КВУ ПРЕДСТАВИВ КОНЦЕПЦІЮ ЗАКОНУ ПРО МІСЦЕВІ ВИБОРИ

У п’ятницю, 27 лютого 2015 р., відбулась міжнародна конференція на тему: «Реформування законодавства про місцеві вибори: проблеми та шляхи вирішення». Під час заходу експерти ВГО «КВУ» презентували концепцію законопроекту про місцеві вибори.

Виборча концепція, розроблена ВГО «КВУ», передбачає зменшення кількісного складу місцевих рад (на 20-30%), а також збільшення тривалості виборчого процесу (до 90 днів). Вибори сільських, селищних та міських голів проводитимуться в 1 тур, проте нововведенням стане запровадження двотурової системи виборів міських голів у великих містах. Вибори депутатів сільської, селищної, районної, районної у місті, міської (у малих містах) рад проходитимуть за однотуровою мажоритарною системою у багатомандатних округах; вибори депутатів обласної, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та міської (у великих містах) рад проходитимуть за пропорційною системою відкритих списків. Попри зміну деяких виборчих систем для місцевих виборів, форма виборчого бюлетеню змінюватись не буде. Концепцією також вводяться певні обмеження щодо прав кандидатів та партій, зокрема вони не зможуть заміняти своїх членів у виборчих комісіях більше 2 разів. Окрім цього, кандидатам та партіям буде заборонено розміщувати зовнішню політичну рекламу, а також платну політичну рекламу на радіо та телебаченні. Пропонується також встановити, що серед трьох кандидатів від політичної партії повинні бути представники обох статей.

У лютому ВГО «КВУ» було проведено опитування серед 41 регіонального члена організації щодо виборчих систем, які варто використати на чергових місцевих виборах у жовтні 2015 р. Обираючи виборчу систему для місцевих виборів, респонденти керувались простотою системи, видатками на її запровадження, мінімізацією ризиків підкупу виборців та рівнем зв’язку між виборцем і кандидатом. Експерти дійшли певної згоди лише щодо виборів депутатів сільських, селищних рад (за мажоритарною системою відносної більшості) та виборів депутатів обласних рад (за пропорційною системою із відкритими списками).

Ознайомитись із повним текстом концепції можна за посиланням