Сумське КВУ про підсумки люстрації в області

«Станом на 19 лютого в усій Україні було пролюстровано лише 878 осіб, 175 – ще перевіряють. Інформація щодо кількості люстрованих на Сумщині відсутня. Знайдено офіційні дані лише про одного люстрованого посадовця, начальника управління боротьби з організованою злочинністю обласної міліції пана Гланца», – зазначив на прес-конференції у обласному прес-клубі керівник Сумського обласного відділення ВГО «Комітет виборців України» Володимир Пономаренко.

 «Спалах активності громадян щодо люстраційного процесу відбувся у 2014 році, але ентузіазм українців поступово згасає», – говорить  Володимир Пономаренко. Причини такої байдужості українціввін вбачає у розчаруванні у діях влади, відповідно – відсутності віри в зміни на краще. Адже, зауважив промовець, зараз відбувається не люстрація, а скоріше «ілюстрація» до люстрації.

На місцевому рівні іноді є спалахи так званої «народної люстрації», що більше схожа на замовну імітацію. Як приклад  Володимир Пономаренко навів ситуацію зі зміною керівника міліції у Конотопі. Держслужбовця не зняли з посади, а перевели до Сум на посаду відповідну, на його ж місце поставивши сумського колегу. Тобто знову йдеться про підміну понять: замість люстрації – звичайна ротація.

Серед проблем у проведенні люстрації Володимир Пономаренко бачить передусім і недосконалість законодавства, а ще й прагнення депутатів до «зарегулювання» закону –  внесення безкінечних поправок, що затягує і зводить нанівець суть процесу. Також – спад активності громадян; пасивність ЗМІ у висвітленні питань люстрації, судові ухвали, що необґрунтовано забороняють звільняти посадовців тощо. Одною з лазівок, знайдених чиновниками для уникнення люстрації, є прагнення держслужбовців отримати статус учасника АТО. На середину вересня минулого року таких було 86 тисяч, і, процитував пан Пономаренко голову Луганської адміністрації Георгія Туку, «є такі, хто там був, а є ті, хто бував».

З такої ж причини  багато осіб прагне отримати депутатський мандат, адже виборні особи не підпадають під люстрацію.

Шляхи вирішення вище вказаних проблем активісти вбачають у контролі й активації процесу люстрації на місцевому рівні громадськими організаціями. Крім того, місцеві та регіональні ЗМІ мають зайняти активну позицію, приділивши більше уваги темі люстрації для інформування громадськості. 

Джерело