15 грудня відбулись повторні вибори народних депутатів в 5 одномандатних округах. За виборами у ВО №194 та №197 проводила спостереження Черкаська обласна організація Комітету виборців України.
Ситуація в двох округах суттєво відрізнялася.
Виборча кампанія в окрузі №197 проходила в умовах низької активності суб’єктів виборчого процесу, але і без суттєвих порушень. Найбільше занепокоєння виникали проблеми з комплектуванням ДВК, які вирішувались в останній момент. Також в останні два тижні напередодні голосування були зафіксовані спроби тиску на виборців через застосування адмінресурсу. Агітацію за С. Червонописького мали проводити соціальні працівники, а власники підприємств та керівники організацій були змушені організовувати збори трудових колективів для проведення агітаційних зустрічей. Проте вплив таких методів виявився недостатнім для зміни розстановки сил в перегонах.
Голосування та підрахунок голосів на окрузі пройшли з незначними технічними порушеннями, пов’язаними з недостатньою підготовленістю окремих членів та голів комісій. Відсутність інформації для виборців на дільницях, присутність осіб з фіктивними посвідченнями представників преси стали практично єдиними проблемами дня голосування в цьому окрузі.
Підрахунок проходив так само організовано. Хотілося б відзначити чітку роботу ОВК, яка налагодила безперервний процес прийняття документації та передачі даних до ЦВК. Проблема виникла лише з одним з протоколів ДВК, який не було запаковано належним чином, що затримало на певний час роботу комісії. Підсумковий протокол ОВК відображає реальні результати волевиявлення. Підстав для юридичного оскарження результатів як в цілому по округу №197, так і по окремих дільницях, на думку експертів КВУ, не існує.
Виборча кампанія у виборчому окрузі №194 була насичена порушеннями та брудними виборчими технологіями. Нами було зафіксовано 123 порушення. Для порівняння, в 2012 році їх було 64. Найбільш серйозним порушенням став підкуп виборців, яким було охоплено десятки тисяч громадян. Опозиція прямо звинуватила кандидата Поплавського в застосуванні цієї технології. Інформація КВУ, ОПОРИ, ЗМІ та просто небайдужих черкащан це підтверджувала. Нажаль, в системі підкупу не останню роль відіграли органи самоорганізації населення. Організаторами і виконавцями злочинів часто ставали старші будинків. Такі дії мали бути кваліфіковані правоохоронцями як перешкоджання у здійсненні волевиявлення, але міліція і прокуратура виявили бездіяльність попри звернення кандидатів, народних депутатів, громадських організацій. Ми вважаємо, що провести ретельне розслідування не пізно й зараз. Винні мають понести покарання, інакше ми знову і знову матимемо подібні проблеми.
Тлом цього процесу стала брудна кампанія кандидатів по взаємній дискредитації. «Чорний піар» наряду з підкупом став ще однією «візитівкою» виборів у Черкасах. Микола Булатецький став головною жертвою дискредитації, в якій взяла участь навіть державна телерадіокомпанія «Рось». Також фіксувались факти поширення компрометуючої інформації стосовно Михайла Поплавського.
Порушення, які мали місце в окрузі під час кампанії, могли спричинити суттєвий вплив на розподіл голосів. До того ж в день голосування було відмічене підвезення виборців автобусами, що на наш погляд є однією з форм незаконного контролю за голосуванням. Від опозиційних активістів надходила інформація про незаконне голосування громадянами, яки не були виборцями конкретних виборчих дільниць. Це явище відоме як «каруселі». Щоправда є також інформація про агітацію в день голосування з боку команди Миколи Булатецького.
Крім того, протягом дня голосування продовжувались «інформаційні війни» між головними суперниками, які проявлялись у вигляді оприлюднення даних екзіт-полів і даних паралельного підрахунку голосів, які пророкували перемогу то одному то іншому кандидату, а також застосовувалась методика наповнення провокативними повідомленнями в соціальних мережах та в Інтернет-ЗМІ.
Апогеєм брудних виборів стало втручання міліції і блокування автотранспорту опозиційних активістів.
Вибори в окрузі пройшли в атмосфері зневаги до закону, в умовах бездіяльності або упередженої діяльності правоохоронних органів, при ігноруванні окремими суб’єктами виборчого процесу принципів чесної конкуренції. Їх результат став наслідком цієї сукупності факторів.
За підсумками спостереження Черкаська ОО КВУ констатує:
Повторні вибори народних депутатів України у виборчому окрузі № 197 пройшли здебільшого у відповідності до норм виборчого законодавства, а порушення, які мали місце, не вплинули на результат виборів.
Повторні вибори народних депутатів України у виборчому окрузі № 194 відбулися в умовах, які не відповідають принципам і стандартам демократичних виборів. І хоча Центральна виборча комісія має юридичні підстави встановити результати виборів в виборчому окрузі № 194, однак ці результати були спотворені застосуванням підкупу виборців під час передвиборчої кампанії і порушеннями в день голосування.
КВУ закликає Центральну виборчу комісію належним чином розглянути всі скарги, що надійшли до комісії, а правоохоронні органи ретельно розслідувати кожен задокументований факт підкупу виборців.
В довготерміновій перспективі КВУ закликає до обов’язкової зміни виборчої системи в Україні, оскільки саме мажоритарна складова виборів є головною причиною зловживань та політичної корупції під час виборчих процесів.
Більше інформації та факти порушень можна знайти на сайті Черкаської ОО КВУwww.cvu.ck.ua та групі «Черкащина: захистимо вибір» у мережі Facebook -https://www.facebook.com/groups/187065374754748/
Прес-служба Черкаської обласної організації Комітету виборців України