Звіт КВУ: "Верховна Рада: підсумки року"

Завантажити звіт КВУ: "Верховна Рада: підсумки року"

у форматі docx можна за посиланням

у форматі pdf - за посиланням

Основні висновки

За час роботи Верховної Ради VIII скликання було зареєстровано рекордну кількість законопроектів – 4,6 тис. Це близько 37 законопроектів на один день пленарного засідання або 12 хвилин на розгляд одного проекту (із обговоренням та голосуванням). Третина зареєстрованих депутатами проектів законів мають одного автора. У вересні-листопаді 2016 року найбільше законопроектів зареєстрували Євгеній Мураєв (позафракційний), Сергій Каплін (Блок Петра Порошенка) та Тетяна Донець («Народний Фронт»): 19, 8 та 6 законопроектів відповідно. КВУ рекомендує обмежити право законодавчої ініціативи для окремо взятих народних депутатів. Передбачити, що право законодавчої ініціативи мають народні депутати у чисельності не меншій, аніж чисельність найменшої фракції. Для ВР VIII скликання це б складало 19 осіб.

Третину зареєстрованих законопроектів неможливо реалізувати. За два роки роботи ВР VIII скликання до Міністерства фінансів надійшло на експертизу 4583 законопроекти, по яких Мінфін надав свій висновок щодо можливості їх реалізації. Із них 1579 законопроекти визнано неможливими до реалізації. Найбільше нереальних до виконання законопроектів у фракції «Опозиційного блоку» (53%) та «Батьківщини» (35%), а також груп «Відродження» (47%) і «Волі народу» (45%).


Де-факто стара коаліція працює: найчастіше за прийняті в 2016 році закони голосували колишні члени коаліції «Європейська Україна». В середньому «за» голосували 77% депутатів «Народного Фронту», 71% Блоку Петра Порошенка, 68% «Самопомочі», 54% Радикальної партії Олега Ляшка та стільки ж «Батьківщини». Всього було прийнято 160 законів. «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка та «Батьківщина», попри заяви про перебування в опозиції, підтримали ¾ прийнятих у 2016 році законів. Крім цього, колишні члени коаліції найчастіше ставали авторами прийнятих в 2016 році законів. Депутати БПП були серед авторів 65 законів, «Народного Фронту» – 61, «Самопомочі» - 35. Також було прийнято 27 законів «Батьківщини» та 24 – Радикальної партії Олега Ляшка.

Лише половина фракції «Батьківщини» голосує за соцзахист військовослужбовців. За два роки роботи Верховної Ради було прийнято 19 законів, що стосувалися соціального захисту військовослужбовців. За них в середньому голосувало лише 50% депутатів фракції «Батьківщини». Це найнижчий показник серед фракцій парламенту після «Опозиційного блоку», в якого 6%. Найвищий показник підтримки відповідних законів у «Народного Фронту», «Самопомочі» та Блоку Петра Порошенка. В середньому «за» голосували 78% депутатів «Самопомочі», 77% - «Народного Фронту» та 69% - БПП. Депутати БПП та «Народного Фронту» також найчастіше були авторами законів щодо підтримки військовослужбовців. Вони долучилися до розробки 12 та 10 законів відповідно.  


У 2016 році із 1,5 тис. законопроектів законами стали 160. Тобто, лише 10%. 75% законів – це зміни в існуючі законодавчі акти (із 160 законів зміни вносили 120). У 2016 році Верховна Рада прийняла вдвічі менше законів, ніж минулого року: 160 проти 350. Це один із найнижчих показників за останні десять років.