18 листопада відбувся круглий стіл “Роль працівників органів внутрішніх справ у виборчому процесі”, організований Комітетом виборців України у співпраці із Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES). В обговоренні взяли участь представники Міністерства внутрішніх справ, Секретаріату Центральної виборчої комісії, експерти міжнародних організацій та представники Комітету виборців України, що організовували та проводили тренінги для працівників правоохоронних органів.
Учасників заходу привітала Наталія Линник, Директор програм ВГО КВУ. Вона представила результати оцінки проведених тренінгів для працівників правоохоронних органів щодо роботи під час виборів. Загалом по всій Україні таке навчання пройшли 10 214 правоохоронців, серед них – як міліціонери, що охороняли правопорядок під час виборів, так і оперативно-слідчі працівники і працівники штабів. Результати опитування свідчать, що тренінги пройшли ефективно – таку оцінку дали 92% учасників. 72% учасників також відзначили, що тренінги були дуже ефективними або достатньо ефективними для покращення їх навичок. Те, що, тренінг не був ефективним на 100%, пояснюється залученням працівників різних структурних підрозділів – в майбутньому доцільно проводити спеціалізовані та ступеневі тренінги.
Ігор Шашкін, заступник начальника управління масових заходів Департаменту громадської безпеки МВС, цілком підтримав ідею проведення подібних тренінгів в майбутньому.
За його словами, тренінги залишаються актуальними через постійні зміні виборчого законодавства. Крім того, Ігор Шашкін засвідчив зацікавленість органів внутрішніх справ у такому навчанні – такі висновки він зробив, особисто здійснивши перевірки у 6 регіонах.
Керівництво МВС, зі свого боку, сприяло оперативному затвердженню інструкції та методичних матеріалів у тісній співпраці з КВУ, без бюрократичних зволікань. Комітет виборців України заслужив довіру працівників Міністерства внутрішніх справ своїм професіоналізмом та цілковитою неупередженістю щодо політичних сил, зорієнтованістю на захист прав громадян та правопорядку.
Ігор Шашкін підтримав ідею проведення ступеневого навчання працівників правоохоронних органів. Крім того, представник МВС позитивно оцінив зміни до Кримінального Кодексу щодо відповідальності за виборчі порушення. За його словами, хоча ці зміни були прийняті досить пізно напередодні дня виборів, працювати, спираючись на Кодекс, міліції стало легше.
Сергій Дубовик, заступник керівника Секретаріату Центральної виборчої комісії, високо оцінив співпрацю із Міністерством внутрішніх справ, а також роль КВУ як організації, що дійсно викликає довіру в МВС і робить можливим проведення такої роботи. Продовження співпраці щодо підготовки працівників органів внутрішніх справ до роботи у виборчому процесі, на думку Сергія Дубовика, актуальне ще й з огляду на місцеві вибори в жовтні 2015 р. На думку Сергія Дубовика, саме місцеві вибори є більш складними для МВС для забезпечення правопорядку, і тут є багато факторів, що потребують врахування.
Від імені ЦВК та Секретаріату Сергій Дубовик висловив повну задоволеність співпрацею з МВС під час дострокових парламентських виборів та вніс пропозицію заснувати постійно діючу раду при МВС щодо методичної підтримки за участі ЦВК та громадськості.
Сергій Дубовик також запропонував для кращого методичного забезпечення оперативно-слідчих підрозділів МВС розробити у навчальний курс та посібник з особливостей розслідування злочинів проти виборчих прав громадян, що був би включений в систему підготовки та внутрішню систему підвищення кваліфікації МВС.
Святослав Пікуль, керівник юридичного відділу ВГО КВУ, що брав участь у підготовці тренерів, а також безпосередньо проводив тренінги для працівників правоохоронних органів, поставив високу оцінку посібнику для МВС. За його словами, цей посібник був незамінним як для працівників міліції, так і для самих тренерів, як методологічна база. Святослав Пікуль відзначив плюси та мінуси програми тренінгів. Серед плюсів він назвав ретельний розгляд процедурних питань та специфічних проблемних ситуацій, як, наприклад, дії правоохоронців у разі повідомлення про мінування виборчої дільниці. Серед мінусів – досить загальне регулювання ролі правоохоронців у виборчому законодавстві, що породжує різне трактування. На його думку, необхідно внести зміни до виборчого законодавства, а також ретельно пропрацювати методичні рекомендації з низки проблемних питань.
Святослав Пікультакож відзначив велику роботу МВС для організації чисельних тренінгів, кожен з яких збирав по 100-150 учасників. Мінусом такого підходу було те, що не на всі запитання був час дати відповідь. Саме тому КВУ рекомендує проведення ступеневих тренінгів в більш інтерактивній формі.
Денис Ковриженко, радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), відзначив ефективність проведених тренінгів. Також від відзначив можливості для інших форм навчання – від «гарячої лінії» до консультативного розділу на сайті.
Експерт закликав проаналізувати практику розгляду адміністративних та карних справ щодо порушення виборчого законодавства, щоб дослідити, в яких випадках норми Кримінального Кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення є недостатньо дієвими, та розробити відповідні зміни. За його словами, аналіз ефективності нових норм Кримінального кодексу міг би допомогти покращити його. Адже ці позитивні зміни, що були внесені напередодні виборів, розроблялись ним у співпраці з КВУ та МВС у надзвичайно стислі строки.
Також Денис Ковриженко погодився із тезою КВУ про необхідність змін до виборчого законодавства щодо ролі працівників правоохоронних органів.
Станіслав Жолудєв, голова Дніпропетровської обласної громадської організації ВГО КВУ, що проводив тренінги для працівників правоохоронних органів в Дніпропетровській області, звернув увагу на високий рівень співпраці із міськими та районними управліннями МВС як щодо організації тренінгів, так і щодо реагування на порушення під час виборів.
За словами Станіслава Жолудєва, під час виборів в Дніпропетровській області під час виборів були і замінування виборчих дільниць, і стрілянина біля окружної виборчої комісії, і спроби виносу бюлетеней, і реагування правоохоронних органів було набагато кращим, ніж під час виборів 2010, 2012 рр, і навіть порівняно з президентськими виборами в травні 2014 р. Хоча залишаються організаційні проблеми, наприклад, із супроводженням транспортування виборчої документації до ЦВК.
Максим Лисюк, заступник голови Івано-Франківської обласної організації ВГО КВУ, що проводив тренінги для працівників правоохоронних органів, запропонував в майбутньому проводити спеціалізовані тренінги для працівників слідчо-оперативних груп, програма яких має істотно відрізнятись від програми для правоохоронців, що безпосередньо чергують на виборчих дільницях та в ОВК. Юрій Лисюк висловив жаль, що тренінгами було охоплено лише дві третини правоохоронців області, що працювали під час виборів. На його думку, в майбутньому варто розширити охоплення подібним навчанням.
Юрій Кресак, голова Волинського обласного відділення ВГО КВУ та тренер для працівників правоохоронних органів, відзначив важливість співпраці, адже завдяки розробці методичних матеріалів та проведенню тренінгів чи не вперше МВС, громадськість та ЦВК об’єднали зусилля навколо спільної мети – забезпечення законності та правопорядку під час виборів. Через дану співпрацю було знято бар’єри між громадськістю та МВС. За словами тренера, на цих виборах навчання пройшло більш ефективно, ніж напередодні президентських виборів в травні 2014 р., оскільки вже був досвід, і оскільки вдалось охопити ширше коло питань та можливих проблемних ситуацій. Зокрема, що стосуються виборчих порушень за межами дільниць, таких як організація «каруселей».
Юрій Кресак також відзначив зацікавленість учасників тренінгів в програмі, рух назустріч з боку МВС для прозорого забезпечення правопорядку під час виборів, а також ефективність проведеного навчання – краще реагування правоохоронців на виборчі порушення. Крім того, він привернув увагу учасників круглого столу до необхідності забезпечення прав самих правоохоронців, зокрема, можливості для них взяти участь у голосуванні.
Юрій Кресак також високо оцінив співпрацю зі спеціалістами МВС з методичного забезпечення, і акцентував увагу, що метою всієї співпраці і навчання є насамперед упередження порушень.
Пітер Новотний, представник Місії спостереження за виборами європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO), відзначив значні зусилля для забезпечення правопорядку під час виборів. Завдяки цьому, пори поодинокі випадки спроб фальсифікації, загалом вибори пройшли нормально. ENEMO продовжує спостереження та підготовку фінального звіту, щоб проаналізувати завершення виборчого процесу та реагування ЦВК та правоохоронних органів на такі випадки.
Представники КВУ, МВС та ЦВК висловили подяку міжнародним партнерам за технічну та фінансову підтримку – зокрема, Міжнародній фундації виборчих систем (IFES) за організацію тренінгу для тренерів та друк матеріалів, а також активну участь у розробці методичних матеріалів і Агентству міжнародного розвитку США (USAID) та Уряду Канади – за фінансову підтримку. Безпосередньо ж за проведення тренінгів для працівників правоохоронних органів учасники завдячили Посольству Королівства Нідерландів.