Вакцини проти COVID знижують ризик поширення Omicron — як і попередні інфекції
Але переваги вакцин щодо зменшення передачі Омікрону тривають недовго.
Згідно з дослідженням у в’язницях США, люди, які інфікуються варіантом Omicron, мають меншу ймовірність поширювати вірус іншим, якщо вони були вакциновані або перенесли інфекцію SARS-CoV-21. А люди, які раніше перенесли інфекцію та були щеплені, мають навіть меншу ймовірність передачі вірусу, хоча користь від вакцин у зниженні інфекційності, здається, з часом слабшає.
Це хороша новина, каже Меган Стейн, вірусолог з Університету Сіднея, Австралія. Вони показують, що чим більше люди піддаються впливу вірусу через вакцини, бустери чи інфекції, тим «вищий рівень імунітету», каже вона. «Якщо ми зможемо підтримувати високий рівень ревакцинації, тоді ми зможемо зменшити рівень заразності людей, коли вони хворі», — каже Стейн.
Дослідження було опубліковано як препринт на medRxiv цього місяця і не було рецензовано.
Хвиля Омікрон
Натан Ло, дослідник інфекційних захворювань з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, та його колеги проаналізували дані про понад 22 000 підтверджених випадків зараження SARS-CoV-2 у 35 в’язницях для дорослих Каліфорнії за 5-місячний період, починаючи з кінця 2021 рік, коли Сполученими Штатами почала прокотитися перша хвиля Омікрон. Хвиля почалася з підваріанту BA.1, але до кінця квітня BA.2 наздогнав її і став найпоширенішою причиною COVID-19 у країні.
Попередні дослідження показали, що вакциновані люди мають меншу ймовірність поширювати вірус, якщо вони згодом були інфіковані Delta, але дослідження Ло є одним із перших, хто розглядає, чи знижують вакцини та попереднє зараження заразність Omicron.
Команда виявила, що серед людей із COVID-19 ті, хто отримав принаймні одну щеплення, мали на 24% менше шансів заразити близьких контактів — у цьому випадку співкамерників — порівняно з невакцинованими в’язнями. Люди, які були інфіковані раніше, мали на 21% меншу ймовірність заразити інших порівняно з ув’язненими, які раніше не інфікувалися, а ті, хто був як вакцинований, так і інфіковані раніше, мали на 41% меншу ймовірність передачі вірусу порівняно з невакцинованими особами без попередньої інфекції. .
Ло каже, що він здивований співвідношенням доза-реакція; кожна доза вакцини, яку людина отримала, знижувала ризик передачі вірусу в середньому ще на 12%. Також важливо, як недавно люди були вакциновані. За кожні 5 тижнів, що минули з моменту останньої дози вакцини, ризик передачі інфекції при близькому контакті збільшувався на 6%.
Нові інфекції
Хоча вакцинація та попереднє зараження допомагають знизити заразність Омікрону, жодного з них недостатньо, щоб зупинити кількість нових інфекцій серед ув’язнених. Чотири рази з п’яти люди, які поширили вірус на інших, були вакциновані або раніше інфіковані.
Ув’язнених ізолювали після того, як у них був позитивний результат тесту, але люди, які тісно контактували, зазвичай були піддані контакту приблизно за 2 дні до ізоляції COVID-позитивної особи, каже Ло. Невакциновані люди мали 36% шансів передати вірус тісним контактам, але у в’язнів, які були вакциновані та перенесли попередню інфекцію, все ще був ризик поширення інфекції на 20%.
Наступний варіант
Стайн каже, що результати збігаються з тим, що дослідники знають про вірус на даний момент. Але з появою нових варіантів, можливо, спосіб, у який вони викликають інфекції, може змінитися. «Якщо деякі варіанти здатні реплікуватися швидше, наприклад, тоді вони можуть бути більш інфекційними, тому що ви отримуєте вищий вірусний навантаження, швидше, у носовій порожнині, і, отже, можна подумати, що це прирівнюється до більшого виділення», — говорить Стейн.
Попередні дослідження трансмісивності часто зосереджувалися на домогосподарствах, де передача менш імовірна, ніж у тісних тюремних камерах. І майже всі ці дослідження проводилися до «Омікрону», часто на людях, які або не були щеплені, або мали лише перший набір вакцин.
Аллен Ченг, лікар-інфекціоніст та епідеміолог з Університету Монаша в Мельбурні, Австралія, хоче побачити, чи результати дослідження в’язниць відтворюються в домашніх дослідженнях, які могли б краще відображати, як вірус поширюється в громаді. Якщо їх відтворити, результати, ймовірно, стосуватимуться й інших нових варіантів, враховуючи, що більшість є підваріантами Omicron, каже він.
І хоча переваги вакцинації у зниженні передачі з часом зникають, він вітає новини про те, що попереднє зараження може зменшити передачу в майбутньому. «Окремо з Omicron, де у нас так багато проблем, намагаючись контролювати його загалом, ми задоволені всім, що можемо отримати», — каже Ченг.