Чого чекати від нового парламенту


Ці вибори проводились в особливих умовах фактичної війни, тому видались більш важчими, ніж президентські вибори. На цьому сьогодні, 28 жовтня, наголосив голова правління «Комітету виборців України» Олексій КОШЕЛЬ у Міжнародному прес-центрі (IMC) в Києві. «Кампанія була скорочена тому й перенасичена політичною рекламою, що викликало навіть певне несприйняття. Втрата рейтингу Блока Петра Порошенка на 7-10% це – технологічна помилка, адже ця політична сила не закликала приходити на вибори, то ж не змогла мобілізувати своїх виборців, до того ж цей блок не відповідав запитам виборців щодо безпеки в усіх проявах. Ті політичні сили, які програли виборчі перегони розглядають свою поразку з позиції того, що це була помилка їх політтехнологів, у країні відбувається війна, у соціологічних рейтингах ніби-то були маніпуляції. Проте, варто, скоріше, думати про те, що не сприйняття виборцями політичних сил пов’язане із бажанням реальних змін», - розповів він.

«У новообраному парламенті вперше за всю 23-річну історію країни з’явиться база для роботи парламентської коаліції – Угода про Асоціацію з ЄС. Крім того, розумним кроком держави буде призначити представника кримськотатарського Меджлісу віце-спікером парламенту, щоб заявити про своє бажання . Також перед парламентом має постати задача розробити та прийняти закон про опозицію, де чітку дуже будуть прописані критерії та механізму переходу. Адже на сьогодні слово «опозиційний» використовується як назва блоку, але, по суті, не відповідає змісту», - поділився думками експерт.

 

За словами політолога та політтехнолога Олексія ГОЛОБУЦЬКОГО, за результатами цих виборів видно, що українці приймають рішення емоційно. «За три дні до виборів громадяни змінили думку щодо двох партій, що вплинуло на результати. Позитивним моментом є те, що соціологію підвели ближче до виборів, що раніше було заборонено законом, то ж це дає соціологам можливість вивчати – що саме впливає на думку виборців. Варто наголосити, що ці вибори – одні з найбільш демократичних в Україні. Зараз немає протилежних політичних полюсів, як це було раніше, всі партії мають більш-менш про європейську орієнтацію. А інші проблеми, такі як підкуп виборців, ми не вирішимо навіть посиленням кримінальної відповідальності – політтехнологи вигадають альтернативи. Адже поки наше населення буде настільки бідним, що буде готове продавати свій голос за 100-200 грн, ми не зможемо наразі подолати ці порушення», - зазначив він.

Політолог також проаналізував усі партії, які проходять до Верховної ради України. «Народний фронт» обійшов «Блок Петра Порошенка», адже останній йшов як каток. Імовірно, жорсткі заяви напередодні про однопартійний уряд налякали виборців. Крім того, політтехнологи Порошенка намагались зробити з нього Путіна, показати його виборцям доступно, але вийшло аж занадто просто. І візит до Краматорську в день голосування виглядав доволі штучно. Тому, виборці не надто втрачаючи проголосували за партію Яценюка, адже обидві ці сили є провладними. Великий відсоток підтримки партії «Самопоміч» - це наслідок бажання виборців побачити дійсно нові обличчя у владі.

Щодо «Опозиційного блоку», то ясно було, що наші виборці не зможуть протягти дві подібні структури – і «Сильну Україну» Тігіпка, і колишніх регіоналів «Опозиційний блок». За цю політичну силу проголосував той електорат, який ще досі готовий бачити ті ідеї в країні. Частина традиційного електорату колишньої «Партії регіонів» проголосувала за Порошенка, як за партію влади, адже для них це доволі типовий підхід – голосувати за владу. «Радикальна партія» Ляшка вдвічі втратила рейтинг. Імовірно, через те, що він все ж таки переграв, і люди втомились від популізму.

Щодо «Батьківщини», то можна сказати, що Тимошенко так і не вийшла з протистояння з Януковичем, тому виборці розмірковували за принципом: «Якщо немає Януковича, навіщо Тимошенко бути в політиці?». Проте, в неї так само є електорат, який голосуватиме за неї за будь-яких умов, та кількість цих виборців природно зменшуватиметься.

Якщо говорити про тих, хто до парламенту не потрапив, то «Свобода» стала жертвою того, що мілітаристську риторику розібрали всі інші політичні партії, таким чином вони втратили свою ексклюзивність. Проте, це партія ідеологічна, тому не варто очікувати, що вона розпадеться після невходження до парламенту, як це було б з проектами, створеними під вибори. А для антикомуністично налаштованих людей приємністю є те, що до ВР не потрапить «Комуністична партія України». Це дає неабияку можливість до створення та розвитку всім нормальним лівим рухам в нашій країні, адже раніше цей простір був монополізований комуністами», - поділився думкою політтехнолог.

«Найбільш адекватною коаліцією було б об’єднання «Народного фронту», Блоку Петра Порошенка, «Самопомочі» та 50-60 самовисуванців. Це було б сприйнято чудово і громадянами України, і західними партнерами. Всі вже втомилися від популізму та хочуть конкретики, не анонсування реформ, а їх проведення», - наголосив Голобуцький.

Як зазначила заступник генерального директора «Комітету виборців України» Наталя ЛИННИК, Україна зараз живе у дуже динамічному ритмі, тому й маємо такі неспівпадіння з соціологією. «У порівнянні з президентськими виборами можна вважати, що Порошенко втратив близько 30% свого рейтингу. Так чи інакше, успіх мали ті, хто має чітку партійну структуру: «Опозиційний блок» (колишня «Партія регіонів») та «Народний фронт» (колишній «Фронт змін»). «Самопоміч» вийшла в лідери, оскільки немає негативного бекграунду. За підрахунками «Комітету виборців України», у новому складі парламенту буде біля 1/3 нових облич. І ми дуже сподіваємось, що вони внесуть зміни до виборчого законодавства, й ми отримаємо пропорційну систему з відкритими списками, а також ряд інших важливих реформ», - розповіла вона.