ЗВІТ ЩОДО СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ОРГАНІЗАЦІЄЮ ПОЗАЧЕРГОВИХ ВИБОРІВ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (11-20 ТРАВНЯ 2014 РОКУ)

Діяльність окружних виборчих комісій

 

Окружні виборчі комісії (ОВК) у Харківській області працюють у штатному режимі. Загалом, в середньому на 30% змінилися склади в ОВК, але останнім часом замін не відбувалося. Засідання всіх ОВК завжди проводяться за наявності кворуму. Матеріально-технічне забезпечення  ОВК відповідає встановленим ЦВК нормативам. Конфліктних ситуацій між членами ОВК не зафіксовано.

Більшість ОВК отримує бюлетені 21 травня. До ДВК ОВК будуть передавати бюлетені 22-23 травня, розроблені відповідні графіки передачі бюлетенів.

Знову більшість ОВК не вчасно та не всі прийняті рішення оприлюднюють на офіційному сайті ЦВК. Наприклад, станом на ранок 21 травня від ОВК №170, 171, 175, 178, 179, 180, 181 та 183 на сайті ЦВК розмістили не більше 5 постанов. Не всі протоколи засідань і постанов розміщаються на дошках оголошень.

Державне казначейство постійно затримує перерахунок необхідних коштів для підготовки до виборів. Це спричиняє затримку видачі канцелярських товарів, табличок ДВК та інших необхідних матеріалів. Члени ОВК ще жодного разу не отримали заробітну плату.

 

Діяльність дільничних виборчих комісій

На сьогодні ДВК сформовані у складі 9 – 12 членів, що ставить під загрозу якісну підготовку до дня голосування. Фактично видавати бюлетені будуть лише за 2 – 4 столами проти 5 – 8 на минулих виборах. Це прогнозовано створить черги та ускладнить голосування для виборців, особливо в «час пік».

Заміни членів ДВК та відмови членів комісій працювати проходять постійно, але випадків, що комісії не можуть працювати  через відсутність кворуму, не зафіксовано. На сьогодні під питанням члени комісії від Симоненка, вони в регіоні представлені практично в усіх комісіях. Хоча масових виходів із складу ДВК з боку представників від комуністів в Харківській області поки-що не спостерігається. Є лише поодинокі випадки.

Деякі члени ДВК відмовилися від виконання обов’язків голів або секретарів ДВК та за рішеннями ОВК переведені у прості члени комісій. За тими ж самими рішеннями обрані нові голови або секретарі ДВК зі складу комісій. Загалом, зміни в ДВК складають 20-25% від початкового складу.

Іменні запрошення, з повідомленням виборців про час і місце голосування, були рознесені ДВК вчасно, відразу після їх отримання разом зі списком виборців тобто до 12 травня, як того вимагає законодавство. ДВК ведуть прийом звернень від виборців щодо уточнення списку виборців. Але ж, наразі, це питання не є актуальним, бо якість списків виборців доволі висока, та до комісій, на цей час, надійшла незначна кількість таких письмових звернень. Більшість ДВК спрямовує виборців до органу ведення Державного реєстру виборців. За час роботи ДВК за уточненням у списках  виборців на дільниці в середньому звернулося від 1 до 5 осіб.

Для виборців, які в зв’язку зі станом здоров’я не можуть проголосувати на виборчій дільниці, комісії організовують голосування "на дому". Поки що, до виборчих комісій такі заяви практично не надходять, тобто не спостерігається масового написання заяв для голосування за місцем перебування. Проте, у громадян ще є час звернутися не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем виборів. На всіх ВД організоване чергування членами ДВК.

Загалом всі ДВК достатньо забезпечені матеріально-технічним обладнанням згідно норм встановленими ЦВК. Близько 5-10% приміщень ВД не відповідають нормам закону. Але ОВК прийняті відповідні рішення та ЦВК надано дозвіл на використання приміщень меншої площі, чим це передбачено. Скриньки та кабінки для голосування зберігаються в окремих кімнатах, щоб їх не пошкодити до дня голосування.

У більшості ДВК відсутні стенди офіційних матеріалів комісії, які обладнуються в приміщенні, у місці, вільного доступу для відвідувачів. Таким чином, з постановами ДВК, які повинні бути вивішені для загального ознайомлення на стенді, можна ознайомитись лише проглянувши у відповідній папці з дозволу чергового члена комісії. Плакати з кандидатами в Президенти України не вивішуються на стендах у приміщеннях ДВК. Наприклад, при перевірці деякі недоліки, перераховані вище, були виявлені в ДВК №№ 631517 – 631521,  631528 - 631530 172 ТВО (Московський район міста Харкова), ДВК №№ 631000, 630650, 630999, 631017, 631020 ТВО 181 (місто Лозова) або №№630533, 630537, 630545, 630557 ТВО 182 (місто Красноград).

Цікаво, що ДВК наразі зіткнулись із нетиповою проблемою – на відміну від минулих виборів, коли їм на дільниці передавали нормальні міцні печатки, то сьогодні вони отримали пластикові тонкі і «тендітні» печатки, за які треба братись двома пальцями, бо вони не мають ручки, а лише невелику перегородку. У голів ДВК виникає побоювання, що при штампування кількох тисяч примірників різної документації ці печатки просто розваляться, та й тримати їх для нормального відтиску печатки незручно – «мокра» печатка може з’їжджати, псуючи документ.

Є деякі проблеми на спеціальних виборчих дільницях. Так, в ДВК № 631529, що розташована у КЗОЗ "Харківська міська клінічна багатопрофільна лікарня №17", складено список виборців у кількості 16 осіб. На питання, чому список виборців не підписаний головою та секретарем комісії та не завірений печаткою комісії, черговий відповів просто – списки будуть уточнюватись і тоді все буде підписано. Також, в комісії відсутнє рішення про складання списків виборців та про невідкладну передачу відомості про включених до нього виборців органу ведення Державного реєстру виборців. Безумовно, все це є порушенням виборчого законодавства. Дільниця не обладнана стендом офіційних матеріалів комісії. Як позитивний момент, можна відмітити зручне для виборців розташування агітаційних плакатів кандидатів у Президенти України.

"У самий розпал робочого дня", не виявилось керівників та чергових у ДВК № 631530, що розташована у КЗОЗ "Обласний клінічний центр урології і нефрології імені В.І.Шаповала" та ДВК № 631528, що розташована у КЗОЗ "Харківська міська клінічна лікарня №2", не зважаючи на вивішений графік роботи з 9-00 до 18-00. Нажаль, перевірити ступінь готовності до виборів цих комісій та складання списку виборців не вдалося.

 

Передвиборна агітація

Продовжують працювати  інформаційні  намети в райцентрах області та Харкові на підтримку Гриценка, Порошенка та Тимошенко. На вихідні дні традиційно виставляються інформаційні пікети КПУ. Партія регіонів розповсюджує свою нечисленну друковану продукцію на підтримку Добкіна та й то, лише серед своїх постійних прихильників.

Наочної агітації стало значно більше. За кількістю кандидати майже зрівнялися, але найбільше такої реклами все одно у Добкіна. Багато з‘явилося бігбордів Гриценка, Коновалюка, Порошенка, Тимошенко та Тігіпка.

В районних газетах знову зафіксовані випадки розміщення «джинси» - матеріалів замовного характеру, без позначки «політична реклама» і знову на підтримку Тимошенко та Тігіпка.

На медіа-ресурсі «Главное» було розміщено повідомлення про напади на кілька виборчих дільниць ТВО 181 у Близнюківському районі (http://glavnoe.ua/news/n177131), під час яких невідомі особи викрали списки виборців. При перевірці інформації представником КВУ виявилося, що факт викрадення списків на ВД №630116 не підтвердився. З приміщення будинку культури, де розташоване і приміщення ДВК, був викрадений лише медіа-програвач. На  ВД №630114 були зламані лише замки. На самій ДВК нічого не викрадено.

Випадків підкупу виборців або системних порушень правил ведення передвиборчої агітації не зафіксовано.

 

ХОВ ВГО «Комітет виборців України»

 

 

Контактна особа: Михайло Камчатний

 

Контактна інформація: тел. 067 571-14-42 або сторінка у мережі Фейсбук