ЗВІТ ЗА 2010 РІК "КВУ не зафіксував критичну масу порушень, яка б могла спотворити результати волевиявлення на виборах Президента України."

Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже п‘ятнадцять років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.

 

8 лютого 2010 року за повторним голосуванням та підрахунком голосів на виборах президента України спостерігали 2000 активістів КВУ, які перебували у статусі журналістів газети «Точка зору». Спостереження велося у 20 регіонах України.

 

За підсумками спостереження Комітет виборців України констатує:

 

 1. Повторне голосування та підрахунок голосів на виборах Президента України 8 лютого 2010 року відбувалося в більш складній та напруженій обстановці, у порівнянні з голосуванням 17 січня. Виборчий процес характеризувався високим рівнем конфліктності в роботі комісій, суперечливими та взаємовиключними рішеннями ЦВК та судів, свідомими провокаціями з боку штабів кандидатів, які були спрямовані на зрив виборчого процесу або затягування підведення результатів виборів. В той же час КВУ не фіксував масових і системних фактів фальсифікацій, які б могли скорегувати або спотворити волевиявлення громадян.

 

 1. Найбільш масовим та системним явищем стало застосування технологій, спрямованих на мобілізацію власних виборців:
  • організація масової доставки виборців на дільниці;
  • включення у списки виборців рішенням дільничних комісій;
  • спроби голосування виборцями або членами комісій за інших осіб.

Однак, ці технології застосовували у різних регіонах штаби обох кандидатів, про що свідчить практично однакова явка в східних і західних регіонах.

 

 1. Серед інших проблем, які фіксували спостерігачі КВУ, можна виділити наступні:
  • порушення прав спостерігачів та представників ЗМІ щодо їх присутності на дільницях;
  • погрози та тиск щодо членів комісій і спостерігачів;
  • спроби виносу бюлетенів та голосування поза межами дільниць;
  • наявність на дільницях авторучок з чорнилами, що зникають;
  • спроби вкидання бюлетенів під час голосування та підрахунку голосів;
  • вимкнення світла на дільницях під час підрахунку голосів;
  • порушення процедури підрахунку голосів та прийму протоколів;

КВУ не виключає, що деякі з цих порушень можуть стати підставою для визнання результатів виборів на окремих дільницях, однак це матиме місце в одиночних випадках.

 

 1. КВУ наголошує, що органи ведення реєстру виборців не проробили належної роботи по врахуванню тих змін у списках виборців, які були зроблені перед та під час голосування у першому турі. Багато виборців, які були включені у списки 17 січня знову не знайшли себе в списках під час повторного голосування.

 

 1. Центральна виборча комісії в день голосування загалом справлялася зі своїми обов‘язками щодо вирішення тих проблемних питань, що виникали під час голосування. В той же час рішення ЦВК що кількості членів комісій, що організовують голосування за місцем перебування виборця, внесла елемент хаосу в роботу дільчих виборчих комісій.

 

За підсумками спостереження КВУ рекомендує:

 

 1. Політичним партіям і штабам кандидатів відмовитися від тиску на членів комісій та судів, не застосовувати деструктивні сценарії впливу на підведення підсумків виборів. Оскаржувати результати виборів на дільницях і в цілому лише за наявності достатньо і вмотивованої доказової бази.

 

 1. Центральній виборчій комісії в максимально стислий термін встановити офіційні результати виборів;

 

 1. Органам ведення державного реєстру виборців в найближчі строки врахувати всі ті зміни, що були внесені в списки виборців під час голосування 17 січня та 7 лютого 2010 року;

 

 1. Верховній Раді України, з урахуванням всіх проблем, які виникли під час проведення виборів Президента України у 2009-2010 роках, вдосконалити Закон про вибори Президента України.