjIqEkO

 Прес-служба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»