У п’ятницю, 22 травня, Верховна Рада України прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".
Серед нововведень – зміна мінімальної межі судового збору для судів всіх юрисдикцій. Після набрання чинності законом, вона складатиме 0.4 мінімальної заробітної плати (487,2 грн.). Хоча для подачі адміністративних майнових позовів мінімальний розмір судового збору і зменшиться (зараз становить 1827 грн.), він все ще залишається зависоким для більшості громадян. Як показала робота громадських приймалень Комітету виборців України з питань адміністративного судочинства, висока ціна судового збору перешкоджає доступу осіб до суду і суперечить їх інтересам. Мінімальна ціна судового збору не рідко є вищою, ніж сума позову, що негативно позначається на бажанні осіб звертатись до суду.
Раніше КВУ пропонував встановити мінімальну межу судового збору за подання адміністративних майнових позовів в розмірі 121,8 грн. Це б спростило доступ осіб до суду і відповідало інтересам незахищених груп населення.
Ціна судового збору в розмірі 487,2 грн. передбачена законом і для подачі адміністративних позовів немайнового характеру. Теперішній мінімальний розмір судового збору за такі позови становить 73,08 грн. Підвищення ціни судового збору майже в 7 разів негативно вплине на доступ осіб до адміністративного судочинства і на реалізацію їх права на справедливий суд. До прикладу, офіційні спостерігачі КВУ для оскарження рішень виборчих комісій в суді вимушені будуть сплатити майже 500 грн. судового збору.
Варто також зазначити, що Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" був прийнятий із порушенням Регламенту ВРУ. Відповідно до ч. 2 ст. 100 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» народні депутати протягом 14 днів після надання першого законопроекту, можуть подати альтернативний законопроект з відповідного питання. Законопроект № 2862 був зареєстрований 15 травня 2015 р. За такої норми, ВРУ повинна була розглядати цей законопроект не раніше 29 травня 2015 р. Проте, законопроект було прийнято у 1, 2 читаннях та в цілому 22 травня, що на 7 днів раніше вказаного в Регламенті терміну. Це позбавило нардепів можливості внести альтернативний законопроект у вказаний Регламентом період.
Враховуючи вищезазначене, КВУ закликає Президента України не підписувати прийнятий Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", як такий, що прийнятий з порушенням процедури та обмежує право особи на справедливий суд.
Зміни до Закону України "Про судовий збір" не сприяють доступу осіб до суду
25-05-2015 18:03