14 березня, в Івано-Франківську відбулася прес-конференція Івано-Франківської обласної організації «Комітет виборців України» на тему: «Як проходить люстрація на Прикарпатті: проблеми та шляхи вирішення».
Під час заходу експерти представили результати моніторингу люстрації в Івано-Франківській області. Фахівці розглянули, як проходить люстрація в області і які труднощі виникають при її проведенні.
Спікерами заходу були Сергій Гайдай, керівник антикорупційної платформи, та Василь Королик, представник громадського люстраційного комітету.
Люстрація – це заборона займати адміністративні посади протягом 10 років. Це процес одноразовий, але він в Україні ще не закінчений: деякі люди уникли люстрації з різних причин. Щоб люстрація була успішною, треба вдосконалювати форми взаємодії з громадськістю, інформування про те, хто був люстрований, хто не був.
Контроль зі сторони громадськості повідомив, що “13 лютого відбулося засідання з цієї теми. Закон втрачає силу, оскільки багато хто йде в АТО, або переписує майно на родичів. Чи дозволять перевіряти родичів? Багато суддів їздили на авто, вартістю більше 100 тис. доларів, зараз цього немає, але дані про ці випадки зберігаються. Акцент робимо на тому, щоб перевірити це майно. Україна перевершила африканські держави за розмірами мінімальної зарплати. Якщо так триватиме ще два роки, Україна може стати банкротом”.
Учасники заходу підсумували, що люстрація в Івано-Франківській області проходила менш жорстко, людям давали допрацювати по кілька місяців до пенсії.
Серед проблем люстрації слід виокремити те, що люстраційні списки не розміщуються у відкритих джерелах; відбувається зловживання статусом учасника АТО; існує обмежений перелік осіб, які підпадають під люстрацію: лише керівники підрозділів, голови відомств, але не замісники.
Вирішення даних проблем можливе, якщо громади активно включаться у роботу, відбуватиметься постійний контроль за тими, хто пройшов люстрацію; буде проведена повторна люстраційна перевірка чиновників після запровадження електронної системи декларуваня.