Комітет виборців України проаналізував діяльність Верховної Ради з початку війни.
За період із 24 лютого по 13 вересня ВР було прийнято 221 закон та зареєстровано 638 законопроектів. За цей час відбулося 54 дні у форматі пленарних засідань. Упродовж аналогічного періоду минулого року було прийнято 152 закони, зареєстровано 841 проект закону та проведено 28 днів у форматі пленарних засідань.
Таким чином показники роботи ВР в умовах війни близькі до показників роботи в довоєнний період. На третину зросла кількість прийнятих законів, однак кількість законопроектів дещо зменшилася.
Серед проблем в роботі ВР КВУ відзначає брак часу на якісний розгляд законодавчих ініціатив, низьку підтримку урядових законопроектів, а також реєстрацію народними депутатами т. зв. законодавчого спаму.
«Тоді як законопроекти на військову тематику дійсно можуть не потребувати суттєвого обговорення за умови їх якісної попередньої підготовки, євроінтеграційні документи мали б активніше розглядатися парламентом, оскільки потребують більше часу на дискусії. Зокрема, це питання судової реформи, енергетичної сфери, змін до податкового законодавства. Також це питання діяльність колаборантів, депутатів місцевих рад тощо. ВР варто подвоїти зусилля в цьому напрямку», - зазначив голова КВУ Олексій Кошель.
Проблемою залишається реєстрація неякісних та лобістських законопроектів. До прикладу, під час воєнного стану було зареєстровано два законопроекти щодо внесення змін до тексту Державного Гімну України, які були розкритиковані президентом. Також було зареєстровано скандальний проект закону, який фактично дозволяв командирам використовувати зброю проти підлеглих, що отримав негативні відгуки військових та експертів. Крім того, під час воєнного стану з’явилася низка ініціатив, які мають ознаки лобістських (законопроекти, що стосуються виробників азбесту і тютюнового лобі - дозвіл на паління в громадських місцях та рекламу тютюнових виробів).
Низькими є показники підтримки урядових ініціатив. За період із 24 лютого по 13 вересня Кабінетом міністрів було внесено на розгляд ВР 66 проектів законів. Із них прийнято 16 документів або 24%. Це дещо більше, ніж у довоєнний період (тоді в середньому законами ставали 17% ініціатив уряду), однак в цілому показники є низькими. Однією з причин такої ситуації є реєстрація схожих за тематикою до урядових законопроектів з боку народних депутатів та їх подальше прийняття парламентом.
«Парламентська осінь обіцяє бути насиченою, враховуючи розгляд євроінтеграційних законопроектів. Тому вже зараз варто врахувати існуючі недоліки, наростити темпи роботи парламенту, а керівникам фракцій та груп в ручному режимі відсіювати законопроекти, які можуть нести репутаційні ризики для Верховної Ради», - підсумував О. Кошель.