Комітет виборців України – неурядова громадська організація, яка займається моніторингом виборчих процесів в Україні. З початком виборчої кампанії по позачерговим місцевим виборам, призначених на 25 травня в 10 регіонах працюють довготермінові спостерігачів КВУ.
РЕЗЮМЕ
- Центральною виборчою комісією було прийнято переважну більшість нормативно-правових актів, необхідних для забезпечення реалізації Закону “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” (Закон про місцеві вибори). Ці акти узгоджуються з вимогами Закону про місцеві вибори.
- Основною проблемою діяльності територіальних виборчих комісій є недостатнє матеріально-технічне забезпечення їх роботи. Відсутність належного фінансування місцевих виборів, невідповідність забезпечення ТВК встановленим нормативам можуть негативно вплинути на організацію виборчого процесу з місцевих виборів. Разом з тим, органами місцевої влади вживаються заходи, спрямовані на створення належних умов для діяльності виборчої адміністрації.
- Склад виборчих комісій загалом не зазнав помітних змін (окрім Київської міської виборчої комісії). Поодинокі зміни у складі ТВК зумовлені або небажанням їхніх членів здійснювати свої повноваження (що призводить до подання відповідними членами комісій заяв про дострокове припинення їхніх повноважень), або ж замінами за ініціативою суб’єктів подання кандидатур до складу відповідних ТВК.
- На усіх місцевих виборах кандидати на посади міських голів та депутатів місцевих рад були зареєстровані у визначений законом строк, без порушень виборчого законодавства. Ті порушення, які мали місце у зв’язку з проведенням реєстрації кандидатів (зокрема, в частині реєстрації кандидатів на посаду Київського міського голови Л.Оробець та І.Салія) було виправлено ЦВК.
- Активність передвиборної агітації кандидатів та місцевих організацій партій залежить від регіону. У той же час, агітаційна активність суттєво зросла після завершення реєстрації кандидатів на відповідних місцевих виборах
- Як і на президентських виборах, агітація має малоінформативний характер і зводиться до загальних гасел.
- На відміну від президентських виборів, на місцевих виборах кандадати дедалі частіше використовують т.зв. “чорний піар”, непрямий підкуп виборців, інші недоброчесні методи здійснення передвиборної агітації. Ці випадки стають дедалі більш поширеними, особливо у великих містах (Київ, Одеса) тощо, однак поки що не набули масового характеру.
- В цілому, виборча кампанія з позачергових місцевих виборів проходить “у тіні” президентських виборчих перегонів. Відповідність місцевих виборів демократичним стандартам значною мірою визначатиметься якістю роботи ДВК, які забезпечуватимуть підготовку до проведення виборів глави держави, проводитимуть голосування на позачергових президентських та місцевих виборах, встановлюватимуть його результати на дільницях та транспортуватимуть виборчу документацію до відповідних комісій вищого рівня.
1. Діяльність ЦВК
Станом на 19 травня 2014 р. ЦВК було прийнято низку актів, спрямованих на забезпечення реалізації останніх змін до Закону про місцеві вибори, у тому числі:
- постанову № 414 “Про Порядок проведення жеребкування щодо визначення номерів місцевих організацій політичних партій для розміщення їх назв у виборчому бюлетені з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад для голосування в багатомандатному виборчому окрузі”. Порядком конкретизовано процедуру проведення жеребкування щодо визначення черговості включення назв місцевих партійних організацій до виборчого бюлетеня при проведенні виборів до місцевих рад у багатомандатному виборчому окрузі на місцевих виборах;
- постанову № 416 “Про Роз’яснення щодо порядку внесення змін до складу територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, якою уточнено підстави для дострокового припинення повноважень членів виборчих комісій, порядок та підстави призначення до виборчих комісій нових членів ДВК та ТВК, процедуру заміни членів виборчих комісій за ініціативою суб’єктів висування їх кандидатур до складу комісій;
- постанову № 477 “Про форми протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування та результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, якою було визначено форми протоколів ТВК про підсумки голосування у, відповідно, багатомандатному та одномандатному виборчому окрузі з кожних видів виборів (вибори до ВР АРК, вибори депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад, виборів сільського, селищного, міського голови);
- постанову № 487 “Про Роз’яснення щодо порядку утворення дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, якою визначено вимоги до кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, оформлення подань до складу цих комісій, проведення жеребкувань щодо кандидатур, запропонованих відповідними суб’єктами виборчого процесу до складу ДВК тощо;
- постанову № 525 “Про плакати, що роз’яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, якою затверджено форми плакатів, що роз’яснюють порядок голосування виборців на виборчих дільницях, а також плакатів, що роз’яснюють відповідальність за порушення вимог виборчого законодавства;
- постанову № 555 “Про форми виборчих документів дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, якою визначено форми виборчих документів (у т.ч. актів), які використовуватимуться ДВК у день голосування;
ЦВК також було прийнято рішення про внесення змін до складу окремих територіальних виборчих комісій, у тому числі Львівської обласної виборчої комісії (постанова ЦВК № 489), Одеської міської виборчої комісії (постанови ЦВК №№ 417, 467), Київської міської та ряду районних у місті Києві виборчих комісій (постанови ЦВК № 417, 478, 504), Волинської обласної виборчої комісії, Канівської, Херсонської, Полтавської, Сумської, Ніжинської, Переяслав-Хмельницької міських виборчих комісій (постанови ЦВК № 467, 478, 504, 528, 560), Сокальської районної виборчої комісії (постанова ЦВК № 489). Повноваження членів цих комісій було припинено на підставі поданих ними заяв про складання повноважень або у зв’язку із заміною суб’єктами подання кандидатур до складу відповідних ТВК.
2. Загальний огляд ходу підготовки до позачергових місцевих виборів
м. Київ
25 травня 2015 р. у Києві проводитимуться вибори депутатів Київської міської ради та Київського міського голови. Місцеві організації партій представлені в ТВК таким чином, що чітка політична більшість у складі комісії фактично відсутня. Протягом останнього тижня квітня та до 19 травня у складі ТВК відбулись зміни: за поданнями місцевих організацій ВО “Батьківщина” та ВО “Свобода” було замінено членів комісії, призначених за їхніми поданнями. За інформацією спостерігачів КВУ, Київська міська ТВК працює а належних умовах, але надалі на засіданнях комісії може виникнути проблема розміщення в приміщенні ТВК осіб, які мають право бути присутніми на засіданні ТВК без дозволу або запрошення. У той же час, голова КМДА В. Бондаренко 16 травня 2014 року заявив, що до проведення виборів ТВК працюватиме в приміщенні КМДА.
На виборах депутатів Київської міської ради було зареєстровано кандидатів у депутати від 35 місцевих організацій партій, в той час як на виборах Київського міського голови – 8 кандидатів на цю посаду.
13 травня Київською міською ТВК було прийнято рішення про скасування реєстрації кандидатів на посаду Київського міського голови І.Салія та Л.Оробець у зв’язку з порушенням ними вимог Закону про місцеві вибори при висуванні їхніх кандидатур, однак відповідні рішення Київської міської виборчої комісії було скасовано ЦВК. КВУ розцінює цей факт, як вільне трактування ТВК норм законодавства про місцеві вибори і наголошує, на тому ТВК приймала рішення про скасування реєстрації цих кандидатів безпідставно.
Загалом до початку офіційної реєстрації кандидатів на посаду Київського міського голови і депутатів Київської міської ради особливої агітаційної активності потенційних кандидатів не спостерігалось. Траплялись лише поодинокі біл-борди, сіті-лайти тощо – найчастіше без прямих закликів голосувати за певну особу (переважно інформативного змісту). Агітація також здійснювалась в мережі Інтернет. Випадки прямої агітації раніше встановленого терміну спостерігались переважно серед кандидатів в одномандатних округах. Київська міська виборча комісія навіть оголосила попередження кандидатові Світлані Легкій (виборчий округ № 35) за агітацію до її офіційної реєстрації кандидатом.
Водночас протягом травня кількість агітаційних матеріалів помітно зросла, що, очевидно пов’язано з завершенням реєстрації кандидатів у депутати Київської міської ради і кандидатів на посаду Київського міського голови. Найпоширенішими формами агітації залишається зовнішня реклама (сіті-лайти, біл-борди), агітація в наметах, роздача листівок та особисті зустрічі кандидатів з виборцями.
Найбільшу агітаційну активність проявляють партії «Батьківщина», «Свобода», «Громадянська позиція», «Удар», «Солідарність» також деякі менш відомі партії, наприклад, «Права воля України» тощо і окремі кандидати в одномандатних округах. Зовнішня політична реклама розміщується в основному Партією регіонів, «Батьківщиною», УДАРом, «Солідарністю».
З-поміж кандидатів на посаду Київського міського голови найбільш помітною є зовнішня реклама Лесі Оробець, Віталія Кличка, Івана Салія тощо. Зустрічі з виборцями переважно проводяться кандидатами у одномандатних округах. Серед нестандартних форм агітації можливо виділити агітацію з використанням мережі Інтернет – а саме створення інтерактивного сайту для залучення до команди Л. Оробець (http://komanda.lesyaorobets.com.ua/). Рекламні банери на веб-сайтах розміщує В. Кличко; відеозвернення в Інтернеті активно поширюються партією «Самопоміч».
Випадки прямого та непрямого підкупу виборців і “чорного піару” на виборах до Київської міської ради з наближенням виборів стають дедалі поширенішими. Так, від імені кандидата у депутати в окрузі № 54 (Солом’янський район) Тетяни Хитрик невідомі особи намагалися роздавати виборцям грошову допомогу, однак Т. Хитрик заперечила свою причетність до цих дій.
У Деснянському районі було зафіксовано спроби прямого підкупу виборців кандидатом Олександром Ходулеєм;
Аналогічні повідомлення було зафіксовано КВУ і у Святошинському районі, де окремі особи пропонували грошову винагороду від імені кандидата Сергія Сердюка.
Агітатори кандидата по в.о. №58 Андрія Варвиша пропонують виборцям по 200 гривень за голосування за цього кандидата.
В окрузі № 29 було зафіксовано роздачу продуктових пакетів від імені кандидата Ольги Вериноненко.
В одномандатному виборчому окрузі № 11 кандидат В. Гончаров пропонував виборцям безкоштовні поїздки у Почаївську лавру, що також можна вважати підкупом виборців. Також цей кандидат організовує масові гуляння, де безкоштовно можна розважатися на атраціонах, отримати солодощі.
Одеська область
25 травня 2014 р. в Одеській області відбудуться вибори Одеського міського голови. Участь у цих виборах візьмуть 20 кандидатів на посаду міського голови. 4 кандидатури ТВК було відхилено, реєстрацію одного з кандидатів у мери – скасовано. Активну агітаційну діяльність розпочали 8 з 20 кандидатів.
В Одесі КВУ сьогодні очікує найбільш проблемні вибори, багато в чому завдяки складній суспільно-політичній ситуації в місті. Серйозний вплив на вибори мали події 2-го травня, коли в наслідок політичних протистоянь люди.
У порівнянні з іншими містами, Одеса претендує на звання столиці «чорного піару», спрямованого насамперед проти кандидата Едуарда Гурвіца. Лише протягом 10 днів травня було випущена 7 зразків друкованої продукції, які дискредитують цього кандидата.
Системними і Одесі можна вважати і факти залякування членів виборчих комісій особами характерної зовнішності та лексикою. Одесі це не набуло таких масштабів як в Луганській та Донецькій областях, але свідчить, що кримінал намагається впливати на результати виборів міського голови.
Також в ЗМІ з’явилися документи, які можуть свідчити про те, що о кандидат на посаду одеського міського голови Генадій Труханов має російське громадянство, що суперечить законодавству України. КВУ закликає компетентні органи розібратися з даною інформацією і вразі доведення її достовірності вжити всіх необхідних дій до цього кандидата.
Сам кандидат Труханов порушує порядок ведення передвиборної агітації, зокрема у місті розповсюджувалась його агітаційна продукція без вихідних даних, а його реклама розміщувалась на зовнішній поверхні транспортних засобів. Кандидат також причетний до непрямого підкупу виборців – афілійований з ним благодійний фонд “Довіряй справам” надавав допомогу мешканцям Одеси, які постраждали в результаті подій 2 травня 2014 р. Крім того, в агітації на користь Г.Труханова активну участь беруть представники муніципальної влади.
|
|
Черкаська область
25 травня 2015 р. в Черкаській області проводитимуться вибори міських голів міст Черкаси, Канів, Христинівка, Корсунь-Шевченківський, Ка’мянка, а також позачергові вибори депутатів Черкаської міської ради. Вибори організовуватимуть ТВК, склад яких було сформовано ще у 2010 р. Представників тодішніх опозиційних (а нині – провладних партій) у керівному складі ТВК немає. ТВК загалом проводили свої засідання регулярно, випадків відсутності кворуму на засіданнях ВГО КВУ зафіксовано не було.
Основними проблемами діяльності ТВК є відсутність належного фінансування (зокрема, Черкаської міської ТВК) та матеріально-технічного забезпечення діяльності окремих ТВК (наприклад, Корсунь-Шевченківської). Рахунки деяких ТВК було відкрито із запізненням (Корсунь-Шевченківської та Кам’янської ТВК).
Висування кандидатів на виборах в цілому здійснювалось відкрито, однак на партійних конференціях фактично затверджувались заздалегідь визначені кандидатури. Висунення партійними зборами кандидатів в міські голови в містах Канів, Корсунь-Шевченківський, Кам’янка відбувалось на безальтернативній основі і попереднього партійного обговорення кандидатур. Цікавим трендом кампанії стало висування кандидатів на виборах шляхом самовисування, у тому числі й тих кандидатів, які є членами або пов’язані з певною партією (насамперед, Партією регіонів). Ще одним трендом кампанії є попит на нові обличчя – місцеві партійні організації пропонували місця у списках громадським активістам.
Станом на 19 травня 2014 р. на виборах Черкаського міського голови було зареєстровано 12 кандидатів на цю посаду (Анатолій Бондаренко, Сергій Одарич, Микола Кудрявцев, Сергій Гончар, Олександр Сіренко, Володимир Матюша, Лариса Слесаренко, Анатолій Волошин, Віктор Драгунов, Микола Булатецький, Андрій Куча, Олександр Рибченко). Кандидатів у депутати Черкаської міської ради було висунуто 21 місцевою організацією партій. Участь у виборах депутатів Черкаської міської ради в одномандатних мажоритарних округах візьмуть представники Правого сектора. На виборах міських голів у Черкаській області було зареєстровано у середньому від 4 (Кам’янка) до 13 (Катеринопіль) кандидатів. Участь у виборах Канівського міського голови візьмуть 9 кандидатів, тоді як у Христинівці, Корсунь-Шевченківському – по 7 кандидатів.
Активна передвиборна агітаційна діяльність здійснюється лише в Черкасах (А.Бондаренко, С.Одарич, С.Гончар) та Каневі (В.Коржов, І.Ренькас, І.Сухобрус).
На відміну від президентських виборів, при здійсненні агітації на місцевих виборах кандидати застосовують непрямий підкуп виборців. Так, в Черкасах перед великодніми святами була зафіксована роздача пасок від кандидата на посаду міського голови Черкас А.Бондаренка. Водії однієї з фірм таксі також розмістили на своїх авто наліпки з написом «Я голосую за Бондаренка». За розміщення такої агітації водії, як стверджувалось, отримували 100 грн винагороди, без оформлення відповідних документів. Почастішали випадки порушень виборчого законодавства і з боку кандидатів в депутати Черкаської міської ради по мажоритарним округам: фіксуються випадки прямого і непрямого підкупу виборців, як-то безкоштовні ремонти прибудинкових територій і під’їздів, встановлення дзеркал в ліфтах тощо. Також поширеним явищем стало виготовлення агітаційної продукції без відповідних даних і без використання коштів виборчих фондів. У абсолютної більшості кандидатів-мажоритарників рахунки виборчих фондів не відкриті взагалі.
Ще одна особливість виборів у Черкасах – висування кандидатів партіями зі схожими назвами. Так, на виборах до Черкаської міської ради кандидатів висунули місцеві організації партій «Солідарність» та «Громадська солідарність» (в яку було перейменовано Партію патріотичних сил). Можливо, ця технологія буде використана для відтягування частини голосів виборців, які будуть введені в оману схожими назвами партій.
Агітація на виборах має беззмістовний характер і в основному зводиться до гасел («Побороти корупцію», «Здолали Януковича – здолаємо і Одарича», «Подолаємо бідність», «Потрібні нові обличчя», «Здолали Януковича, здолали корупцію, бідність та безробіття», «Підтримаємо Рідне місто»).
Місцеві партійні організації та кандидати скористались тим, що 25 травня 2014 р. в Україні проводитимуться позачергові вибори глави держави, і ефективно поєднали ресурси для ведення президентської та місцевої кампаній. Так, агітація за кандидатів на місцевих виборах здійснюється в наметах для агітації з президентських виборів.
На виборах Черкаського міського голови було зафіксовано випадки «чорного піару», об’єктом якого став в основному С. Одарич.
Луганська область
25 травня 2014 р. в Луганській області повинні проводитися вибори міських голів міст Лисичанськ, Перевальськ, Антрацит, Ровеньки. Однак через складну суспільно-політичну ситуацію в цій області, проведення виборів у цих містах сьогодні під серйозною загрозою, хоча підготовка довиборів і неактивна агітаційна кампанія там ведеться.
В усіх ТВК половина чи більшість належить Партії регіонів. Так, в ТВК м. Антрацит 8 членів комісії з 14 (посади голови та секретаря), ТВК м. Лисичанськ 8 з 16 (посади голови та секретаря), в ТВК Ровеньки 6 з 12 (посади заступника голови та секретаря). Інші посади майже порівну поділяють КПУ та «правого блоку».
Кандидатів на посади міських голів висунули місцеві організації Партії регіонів, ВО «Батьківщина», КПУ та Партії українського народу. Організації Партія регіонів висували кандидатів досить відкрито: анонсували заходи і навіть допускали на них журналістів. ВО «Батьківщина», КПУ та Партія українського народу проводили заходи закрито, що пояснюється складною ситуацією в області. В Лисичанську висунуто вісім кандидатів, двом з яких було відмовлено у реєстрації через порушення, допущені при висуванні. В Ровеньках висунуто 4 кандидатів,причому всіх з них було зареєстровано.
Передвиборну агітацію до дня реєстрації відповідними ТВК розпочали здійснювати усі кандидати, висунуті Партією регіонів (Сергій Княжев в Ровеньках, Павел Фурдей в Антрациті, Таїсія Черкевич у Перевальську), в також Олег Голуб та Володимир Марченко у Лисичанську). З моменту висування (до реєстрації) проводилась певна агітація за кандидата від ВО «Батьківщина» в Лисичанську Світлани Шевєлєвої. Приймав участь у мітингах до реєстрації Віталій Швєдов з Лисичанська. Найменш помітною є агітаційна діяльність кандидатів-самовисуванців: В’ячеслав Токмачова та Андрія Лозиченко у Ровеньках; Юрій Басюка та Ігоря Слєсарєва у Лисичанську. В цілому, агітаційна кампанія в області проводиться недостатньо активно.
Випадки непрямого підкупу виборців (чи, принаймні, діянь з його ознаками) носять поодинокий характер: кандидат на посаду міського голови Антрацита Павел Фурдей напередодні Великодня 19 квітня 2014 відвідав дітей в «Центрі соціально-психологічної реабілітації «Аннушка» і в Антрацитівському мовному інтернаті, привітав дітей з наступаючим Христовим Воскресінням та вручив їм святкові подарунки - великодні паски та набори цукерок.
Миколаївська область
25 травня 2014 р. в Миколаївській області проводитимуться позачергові вибори Миколаївського міського голови. У міській ТВК представлені Партія регіонів, «Батьківщина», КПУ, Народна Партія, НСПУ, "Зелені", Народний Рух України, Українська Народна Партія, Партія Християнсько-Демократичний Союз, Партія Зелених України. Більшість в ТВК контролюється Партією регіонів.
Всього на виборах було зареєстровано 19 кандидатів на посаду Миколаївського міського голови. Своїх кандидатів на цю посаду висунули «Батьківщина», «Демальянс», «Радикальна партія», КПУ. Найбільш активно агітаційну діяльність здійснюють Юрій Антощенко, Юрій Гранатуров, Владислав Єнтін. Діяльність інших кандидатів є малопомітною. Агітація обмежується в основному біг-бордами, розповсюдженням газет, організацією роботи агіт-наметів. Активно розміщується платна реклама в соціальних мережах.
Випадки непрямого підкупу виборців носять поодинокий характер. Так, 27 квітня у Миколаєві працювали автобуси, які безкоштовно перевозили городян на кладовища (в рамках поминальної неділі). На всіх автобусах був зображений кандидат на посаду Миколаївського міського голови, генеральний директор ПАТ «Миколаївобленерго» Юрій Антощенко. Оголошення про безкоштовний проїзд в поминальний день на кладовищі з'явилися на під'їздах будинків 26 квітня, а вранці 27 квітня 2014 р. по місту почали переміщуватись автобуси, які були повністю оформлені у кольори виборчої кампанії Ю.Антощенка та його зображення.
Чернівецька область
25 травня 2014 р. у м. Чернівці відбудуться вибори Чернівецького міського голови. 5 травня 2014 р. колишній міський голова Чернівців, народний депутат України Микола Федорук заявив, що не братиме участі у виборах міського голови. 13 травня 2014 р. до Чернівецької міської виборчої комісії заяву про відмову від балотування подав самовисуванець Василь Забродський.
Протягом травня 2014 р. у Чернівцях було зафіксовано ряд порушень виборчого законодавства. Так, 12-13 травня у місті з’явилися листівки з оголошенням про те, що в ресторанах «Сорбонна», «Буковина» та пабі «Баварія» малозабезпечені громадяни, які пред’являть довідку про пенсію нижчу за 1300 грн., або соціальний проїзний квиток на безкоштовний проїзд в громадському транспорті кожного дня з 12:00 до 15:00 можуть отримувати безкоштовні обіди. Оголошення підписані кандидатом Віталієм Михайлішиним і вказаний його номер мобільного телефону. Віталій Михайлішин заявив, що листівки було розміщено його політичними опонентами, однак певна сукупність фактів дозволяє зробити припущення, що вони могли бути розміщені командою самого Віталія Михайлішина. Далеко не всі кандидати на посаду міського голови подали до ТВК зразки матеріалів передвиборної агітації. З тих кандидатів, які вже поширюють свою агітацію в місті, кандидати Володимир Дорош, В’ячеслав Кишлярук, Віталій Ткачук не подали жодного зразку матеріалів до ТВК, а кандидати Олексій Каспрук, Віталій Мельничук, Петро Олексюк та Руслан Цаплюк надали не всі зразки своїх агітаційних матеріалів.
Вінницька область
25 травня 2014 р. у Вінницькій області проводитимуться вибори Жмеринського міського голови. Ці вибори проводитимуться вдруге за останні 4 роки. У 2011 році було достроково припинено повноваження Жмеринського міського голови В.Жеребнюка, обраного у 2010 р. у зв’язку з призначенням на посаду голови Деснянської районної державної адміністрації у м.Києві. Повноваження обраного у 2011 р. міського голови З.Трахтенберга було припинено у 2012 р. Жмеринською міською радою. Позачергові вибори Жмеринського міського голови відбудуться 25 травня 2014 р.
До складу Жмеринської міської ТВК входить 13 членів, 4 з яких призначено за поданнями Партії регіонів, 2 – ВО «Батьківщина», 2 – Комуністичної партії України, по 1 – від соціалістичної партії України, Народного Руху України, Народної партії, Християнсько-демократичної партії та партії «Народна влада». Голова ТВК представляє Партію регіонів, секретар – «Народну владу». У період з 18 квітня по 6 травня 2014 р. зміни до складу ТВК не вносились. Скарг на діяльність ТВК не надходило. Для діяльності ТВК створено належні умови для роботи.
На виборах Жмеринського міського голови загалом зареєстровано 5 кандидатів на посаду міського голови, у тому числі колишнього міського голову З.Трахтенберга, А.Кушніра (висунутий шляхом самовисування, пов’язаний з колишнім міським головою В.Жеребнюком), С.Николайчука (депутат Жмеринської міської ради від ВО «Батьківщина»), О.Кучерука та Ю.Павленка (Хорта). Станом на 6 травня 2014 р. передвиборну агітацію розпочав здійснювати лише А.Кушнір. Ним було проведено поквартирний обхід мешканців міста, 2 зустрічі з трудовими колективами; 5 травня 2014 розпочалось розміщення зовнішньої реклами та розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації кандидата.