11 березня в ході прес-конференції "Підсумки люстрації на Черкащині" представники Черкаського КВУ розповіли про хід люстрації в області.
В Україні на даний момент люстровано менше 900 осіб. Це приблизно третина від того числа посадовців, які мали б бути люстровані за підрахунками Громадського люстраційного комітету. На Черкащині ситуація аналогічна. Про це повідомив голова правління ЧОО КВУ Максим Михлик.
“Закон про люстрацію діє вже 17 місяців. Станом на березень нинішнього року люстровано в Україні 897 осіб. У списку, складеному Громадським люстраційним комітетом, під дію закону мали б втрапити 2 577 осіб. Отже, лише третина дійсно була люстрована. Це не та цифра, яку очікували люди”, — поінформував Максим Михлик.
Серед діючих народних депутатів мала б попасти під люстраційну перевірку 21 особа (черкаських серед них немає, зауважив Максим Михлик). За його даними, на Черкащині мали б люструвати 80 осіб. Реально, за даними з різних джерел, люстровано 25-30 осіб, тобто, теж не більше третини.
Він назвав основні способи ухиляння від люстрації, серед яких: прийняття судових ухвал (коли посадовці вже після люстрації відновлюють себе на посадах через рішення суду); самовільне трактування Закону України “Про очищення влади”, чим грішать переважно працівники податкових органів; отримання статусу учасника АТО і завдяки цьому уникнення люстраційних перевірок. Найбільше цим способом користуються працівники МВС; переведення на іншу посаду або інші маніпуляції зі штатним розписом.
За словами Максима Михлика, сам факт прийняття цього закону і початок його реалізації — вже величезне досягнення і крок уперед для України. Цей крок почав руйнувати корупційні схеми, які були в руках тих небагатьох осіб, які все ж були люстровані, тому логічним продовженням має стати антикорупційна діяльність громадянського суспільства в Україні.