Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка з 1994 року здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів. З офіційним початком кампанії по позачерговим виборам народних депутатів України КВУ розпочав моніторинг виборчого процесу у всіх регіонах України.
За час передвиборчої кампанії провів 300 тренінгів для 33 тисяч членів дільничих виборчих комісй. Також проведено просвітницьку кампанію для виборців, в ході якої проведено 400 виїздів в населенні пункти України, поширено понад 600 тисяч примірників друкованих матеріалів.
В день голосування КВУ по всій Україні працює 4 тисячі спостерігачів КВУ.
За підсумками спостереження за процесом голосування КВУ констатує:
- Процедура голосування пройшла у вільній та прозорій обстановці. Найбільшою проблемою стали списки виборців, якість яких безпрецедентно низька. Однак ці проблеми порушили права виборців всіх політичних сил в усіх областях України і тому не дали незаконних переваг жодній з політичних партій.
- Окрім якості списків КВУ зафіксував інші проблеми пов’язані з організацією виборів: брак виборчих бюлетенів на дільницях, порушення прав спостерігачів на доступ до процесу голосування, нестиковка в процедурах уточнення списків між виборчими комісіями і судами, порушення процедур відкриття дільниць, порушення процедур голосування поза межами дільниць.
- Також КВУ фіксував нечисленні спроби порушити або обійти закон з боку місцевих штабів політичних партій. Серед таких порушень – прихована агітація в день виборів, вкидання кількох бюлетенів одним виборцем, спроби купівлі бюлетенів, вплив на результати екзіт-полів. Проте КВУ не має даних про скоординовані всеукраїнські кампанії масових фальсифікаціях з боку жодної політичної сили.
- В той же час, деякі штаби проводили діяльність щодо максимальної мобілізації своїх прихильників – телефонні дзвінки, розсилка СМС-повідомлень, надання транспорту, заклики через ЗМІ. В разі якщо ці дії не супроводжувались агітацією, КВУ не вбачає в цьому порушення.
- КВУ відмічає, що правоохоронні органи на момент голосування намагалися забезпечити захист прав виборців під час голосування. Щоправда, до КВУ надходили скарги про постійну присутність співробітників МВС в приміщеннях виборчих дільниць, що суперечить виборчому законодавству.
- КВУ прогнозує загострення ситуації під час підрахунку голосів на дільницях, просить спостерігачів і всіх членів комісій залишатися на дільницях до остаточного затвердження протоколу. КВУ просить ЦВК публікувати на веб-сайті Комісії результати голосування по кожній дільниці по мірі надходження електронних протоколів, а також негайно реагувати на будь-яку інформацію про фальсифікації.
- За даними КВУ, ввечері 30 вересня починається відправка прихильників різних політичних сил з регіонів до Києва. КВУ очікує прибуття до 50 тисяч мітингувальників і просить співробітників ДАІ не перешкоджати прибуттю колон автобусів, якщо їх водії та пасажири не будуть порушувати законодавтсво, та не матимуть при собі зброї.
- Загальна нервовість місцевих штабів приводить до непрофесійних заяв, взаємних звинувачень, часто на межі параної, коли політичних опонентів звинувачують в дивних і нелогічних речах.