Рівненський КВУ пропонує спростити процедуру виконання судових рішень

РОГО «Комітет виборців України» пропонує народним депутатам внести на розгляд до Верховної Ради України розроблений фахівцями організації законопроект щодо спрощення процедури виконання судових рішень. Листи з відповідним зверненням днями були направлені народним обранцям, які є представниками всіх фракцій у нинішньому складі українського парламенту.

Метою законопроекту є вдосконалення процедури виконання судових рішень, а також зменшення навантаження на посадових осіб Державної виконавчої служби, шляхом запровадження процедури подання виконавчих документів на виконання до особи, яка виплачує боржнику заробітну плату, пенсію, стипендію або інші періодичні платежі, стягувачем.

«На сьогодні в Україні через недосконалість деяких норм законодавства існує значне навантаження на органи Державної виконавчої служби, що в свою чергу створює проблеми для реалізації громадянами своїх прав, – каже виконавчий директор РОГО «Комітет виборців України» Микола Глотов. – За нашими підрахунками, навантаження на одного державного виконавця впродовж року складало понад 1200 справ, що в свою чергу не сприяло ефективності їх роботи. Тому фахівці нашої організації розробили законопроект, який повинен вирішити це питання. Вважаємо, що він сприятиме не лише зменшенню навантаження на державних виконавців, а й спрощенню для громадян процедури виконання судових рішень у справах з невеликими сумами стягнення боргу. В цілому це також підвищить ефективність національної системи забезпечення виконання судових рішень».

Законопроектом пропонується доповнити Закон України «Про виконавче провадження» статтею 6-1. Реалізація зазначеного проекту Закону не призведе до додаткових витрат з Державного бюджету України.

Опис проблеми

Згідно зі звітом про роботу органів Державної виконавчої служби, розміщеним на веб-сайті ДВС України, лише протягом минулого року на виконання до цих органів надійшло 5150808 виконавчих документів. Крім того, на виконанні перебували додатково 3510631 документів, які лишились ще з попередніх років. Державних виконавців на початку 2012 року в Україні налічувалося всього 7051. Згодом їх кількість скоротилася до майже 6 тис. Тож можна припустити, що впродовж року на одного державного виконавця припадало навантаження 1200-1400 і більше виконавчих документів. По кожному з таких документів виконавці вимушені приймати процесуальні рішення і вчиняти дії (наприклад, відкривати виконавче провадження та вчиняти дії, спрямовані на примусове виконання судового рішення, або ж відмовляти у відкритті виконавчого провадження). І здійснення таких дій передбачає оформлення та направлення державним виконавцем різноманітних документів (повістки, запити, подання, постанови про відкриття або відмову у відкритті провадження, постанови про закінчення виконавчого провадження, постанови про накладення арешту на майно боржників або ін., супровідні листи тощо). Такий об’єм роботи у вищевказаних обсягах жодним чином не сприяє оперативному і якісному здійсненню виконавчих дій. Через це часто страждають інтереси стягувачів, котрі звертаються до органів ДВС, просячи забезпечити виконання судових рішень у їх справах. Адже в зв’язку із необхідністю підготовки документів по «дрібних» справах (наприклад, про стягнення аліментів), державні виконавці приділяють менше уваги вчиненню дій, спрямованих на виконання судових рішень у більш складних справах та справах зі значними сумами стягнення боргу.

 

Святослав Дубов, інформаційний відділ РОГО КВУ