Результати проведеного моніторингу дотримання прав журналістів в ході позачергових виборів 25 травня 2014 року в Одеській, Миколаївській та Херсонській області виявили нові загрози та виклики для професійної роботи журналістів. На фоні вже “традиційного” видалення (недопуску) журналістів з засідань виборчих комісій (виборчих дільниць) та заборони проведення відео-запису, значно збільшилась кількість фактів фізичного впливу на журналістів (поранення, побиття, напади) або відповідних погроз. Зважаючи на надскладну внутрішньополітичну ситуацію та зовнішню загрозу, очікувані позачергові парламенські вибори можуть лише посилити таку тривожну тенденцію. Які причини порушень прав журналістів в ході виборчого процесу, як їм протистояли представники ЗМІ під час виборів 25 травня 2014 року та яким чином з цим боротись на майбутніх позачергових парламенських виборах, обговорили на круглому столі 10 липня в м. Одесі.
Участь у засіданні круглого столу «Позачергові вибори-2014: нові виклики для журналістів» прийняли редактори та журналісти провідних ЗМІ Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, експерти медійної та виборчої сфери, правники, громадські діячі. Основою для обговорення стали результати громадського моніторингу дотримання прав журналістів в ході позачергових виборів Президента України та окремих міських голів 25 травня 2014 року, який був проведений Одеською організацією ВГО «Комітет виборців України» спільно з партнерами в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях. В ході презентації моніторингового звіту, учасникам обговорення були продемонстровані наявні факти порушень прав журналістів, а також надана їх оцінка постраждалими журналістами.
Як зазначив заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош, результати моніторингу підкреслили надзвичайно важливу роль ЗМІ в суспільно-політичних процесах, і особливо під час виборів. Об'єктивне, неупереджене та збалансоване подання інформації дало можливість виборцям здійснити свідомий вибір, розуміючи в яких умовах цей вибір відбувається і до яких результатів може призвести. На жаль, з початку 2014 року маємо рекордну кількість журналістів, котрі постраждали саме через виконання своїх професійних обов'язків. За інформацією Інститута масової інформації, лише за період з 1 березня до 10 червня 2014 року в Україні було зафіксовано 368 фактів порушень свободи слова, з них майже 80% сталися на Сході України та в Криму, і пов’язані з діями терористів та російською агресією. Основними викликами для свободи слова в Україні стали цензура, побиття і напади на журналістів, захоплення і напади на офіси місцевих ЗМІ, викрадення і утримання журналістів.
В ході виборчого процесу позачергових виборів 25 травня 2014 року, фахівцями Комітету виборців України та залученими експертами зафіксовано в Одеській, Миколаївській та Херсонській області всього 32 факти порушень прав журналістів. Найбільше порушень зафіксовано в Одеській та Миколаївській області (15 та 10 відповідно), найменше — в Херсонській області (7 фактів). Щодо характеру порушень, то позачергові вибори 25 травня 2014 року виявили нову тривожну тенденцію — значне збільшення фактів фізичного впливу на журналістів. Рівно половина з усіх виявлених порушень торкалася поранення, побиття, нападу чи іншого фізичного впливу на журналістів (14 випадків), а також погроз і залякування (2 випадки, які пов'язані з незаконним поширенням персональних даних, що може становити небезпеку фізичної агресії для значної кількості журналістів). Інша частина порушень прав журналістів (12 зафіксованих випадків) полягала в перешкоджанні професійній журналістській діяльності (переважно недопуск/видалення з виборчих дільниць чи засідань виборчих комісій, заборона проводити відео-запис чи відео-трансляцію, відмова в наданні інформації щодо виборчого процесу), а також в здійсненні судового чи непрямого тиску та журналістів чи ЗМІ (4 зафіксованих випадки). На жаль, “традиційно стабільною” залишається некомпетентність членів виборчих комісій різного рівня щодо статусу представників ЗМІ та бездіяльність міліції у випадках порушення прав журналістів.
Голова Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко підкреслив, що питаня захисту прав журналістів в ході виборчого процесу є одним з пріоритетних в діяльності організації. Ініціативи з навчання, моніторингу та захисту прав журналістів Півдня України Одеська організація КВУ спільно з партнерами проводила під час останніх трьох виборчих кампаній — місцевих 2010, парламентських 2012, і цього року — позачергових президентських та деяких міських голів. “Зважаючи на такий досвід, багато показників ми можемо порівнювати та говорити про певні тенденції. Так от, якщо протягом парламентських виборів 2012 року, в Одеській області було зафіксовано лише 2 факти фізичного впливу на журналістів з 19 зафіксованих порушень, то в цьогорічній кампанії таких фактів більше половини (9 з 15 зафіксованих)”. На жаль, і після закінчення виборів, тривожна тенденція фізичного впливу на журналістів під час виконання ними професійних обов'язків лише посилюється. Підтверджень цьому достатньо, як приклад можна привести події 11 червня на одеській Отраді, коли охоронці платного пляжу грубо напали на знімальну групу телеканалу «Перший міський», яка записувала програму про вільний доступ на одеські пляжі. Журналісти та редактори Одеської, Миколаївської та Херсонської області підтвердили тенденцію посилення фізичного тиску та впливу на журналістів іншими конкретними прикладами. Безсумнівно, у випадку з проведенням позачергових парламентських виборів така тенденція значно ускладнить виборчий процес і додасть йому додатковий накал.
В черговий раз дуже гостро стало питання вироблення алгоритму журналісткої солідарності та ефективної роботи журналістських об'єднань та профспілок. Також учасники обговорення наголосили на важливості позиції редакції в питанні захисту прав своїх журналістів - кожне порушення прав журналістів має бути підтримано редакцією, і тільки в цьому випадку буде результат. Крім того, пролунав дуже правильний меседж не “плакатися”, займаючи позицію жертви, а самоорганізовуватися і боротися за свої права.
Серед заявлених на заході рекомендацій з протидії порушенню прав працівників ЗМІ, можна виділити проведення постійного навчання журналістів, причому тематика тренінгів повинна передбачати не лише питання роботи у виборчому процесі, а й «екстремальну» журналістику - основи особистої безпеки та особливості роботи в умовах конфліктів, громадянського протистояння, проведення військових або антитерористичних операцій. Не потрібно забувати і про навчання членів виборчих комісій стандартам роботи з журналістами. Причому можна робити це і за допомогою поширення інформації про їх відповідальність за порушення прав журналістів з ілюстративними конкретними прикладами покарання винних осіб у попередніх виборчих кампаніях.
Дуже важливим моментом є формування активної позиції журналістів щодо використання всіх можливих правових методів для захисту і відновлення своїх прав. І хоча питання ефективності розслідувань порушень прав журналістів більшість присутніх представників ЗМІ оцінили дуже скептично, це не скасовує необхідність звернення до правоохоронних органів із заявами про перешкоджання журналістській діяльності. Значно активізувати такі розслідування може інформаційне публічний тиск журналістів на правоохоронні органи та їх керівників («головна зброя журналіста - це публічність»).
Доцільним виглядає також вдосконалення виборчого законодавства на предмет надання можливості оскарження представниками ЗМІ порушень виборчого законодавства та своїх прав нарівні з суб'єктами виборчого процесу. Звучали також і більш радикальні ідеї в "тренді" нинішніх подій - від проведення журналістами бойкоту висвітлення діяльності органів влади, які порушують права журналістів, до створення з числа журналістів «медіа-самооборони».
Захід проведено Одеською обласною організацією ВГО "Комітет виборців України" в рамках проекту "Посилення впливу місцевих ЗМІ Півдня України на проведення демократичних виборів 2014 року", за фінансової допомоги The Black Sea Trust for Regional Cooperation.
Прес-служба
Одеської обласної організації
ВГО «Комітет виборців України»