За попередньою інформацією, в прикордонних районах Одеської області напівлегально проживає близько 2000 осіб без громадянства переважно молдавської національності, чий статус спричинений розпадом Радянського союзу. В силу свого безгромадянства, ці люди повністю обмежені в усіх можливих правах. Як показала практика, самостійно вирішити проблему безгромадянства такі особи не можуть - тут потрібно втручання держави і застосування спрощених юридичних та адміністративних процедур, можливо проведення т. з. «міграційної амністії». На досягнення саме цієї мети і спрямована всеукраїнська ініціатива Одеської обласної організації Комітету виборців України, яку презентували в Одесі 16 липня 2014 року.
Розпад СРСР і ряд інших причин призвели до того, що тривалий час в прикордонних районах Одеської, Вінницької та Чернівецької областей проживає за попередніми оцінками близько 3000 осіб молдавської національності без певного юридичного статусу. Ці люди не є громадянами жодної країни, не мають належних ідентифікаційних документів і фактично є особами без громадянства. Через відсутність певного статусу такі люди і їх діти обмежені, зокрема, в реєстрації народження та шлюбу, отриманні освіти і соціальному забезпеченні, доступі до медичної допомоги і правосуддю, офіційному працевлаштуванні, володінні майном, участі в політичному житті і свободі пересування. Перешкодами для отримання українського паспорта або посвідки на проживання є правова неграмотність цих людей, «застарілість» ситуації і відсутність багатьох первинних документів, недовіра до влади і страх перед можливими санкціями, важке фінансове становище (часто перебування за межею бідності). Крім того, це складні, тривалі та витратні процедури легалізації в Україні таких осіб, часто відсутність елементарних роз'яснень з боку відповідних органів влади, необхідної уваги та сприяння.
Планується, що основою для обговорення та можливого запровадження "міграційної амністії" стануть результати комплексного громадського моніторингу в Одеській, Вінницькій і Чернівецькій областях. Результати моніторингу зможуть визначити масштаби і географію проблеми, встановити точний профіль осіб без громадянства, прояснити причини і перешкоди для вирішення проблем безгромадянства (у тому числі, прогалини в законодавстві та адміністративній практиці). Наразі Одеська організація Комітету виборців України володіє інформацією тільки по двом районам Одеської області. За інформацією сільських рад Котовського та Красноокнянського районів, на їх території проживає близько 300 осіб без громадянства. Найближчим часом точну інформацію по всіх прикордонних районах області планується отримати від кожної сільської ради, завдяки сприянню Головного управління юстиції та його територіальних підрозділів. Широка презентація результатів моніторингу серед ЗМІ і всіх зацікавлених сторін допоможе привернути увагу до проблеми, а також спонукати до її недискримінаційного вирішення.
Роз'яснити особам без громадянства їх права та обов'язки, процедури "міграційної амністії", спонукати їх до активних дій для легалізації на території України планується через підготовку та розповсюдження друкованих матеріалів, освітні зустрічі, мотиваційний відеоролик. Весь цей час таким особам надаватиметься професійна безкоштовна первинна і вторинна правова допомога. Завданням інформаційно - просвітницької кампанії для чиновників міграційної служби, юстиції, органів місцевого самоврядування буде продемонструвати міжнародний досвід і стандарти поводження з особами без громадянства, а також спонукати їх до вирішення проблем безгромадянства, викликаного розпадом СРСР. З цією метою фахівці підготують брошуру «Особи без громадянства: міжнародні стандарти поводження», проведуть ряд семінарів.
Заключним етапом ініціативи стане власне спонукання та вплив на відповідні органи державної влади до проведення "міграційної амністії" щодо встановлених моніторингом осіб без громадянства, викликаного розпадом СРСР. Для цього Одеська організація Комітету виборців та інші партнерські організації готові як до підготовки відповідних документів (визначення статусу, спрощення процедур інше), так і до практичних дій з впровадження "міграційної амністії", в тому числі перевірці статусу та документування таких осіб. Для максимальної мультиплікації досвіду такої ініціативи як на території України (для інших категорій осіб без громадянства, особливо з колишніх республік СРСР), так і для інших країн, які зіткнулися з подібними проблемами, планується підготувати та розповсюдити спеціальне видання.
Одеська обласна організація Комітету виборців України запрошує приєднатися до ініціативи активістів зацікавлених неурядових організацій, експертних та науково-освітніх установ, юристів, журналістів і всіх інших небайдужих до проблем безгромадянства. Крім цього, ми сподіваємося що "оновлені" Міністерство юстиції, Державна міграційна служба та інші профільні державні органи дійсно переймуться проблемами безгромадянства і зроблять реальні кроки до скорочення такого явища в Україні.
Прес-служба
Одеської обласної організації
ВГО «Комітет виборців України"
Проект зі скорочення безгромадянства осіб молдавської національності, спричиненого розпадом СРСР, здійснюється Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” за фінансування Європейського союзу.