24 лютого в Україні офіційно розпочалась вакцинація від COVID-19. Станом на кінець року повністю вакциновано лише 40 % населення, а 36% українців, опитаних соціологами у листопаді цього року, досі не готові щепитися від коронавірусу.
Чому третину населення не лякають ані карантинні обмеження, ані тяжкі наслідки і навіть смертність хвороби? Найтиповіші тези противників щеплень від коронавірусу та причини низького рівня вакцинації населення Суспільному пояснив вчений лабораторії психології мас та спільнот Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, доктор психологічних наук, соціальний психолог Вадим Васютинський.
Авторка: Альона Лунькова
Давайте пригадаємо, як все починалося з заворушень у Нових Санжарах. Тоді люди так боялися захворіти, що перекривали дороги, аби евакуйованих з Уханю не привезли до них. Здавалося б логічним продовженням страхів цих людей мала б стати вакцинація. Але люди досі бояться щепитися. Чому?
— Боялися невідомого, боялися, що воно має з’явитися десь. І тут є прямий образ — автобус з людьми. Напевно вони всі хворі. Ми всі маємо заразитися і померти. В принципі, це майже нормальна поведінка для людей у так званій ситуації невизначеності, коли не дуже відомо що насправді відбувається. Але воно якесь небезпечне і страшне, тоді люди вдаються до таких різних способів поведінки, яким можна цьому запобігти. І більшість цих способів є не дуже адекватними, і ненадійними.
Так само з вакциною?
— У такій ситуації невизначеності, незрозумілості і небезпеки, дуже важливо, щоб був авторитет чи авторитети, яким люди довіряють і від яких вони можуть почути чітко "Ось є таке, треба робити ось так і тоді все буде гаразд". В нашому політизованому суспільстві, склалося так, що окрім влади інших авторитетів фактично немає. Тобто пересічна людина не має кому повірити. Хтось вірить блогерам, хтось журналістам, хтось тому каналу, хтось іншому. В цьому є наша велика перевага, що в нас немає кумирів, але це породжує певні труднощі. Більшість людей не знає від кого почути цю правильну інструкцію як жити.