Радикальна партія Олега Ляшка, ВО «Батьківщина» та «Опозиційний блок» найменше серед парламентських партій підтримують реформу децентралізації. Про це свідчать результати дослідження Комітету виборців України, що було проведено в рамках проекту по моніторингу виконання парламентськими фракціями виборчих програм та публічних обіцянок – «Дослівно».
Дослідження охоплювало період із 27 листопада 2014 року по 8 вересня 2016 року.
За час роботи Верховної Ради VIII скликання в рамках реформи децентралізації було прийнято 12 законів. Ще 5 законопроектів було прийнято в першому читанні. Найактивніше підтримували відповідні законодавчі акти народні депутати «Народного Фронту» та Блоку Петра Порошенка. В середньому «за» голосували 83% та 73% депутатів відповідно. Менш активно сприяли децентралізації депутати «Самопомочі»: в середньому 68% «за». У Радикальної партії Олега Ляшка показник підтримки реформи склав 58%. «За» голосували менше половини депутатів ВО «Батьківщини» (46%) та третина депутатів «Опозиційного блоку» (32%).
Щодо окремих напрямків реформи, то народні депутати від Радикальної партії Олега Ляшка найменше підтримували адміністративну децентралізацію (55% «за»), а депутати від ВО «Батьківщина» – об’єднання громад (43%) та фіскальну децентралізацію (40%). Жоден депутат «Опозиційного блоку» не проголосував за фіскальну децентралізацію і лише кілька підтримали об’єднання громад.
Така позиція фракцій часто не відповідала їх обіцянкам.
У своїй передвиборній програмі 2014 року «Опозиційний блок» обіцяв «забезпечити передачу функцій, повноважень і фінансів територіальним громадам», але ні один депутат фракції так і не підтримав Закон про добровільне об’єднання територіальних громад».
Фракції Радикальної партії Олега Ляшка та ВО «Батьківщина» підписали Коаліційну угоду, в якій зобов’язалися забезпечити «надання органам місцевого самоврядування базового рівня реальних повноважень, закріплення за місцевими бюджетами стабільних джерел доходів». Одним із пунктів угоди також було «формування самодостатніх громад». Юлія Тимошенко наголошувала: «Без укрупнення громад не обійтися», але лише третина депутатів ВО «Батьківщина» проголосували «за» Закон щодо надання ЦВК права призначати перші вибори в об’єднаних громадах і жоден депутат фракції не підтримав законопроект щодо розблокування виборів у громадах з різних районів.
Після реєстрації низки законопроектів в частині адміністративної децентралізації Олег Ляшко заявляв: «Це справжня радикальна реформа реєстраційної системи! Передаємо на місця повноваження державної реєстрації». Це також відповідало Коаліційній угоді, а саме обіцянці щодо «делегування органам місцевого самоврядування відповідного рівня повноважень з надання базових адміністративних послуг». Попри це менше половини депутатів Радикальної партії Олега Ляшка підтримали Закон щодо перерозподілу коштів від надання адміністративних послуг на користь органів місцевого самоврядування і лише трохи більше половини депутатів – зміни в Закони про реєстрацію речових прав на нерухоме майно, а також реєстрацію юросіб та ФОП.
Фракції часто критикували навіть ті закони, які вони все ж підтримали. Особливо це стосується об’єднання громад. Так, 86% депутатів Радикальної партії Олега Ляшка та 68% депутатів «Батьківщини» підтримати Закон про добровільне об’єднання територіальних громад». Але саме вони чи не найбільше критикують його положення.
Ігор Мосійчук, народний депутат від Радикальної партії Олега Ляшка, вже через півроку після прийняття Закону заявляв: «Радикальна партія Олега Ляшка ініціює звернення до Конституційного суду, щодо неконституційності територіальної реформи, яку зараз намагаються нав'язати людям чиновники». Крім того, політик вказував, що «об'єднання громад може відбувати виключно, наголошую - виключно, на добровільній основі і вирішувати це мають не чиновники і не депутати, а виключно - збори територіальних громад». Щоправда в Законі про добровільне об’єднання територіальних громад із самого початку було відразу визначено, що ініціювати об’єднання можуть не лише місцеві жителі, а й депутати місцевих рад.
Юлія Тимошенко наголошувала: «Об’єднання має бути добровільним. Це питання повинні вирішувати не чиновники в Києві, а самі селяни». При цьому вже в першій редакції Закону вказувалося, що уряд затверджуватиме Методику формування спроможних територіальних громад, а також Перспективні плани об’єднання громад.
Депутати від ВО «Батьківщина» та «Опозиційного блоку» долучилися до розробки найменшої кількості успішних законопроектів в частині децентралізації. Із 12 законопроектів, ініціаторами яких були народні депутати, члени ВО «Батьківщина» долучилися до розробки семи. Депутати «Опозиційного Блоку» не були серед ініціаторів жодного успішного законопроекту в частині децентралізації.