Чернівецька обласна громадська організація «Комітет виборців України» в рамках програми спостереження за місцевими виборами 2015 року провела аналіз діяльності територіальних та дільничних виборчих комісій в Чернівецькій області.
За результатами громадського моніторингу можна зробити наступні невтішні висновки:
І. Проблеми в діяльності територіальних виборчих комісіях (надалі ТВК):
1. В більшості сільських, селищних, міських ТВК лише на початку жовтня почали закуповувати примірники законів України «Про місцеві вибори», що призводило до масових порушень виборчого законодавства через незнання виборчих процедур. А відсутність матеріально-технічного обладнання, зокрема комп’ютерної техніки та доступу до Інтернету не дозволяє навіть в електронному вигляді ознайомитись із виборчим законодавством та відповідними підзаконними актами (постановами Центральної виборчої комісії).
2. В Хотинському районі, ТВК в двох громадах, що об’єднуються (Рукшинській та Недобоївській) проводять вибори старост в селах де ліквідуються сільські ради. В Законі України «Про місцеві вибори» прописані вибори старост, проте, згідно Закону України «Про добровільне об’єднання громад» вибори старост призначає рада об’єднаної громади, відповідно на місцевих виборах – 2015 ми старост не обираємо. ТВК мотивують свої дії тим, що приносили подання на старост політичні сили і вимагали реєструвати кандидатів.
3. В деяких сільських, селищних ТВК Хотинського району, коли утворювали одномандатні округи, взяли список вулиць в алфавітному порядку і згідно нього нарізали. Межі округів виявились розірваними.
4. В деяких районах Чернівецької області (Вижницький, Глибоцький, Сокирянський, Хотинський райони) спостерігачами КВУ були виявлені масові порушення під час реєстрації кандидатів на різних рівнях рад від різних суб’єктів: наприклад до районної ради від місцевої організації політичної партії, а на посаду сільського голови шляхом самовисування (порушення ч.5 ст.35 Закону про місцеві вибори).
ІІ. Виявлені проблеми при формуванні дільничних виборчих комісій та в роботі ДВК:
1. Практично в жодному районі Чернівецької області ТВК не змогли укомплектувати дільничні виборчі комісії по максимальній кількості членів ДВК. В Новоселицькому районі з 43 ДВК лише 11 виборчих комісій змогли розпочати роботу (в мінімальному складі) та отримати списки виборців від районного відділу ведення реєстру виборців. Для Новоселицької районної ТВК залишається проблемою доукомплектувати ДВК (хоча б в мінімальній кількості членів комісії).
2. Більша частина дільничних виборчих комісій розпочали роботу із порушеннями строків проведення першого засідання. Деякі ДВК не провели ще перші засідання навіть станом на 13.10.2015 року. А відповідно не отримали попередні списки виборців.
3. В списках ДВК присутня велика кількість помилок.
– в Глибоцькому, Сторожинецькому районах наші спостерігачі виявили, що до складу ДВК включалися громадяни, які не мають права голосу на відповідних виборах (порушено ч. 1 ст. 21 Закону про місцеві вибори);
– в Сторожинецькому районі в с. Михальча виявлено випадки, коли до складу ДВК входять діючі члени сільської ТВК, або член ДВК який включений двічі за поданнями від двох різних організацій політичних партій;
– в ДВК відбуваються масові заміни як керівного складу так і простих членів ДВК.
4. Значна частина ДВК не працює: приміщення закриті, керівники установ (директора шкіл, керівники клубів) часто-густо навіть не знають хто очолює ДВК, або спілкувалися із головою лише по телефону.
Наприклад, в Чернівцях наші спостерігачі з 23 виборчих комісій змогли поспілкуватися з представниками лише 8 ДВК.