Комітет виборців України взяв участь у програмі моніторингу парламентських виборів у Молдові, які відбулись 30 листопада 2014 р. Спостереження за виборами здійснювалось за підтримки Європейської Платформи за Демократичні Вибори (EPDE).
У програмі моніторингу взяли участь 17 представників EPDE – членів громадських організацій з Азербайджану, Білорусі, Грузії, Німеччини, Литви та Російської Федерації. Україну представляв голова Черкаської обласної організації ВГО КВУ – Максим Михлик.
Представники EPDE спостерігали за ходом голосування на 100 виборчих дільницях, розташованих в Кишиневі та інших регіонах Молдови. Максим Михлик спостерігав у складі мобільної групи в південній частині Республіки Молдова. Ця група відвідала 12 дільниць в містах і сільській місцевості, а також спостерігала за виборами у в'язниці. В рамках програми з обміну досвідом спостерігачі EPDE також провели зустрічі із політичними діячами Молдови та представниками громадянського суспільства.
Вцілому, парламентські вибори в Молдові пройшли без серйозних порушень і відповідно до діючого законодавства. Участь у виборах взяли 19 партій, 1 виборчий блок та 4 незалежні кандидати, що забезпечило належний рівень конкурентної боротьби. Підготовка до виборів пройшла успішно, проте в останній день виник скандал, пов’язаний із рішенням ЦВК про скасування реєстрації партії «Patria». Підставою для такого рішення стало фінансування партії з-за кордону. Згідно соціологічних даних «Patria» мали шанси на проходження у парламент.
Закон про вибори дозволяє провести демократичні вибори у Молдові, проте він обмежує права незалежних кандидатів та партій, які не представлені в парламенті. Зокрема, вони не можуть назначати членів виборчих дільниць. Контроль за витратами на виборчу кампанію теж був недостатнім. Більшість учасників виборчого процесу не публікували звіти про фінансування своїх кампаній як цього вимагає закон.
В ході голосування вперше використовувався електронний державний реєстр виборців і система електронної доставки результатів голосування від ДВК до ЦВК. Проте, система працювала неналежним чином і тому ДВК довелось використовувати традиційні форми реєстрації виборців. Внаслідок затримки в роботі системи, зміни в списки виборців вносились за допомогою рукописних списків. Дані питання вирішувались на місцях, оскільки ЦВК не надала чітких інструкцій як діяти у разі порушення роботи системи.
Проблеми також виникли із голосуванням на виборчих дільницях за кордоном. У Росії були відкриті не всі дільниці і на деяких з дільниць утворились довгі черги. Виборці з Придністров’я мали проблеми із доступом до дільниць, тому змогли проголосували лише частково. На території Молдови у деяких регіонах здійснювався тиск на виборців. Зокрема, в Сорокському районі, де проживає велика частка ромів, виборцям при вході на дільницю вказували за кого потрібно проголосувати. Біля дільниць також були присутні люди, які контролювали за кого проголосували виборці.
На основі спостереження, експерти EPDE розробили звіт, який містить рекомендації щодо покращення виборчого процесу в Молдові. Даний досвід може бути використаний відповідно до українських реалій.
Ознайомитись із текстом звіту можна за посиланням (російською)