Для вирішення проблем з легалізацією молдаван прикордонних районів Одеської області потрібна державна програма

26 квітня 2013 року в прес-центрі «Паритет» представники Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», керівництво профільних відділів та управлінь Одеської обласної державної адміністрації, Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Головного управління юстиції в Одеській області, експерти, громадські діячі та журналісти взяли участь у роботі круглого столу. Метою проведення заходу було обговорити і привернути увагу до проблем легалізації осіб молдавської національності півночі Одеської області, які вже більше 15 років цілими родинами проживають в Україні без певного статусу та ідентифікаційних документів (паспорта, свідоцтва про народження). Також у заході взяли участь декілька таких осіб, які на власному досвіді зіткнулися з проблемами отримання українського громадянства, бездіяльністю і небажанням відповідних органів влади вирішити виниклі проблеми.

На початку обговорення, керівник юридичного відділу Одеської обласної організації Комітету виборців Ігор Бринош підкреслив надзвичайну важливість піднятої проблеми, яка підтверджується численними звернення за правовою допомогою. Через відсутність певного статусу і необхідних ідентифікаційних документів (або їх неналежного характеру), особи без громадянства істотно обмежені в реалізації соціально-економічних, культурних та політичних прав, змушені жити і працювати фактично нелегально. Особливо гостро стоїть проблема щодо дітей, які напівлегально навчаються у школах, але отримати документи про освіту не зможуть. Природно, в такій ситуації багато втрачає і держава - по-перше, соціально активних громадян і виборців, які беруть участь у житті країни і громади, по-друге, мільйони гривень не сплачених податків.

Керівник Котовського відділення Комітету виборців України Віктор Зуєв зазначив, що безуспішні спроби громадян легалізуватися призвели до ще більшої проблеми - люди не вірять у можливість оформлення громадянства та отримання необхідних документів. Причому негативний досвід батьків передається і нашаровується вже й на їхніх дітей.

Представник Котовського міжрайонного управління юстиції Сергій Мерзляков, який також максимально залучений до процесу вирішення проблем з легалізацією, навів кілька прикладів конкретних проблем, а адвокат з Котовська Олексій Цуркан дав їм правову оцінку. Так, Мінза Дмитро разом з матір'ю в 1990-х роках переїхав до України з Молдови, з тих пір постійно проживав в с. Довжанка Красноокнянського району. Українське громадянство і паспорт мати отримати не змогла, тому і він до повноліття проживав за свідоцтвом про народження молдавського зразка. Паспорт отримати до цього часу не може, хоча в 2009 році сільська рада взяла на себе ініціативу, звернувся до суду і підтвердила факт проживання Дмитра на території України вже більше 20 років.

Особисто на круглому столі свою проблему озвучив 18-річний студент Котовського професійного ліцею Володимир Настасенко, який у зв'язку з відсутністю у свідоцтві про народження даних про громадянство матері не може отримати паспорт. Присутній на обговоренні представник Головного управління міграційної служби в Одеській області детально розпитав юнака про всі деталі його проблеми, взяв контактні дані і пообіцяв посприяти у вирішенні питання.

В.о. начальника управління паспортної роботи, громадянства та реєстрації фізичних осіб Головного управління ДМС в Одеській області Сергій Яворський з одного боку зазначив у якості головної причини відсутність правової культури і небажання виконувати необхідні процедури зі сторони самих людей, з іншого боку - акцентував на відкритості міграційної служби для спілкування і готовність йти назустріч особам без громадянства в питаннях їх легалізації.

У ході обговорень народилося кілька конкретних рекомендацій спільних зусиль. Так, керівник юридичного відділу КВУ Ігор Бринош запропонував організовувати спільні зі співробітниками територіальних органів міграційної служби виїзні консультаційні прийоми в сільських населених пунктах; представник Головного управління юстиції в Одеській області Лілія Медведєва запропонувала підготувати та розповсюдити в прикордонних районах спільно з органами міграційної служби актуальні правові консультації з найбільш складних аспектів легалізації та отримання документів.

Заступник начальника управління культури, туризму, національностей та релігій Олена Петрова припустила, що подібна масова ситуація з відсутністю легалізації сталася внаслідок міграційних процесів після розпаду СРСР і має тенденцію до розростання, а також висловила готовність управління підтримувати ініціативи по спрощеній і недискримінаційній легалізації таких осіб.

Резюмуючи результати обговорення, голова Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко підкреслив комплексність проблеми, вирішувати яку також потрібно комплексно. «Наше завдання допомогти тим, хто хоче вирішити зазначені проблеми, а також вселити надію в її вирішення для всіх інших». Для вирішення проблем з легалізацією молдавського населення прикордонних районів Одеської області потрібні спільні скоординовані дії підрозділів міграційної служби та юстиції, органів виконавчої влади на місцях та органів місцевого самоврядування, а також активна позиція громадськості, і що важливо, самих осіб без громадянства.

Захід проведено за фінансової підтримки МФ «Відродження».

 

Прес-служба Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”