Протягом цього звітного періоду увага спостерігачів Харківського обласного відділення Комітету виборців України була прикута до агітаційної кампанії та роботи окружних виборчих комісій у Харківській області.
Окружні виборчі комісії
Окружні виборчі комісії (ОВК) у Харківській області утворені, приміщення для роботи виділені. Незважаючи на постійні ротації членів комісій, ОВК входять у постійний робочій режим. Загалом, тенденція наступна - кількісний склад комісій залишається без змін, але поки-що постійно працює від 2/3 до 3/4 від складу. Лідерами серед ротацій у Харківській області є кандидати у Президенти України Бойко, Гриценко, Королевська, Клименко, Куйбіда, Саранов та Царьов.
Наприклад, в ОВК №181 (центр - Лозова) всього 18 членів комісії, але постійно працює тільки 12. Від кандидатів Богомолець, Бойка, Королевської, Царьова та Яроша членів комісії й досі немає. Цікаво, що в цій ОВК від Куйбіди та Клименка були проведені заміни членів комісій, хоча ті вже взяли участь у роботі. Що підтверджує думку про те, що ці кандидати у цій кампанії виконують суто технічну роль на користь інших кандидатів.
Вирішилася ситуація в ОВК №178 (Чугуїв) і комісія нарешті запрацювала. 21 квітня вона з третьої спроби змогла зібрати 13 членів, тобто 2/3 свого складу й набула повноважень.
За цей період кожна ОВК провела кілька засідань на яких розглядалися питання щодо затвердження кошторису комісій та розподілу обов‘язків між членами ОВК.
Під час роботи ОВК грубих порушень зафіксовано не було, окрім випадку, коли голова комісії №170 відмовилася спілкуватися зі спостерігачем від Комітету виборців України, посилаючись на відсутність юриста зі штабу кандидата Тягнибока, якого вона представляє. За цим фактом складена скарга, яка направлена до ЦВК.
Не всі ОВК вчасно оприлюднюють прийняті рішення, в тому числі, не розмішують постанови на офіційному сайті ЦВК. Наприклад, станом на ранок 30 квітня на сайті ЦВК розміщенні лише постанови, які були прийняти на перших засіданнях 15-16 квітня. ОВК №173 та №179 взагалі не розмістили на сайті жодної копії постанови. З іншого боку, в ОВК №176 (у приміщенні будинку культури Червонозаводського району) на дошці оголошень можна побачити всі протоколи засідань.
Допускають комісії і процедурні порушення. Наприклад, 23 квітня перед початком засідання ОВК №170 членам комісії не було надано проект постанови для ознайомлення.
На деяких будинках, де знаходяться ОВК, ще відсутня інформація для виборців. Наприклад, ОВК №183 й досі не вивісила на фасаді будинку табличку комісії, не оприлюднений графік роботи та чергування членів комісій.
Для членів ОВК в області пройшли спеціалізовані навчальні тренінги за підтримки «Міжнародної фундації виборчих систем» (IFES). Маємо надію, що завдяки таким заходам, загальний фаховий рівень членів ОВК стане вищім, що дозволить краще організувати та провести вибори в округах.
Стан матеріально-технічного забезпечення ОВК є задовільним. Це відбувається лише за рахунок підтримки місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. Наприклад, адміністрація Київського району Харківської міської ради надала для ОВК №171 додаткові технічні засоби, якими не змогла забезпечити ЦВК. Хоча, члени деяких комісій натякали на те, що техніка не надто сучасна і потребує вдосконалення - апгрейту. Підключення системи «Вибори» по технічним причинам (за словами членів комісій) у більшості ОВК планується після 06 травня.
Діяльність штабів кандидатів та агітаційна кампанія
Можна відзначити, що звичного розмаху агітаційна кампанія в області так ще і не набула. Відчувається нестача коштів у кандидатів і складна ситуація на Донбасі, що впливає на проведення звичної повноцінної виборчої кампанії. Найбільш активні агітаційні кампанії в Харківській області проводять штаби Добкіна, Порошенка, Тимошенко та Гриценка.
Кампанія Добкіна проходить як наочно – на бігбордах і лайтбоксах – так і у місцевих засобах масової інформації (ЗМІ). Агітаційних наметів або розповсюдження на вулиці агітаційних матеріалів на його підтримку зафіксовано не було.
Штаб Порошенко користувався мобільними групи із двох осіб, які розповсюджували газету на вулиці з передвиборчою програмою «Жити по-новому».
Штаб Тимошенко заявив про створення в Харкова та усіх районах області мобілізаційних пунктів Руху Опору. Цікаво, що за задумом, ці структури повинні співпрацювати з Міністерством оборони, Державною прикордонною службою, МВС і СБУ. Але враховуючи те, що за законодавством державним органам влади заборонено займатися агітацією та втручатися в передвиборчий процес, ця ініціатива більше нагадує інформаційний привід для ЗМІ. Тому, за нашою думкою, практичної користі від цієї ініціативи очікувати не варто.
Гриценко в області представляє мережа агітаційних наметів, де поширюються агітаційні листівки та газети від політичної партії «Громадянська позиція».
Представниками Комітету виборців України було зафіксоване розповсюдження власних агітаційних матеріалів комуністами.
Певну активність у регіоні виявляли прибічники партії «Боротьба». Утім вони, орієнтуючись на маргіналізованих членів суспільства та прихильників ПСПУ, виступають не за певних кандидатів, а за бойкот виборів 25 травня.
Найбільше серед кандидатів наочної агітації від Добкіна. З’явилися бігборди Порошенка, Тігіпка та Кузьміна. Зафіксовані й факти пошкодження наочних агітаційних матеріалів. Зокрема, у Харкові та деяких районах області були пошкоджені бігборди і лайтбокси з зображенням Добкіна.
У кількох районних газетах області зафіксовані факти розміщення так званої «джинси» - замовних матеріалів без позначки «політична реклама». Матеріали були на підтримку Добкіна та Тимошенко.
В Ізюмі та Куп‘янську були виявлені листівки без вихідних даних від імені КПУ із закликами провокативного характеру. Також, у Харкові та Ізюмі зафіксовані листівки з сепаратистськими закликами.
Випадків підкупу виборців або системних порушень правил ведення передвиборчої агітації не зафіксовано.
ХОВ ВГО «Комітет виборців України»