На цьому сьогодні, 25 жовтня, наголосила голова фракції Зелених в Європейському парламенті, член Місії Європейського парламенту зі спостереження за виборами Ребека ГАРМС під час прес-конференції у Міжнародному медіа-центрі у Києві. «Я маю досвід спостереження за виборами в Україні більше 10 років і можу зазначити, що те, що можна було змінити наразі зроблено. Зараз треба прийняти ситуацію, що 1/7 частина населення не зможе проголосувати. Але на найважливіше завдання майбутнього парламенту – все ж провести реформу виборчого законодавства та закону про ЗМІ», - розповіла вона. «Проте, як на мене дуже важливо, щоб політичні партії показували справжні політичні програми. Як спостерігач впродовж багатьох років можу зазначити, що більшість партій не пише свої програми для того, щоб їх міг прочитати виборець і проголосувати за ці програми. Вони мають бути зрозумілими та прозорими в кожної партії», - додала Гармс.
За словами голови Департаменту сприяння виборам Ради Європи Франсуа ФРЕДЕРІКА, Рада Європи уважно спостерігає за ситуацією в Україні. «Ми ввели в дію багато програм, аби підтримати громадянське суспільство, щоб вони могли посилити контроль за політиками. Все це через те, що політика і вибори це те, що не можна залишати лише політикам», - зазначив він.
Рада Європи підтримує проекти, пов'язані з виборами, як ОПОРИ, так і Комітету виборців України. Зокрема, КВУ здійснює моніторинг системи віришення виборчих спорів, і опублікує перший звіт після дня голосування.
Заступник генерального директора «Комітету виборців України» Наталя ЛИННИК зазначила, що існуючий закон дозволяє провести вибори у відповідності до міжнародних стандартів, проте він має кілька суттєвих недоліків. «Однією з найголовніших прогалин залишається мажоритарна система, через яку відбувається 99% зловживань. Крім того, 200 тисяч виборців, які змінили місце голосування та 500 тисяч виборців, які голосуватимуть закордоном, зможуть віддати свій голос тільки за партії, що позбавляє їх рівності виборчого права. Також, ВР не внесла зміни щодо ситуації з окупованими територіями й щодо прозорості фінансування політичних партій та агітації. Проте, варто зазначити, що люди стали сміливішими і частіше повідомляють про порушення, ЗМІ також частіше публікують цю інформацію, але й порушень цього річ стало менше», - повідомила експерт.
«Після виборів у міжнародному дискурсі існуватиме теза про те, що український парламент не представляє думку всього населення, тому є нелегітимним. Імовірно, така інформація буде спрямована з боку Російської Федерації, - попередила координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга АЙВАЗОВСЬКА. – Проте, за українським законодавством склад ВР вважається діючим, якщо обрано 2/3 з 450 депутатів, що становить 300 народних депутатів. За нашими попередніми підрахунками, не буде заповнено лише 27 місць (12 – представників з Криму, 9 – з Донецької області, 6 – з Луганської області)», - наголосила вона.
Законодавство не буває ідеальним, головне те, наскільки Україна хоче дотримуватися міжнародних стандартів. Залишається проблема підкупу виборців. Але ми сподіваємось, що через посилення кримінальної відповідальності, в тому числі й для громадян (50-100 тис. грн. штрафу або до 2 років громадських робіт чи позбавлення волі), через невідворотність покарання за порушення, ще зменшить у подальшому кількість порушень. Адже наразі вже розпочато 227 кримінальні провадження, 85 з яких про підкуп виборців, а кільком кандидатам ЦВК вже винесла попередження. Таку ситуацію в 2012 році важко було навіть уявити», - наголосила експерт.