Відбулась конференція “Парламентські вибори-2014: виклики та очікування”

14 жовтня в Києві відбулась конференція "Парламентські вибори-2014: виклики та очікування". Захід організовано ВГО "Комітет виборців України" та Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні.

Учасників заходу привітала Габріеле Бауманн, Керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. Пані Бауманн привітала позитивні зміни в українській політиці та курс на євроінтеграцію, що відкривають можливості для здійснення давно очікуваних громадянами реформ. Також Габріеле Бауманн позитивно оцінила появу у виборчих списках партій нових облич, жінок та молодих людей.

Голова Правління ВГО КВУ Олексій Кошель розповів про основні напрямки роботи Комітету виборців України під час виборів: довго- та короткотермінове спостереження, кампанію "Підкуп-СТОП!", телефонну "гарячу лінію", тренінги для виборчих комісій, співпрацю з Міністерством внутрішніх справ та тренінги для працівників МВС, що працюватимуть на виборах. КВУ опублікував вже кілька проміжних звітів за результатами спостереження. Висновки, на яких наголосив Олексій Кошель — основними проблемами цих перегонів є виборче законодавство та мажоритарна складова виборів. Саме мажоритарна складова, за словами Кошеля, спровокувала переважну більшість порушень законодавства.

Сергій Дубовик, заступник керівника Секретаріату Центральної виборчої комісії, відзначив, що за останні роки робота ЦВК із громадськістю змінилась. Від критики, громадські організації перейшли до конкретної допомоги. Зокрема, Сергій Дубовик високо оцінив співпрацю із КВУ щодо проведення тренінгів для членів дільничних та окружних комісій.

Також заступник керівника Секретаріату окреслив складнощі та проблеми в роботі ЦВК, пов'язані із АТО та проблемами окупованих територій. Серед проблем, Сергій Дубовик відзначив відсутність кодифікації виборчого законодавства. Через це замість виконання контрольних функцій, ЦВК перед кожними виборами змушена займатись нормотворчістю.

Наталія Линник, заступник Генерального директора ВГО Комітету виборців України, також повідомила про програму, спрямовану на сприяння усвідомленому вибору виборців, і презентувала результати оцінки прохідної частини списків політпартій.

Денис Ковриженко, юридичний радник Міжнародної фундації виборчих систем (Київ), проаналізував існуючи законопроекти щодо зміни виборчого законодавства, зокрема, щодо посилення безпеки. За відсутності законодавчої бази, ЦВК працює на вирішення цих проблем на основі загальних положень, в межах своїх повноважень. Перенесення центрів виборчих округів проблему безпеки виборів на сході, на жаль, не вирішує. Крім того, Денис Ковриженко відзначив необхідність обговорення широкої реформи політичного фінансування.

Ірина Бекешкіна, виконавчий директор фонд «Демократичні ініціативи», повідомила про опитування громадської думки, екзит-поли та попередила про небезпеку замовних екзит-полів. Експерт підкреслила відповідальність як дослідників, так і ЗМІ у створенні та поширенні необ'єктивної інформації, що може впливати на волевиявлення громадян. Теперішню агітаційну кампанію Ірина Бекешкіна оцінила як досить брудну, хоча й менш брудну, ніж кампанія 2012 р. Серед позитивів кампанії пані Бекешкіна відмітила відсутність центрального адміністрація ресурсу, серед негативів — спроби підкупу виборців.

Тарас Шевченко, директор Інституту Медіа Права, представник Руху «ЧЕСНО», представив моніторинг кандидатів в народні депутати, виконаний Рухом «ЧЕСНО». Також Тарас Шевченко розповів про діяльність Реанімаційного пакету реформ (РПР). За словами експерта, після виборів відкриється вікно можливостей для зміни виборчого законодавства. Отож, громадськість після виборів має чинити сильний тиск на уряд, щоб наполягати на цих змінах.

Пітер Новотний, політичний аналітик місії Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO), розповів про Місію ENEMO зі спостереження за достроковими парламентськими виборами в Україні.

В панельній дискусії «Проблеми парламентських виборів – погляд політичних партій» свою позицію представили представники політичних партій, що беруть участь у виборах.

Ганна Гопко, кандидат від партії «Самопоміч», підкреслила важливість відкритості списків. Зокрема, партія «Самопоміч» на чотирі дні відкрив списки для громадського обговорення, і за результатами один з кандидатів зробив самовідвід. Також партія «Самопоміч» відповідально поставилась до подання декларацій кандидатів, і планує звитування по витрачених коштах. Ганна Гопко звернулась до КВУ із пропозицією готувати законопроекти для реформи виборчого законодавства.

Вадим Денисенко, кандидат від партії «Блок Петра Порошенко», відзначив небезпеки спроб підкупу виборців та членів виборчих комісій.

Василь Гацько, кандидат від партії «Громадянська позиція» Анатолія Гриценко, повідомив про позицію партії щодо відмови від мажоритарної складової виборчої системи, а також державного фінансування політичних партій для зменшення впливу олігархів на політичні партії. Крім того, кандидат висловився проти комерціалізації політичної реклами, що створює нерівні умови для учасників виборів, і навіть за повну заборону комерційної політичної реклами.

Ігор Попов, кандидат від партії «Радикальна партія Олега Ляшка», підкреслив необхідність протидії підкупу виборців.

Вікторія Сюмар, кандидат від партії «Народний фронт» Арсенія Яценюка, відзначила, що саме недоліки старого виборчого законодавства дозволяють проходити одіозним кандидатам. Вікторія Сюмар повідомила про домовленості про-демократичних політичних сил про зняття кандидатур в окремих округах, та підтримку єдиних кандидатів. Пані Сюмар висловилась проти заборони комерційної політичної реклами, поки в Україні не забезпечено дійсну незалежність ЗМІ.