Загроза COVID-19 не зникне з української та світової адженди у 2022 році. Про це свідчать нові масштабні спалахи у країнах Європи, мутація вірусу та необхідність охоплення вакцинацією понад 70 % населення. Цей показник вище рекомендації ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоровʼя) та вище рівня готовності населення окремих країн, включно з Україною, вакцинуватися.
Ще на початку вересня 2021‑го країни Євросоюзу перетнули позначку у 60 % вакцинованого населення повним курсом щеплень. Попри це, в листопаді 2021‑го ЄС оновлює свій історичний максимум захворюваності на COVID-19. Масштабні спалахи місцями не стримує навіть рівень вакцинації у 74 %. Зокрема, Нідерланди фіксували вдвічі більший за попередній пік захворюваності.
Та разом із тим летальність (відношення кількості померлих до кількості виявлених випадків) у тих же Нідерландах зменшилася в сім разів, порівняно з піковими значеннями першого півріччя 2021 року. Інші країни ЄС, наприклад Бельгія та Німеччина, демонструють ще більший спад летальності — у 10−14 разів. Таке зменшення співвідноситься із результатами дослідження CDC (Центру з контролю та профілактики захворювань США), згідно з яким ризик померти від COVID-19 у вакцинованих є в 11 разів меншим за такий ризик у невакцинованих.
Локдаун-2022
Стримування нової хвилі вимагає від країн ще більшого охоплення вакцинацією за рекомендований ВООЗ рівень у 70 % та продовження карантинних обмежень принаймні до моменту досягнення таких показників. У разі підтвердження більшої поширюваності та більшої стійкості до вакцин новий штам Омікрон, виявлений вперше в Південній Африці, може вимагати ще більшого охоплення населення вакцинацією у 2022 році.
За даними ЮНІСЕФ, 62 % дорослого населення України погоджуються з необхідністю щеплення від COVID-19. За оцінками KSE, на такий рівень вакцинації ми зможемо вийти вже у першому кварталі 2022‑го. За відсутності активнішої позиції населення до вакцинації для стримування нових спалахів Україні знадобляться додаткові стримуючі заходи — продовження системи (адаптивного) карантину.
Зважаючи на європейські спалахи кінця 2021 року, наступна ковідна хвиля в Україні може бути більшою за попередні за кількістю випадків захворюваності, але меншою за осінню хвилю 2021‑го за рівнем госпіталізації та смертності. Визначальним фактором у пікових значеннях ковідних госпіталізацій та смертності стане рівень вакцинованого населення на момент початку нової хвилі.
Запровадження січневого локдауну у 2022‑му за прикладом 2021‑го може стати дієвим механізмом у відтермінуванні наступної хвилі захворюваності на COVID-19 в Україні задля вакцинації якомога більшої частки населення до початку нового зростання. Тому ймовірність введення дво-тритижневого локдауну залишається високою.