Проведений в м. Одесі 12 квітня 2013 року одноденний семінар-тренінг щодо здійснення ефективних місцевих адвокаційних кампаній не лише дав старт реалізації дев'яти локальним ініціативам, але і згуртував місцевих активістів Одещини для більш широкого та ефективного впровадження механізмів адвокації у вирішенні місцевих проблем.
В затишній переговорній кімнаті готелю “Олександрівський” зібралися керівники підтриманих Одеською обласною організацією КВУ та МФ “Відродження” дев'яти адвокаційних міні-проектів - всього 10 активістів, котрі представляли різні організації та ініціативні групи Одещини (Фонд підтримки підприємництва м. Ізмаїла, Татарбунарська районна громадська екологічна організація «Відродження», Ізмаїльська міська громадська організація «Право на майбутнє», Асоціація підприємців Балтського району, Громадська організація «Інститут досліджень та стратегій», Спортивний клуб інвалідів “Одеса-Баскет”, Котовська районна громадська організація «Комітет виборців України», ОСББ «На Картамишвській», Ініціативна група селян з Татарбунарського району).
На початку заходу, представниками Одеської обласної організації Комітету виборців України було підкреслено системний та комплексний підхід організації до впровадження адвокації (представництва інтересів). Зокрема, голова організації Анатолій Бойко відзначив, що важливість питання зумовлюється тим, що більшість місцевих НУО та активістів (не кажучи вже про пересічних громадян) не розуміють поняття, змісту та ефективності адвокаційних дій та не вірять у можливість вирішити наболілі питання саме через адвокаційні кампанії. Керівник юридичного відділу організації Ігор Бринош виділив три основні завдання, що наразі стоять перед Одеським КВУ в площині впровадження адвокації на місцевому рівні: по-перше, це надання міні-грантів для реалізації конкретних адвокаційних ініціатив (поки це 9 проектів загальним бюджетов в 101500 грн.); по-друге, це навчання та допомога в плануванні та реалізації адвокаційних кампаній та посиленні адвокаційної спроможності місцевих НУО; по-третє, це сприяння перетворенню адвокації на “модний” та активно застосований механізм вирішення локальних проблем в Україні.
В ході презентацій керівниками проектів своїх адвокаційних ініціатив, відбулося не просто жваве обговорення проблем та механізмів їх вирішення, але і напрацювання спільними зусиллями конкретних рекомендацій як в проведенні адвокаційних заходів, так і здійсненні інформаційної кампанії.
Такий настрій задала презентація проекту “Громадянам без громадянства” - спрощену та недискримінаційну легалізацію”, котру провів голова Котовського КВУ Віктор Зуєв. Актуальність проекту підтвердили навіть учасники семінару, котрі в свій час також стикнулися з проблемами при отриманні ідентифікаційних документів. Спільним “мозковим штурмом” навіть визначили основні “больові точки” журналістських розслідувань у вигляді відеороликів, а також ключове інформаційне послання для чиновників (“Люди хочуть платити податки, але без паспортів не можуть”) та інфографіку втрачених державою податків через відсутність паспортів у молдован Півночі Одещини.
Багато рекомендацій та конкретних пропозицій допомоги отримав проект Асоціації підприємців Балтського району Одеської області, яку представляв її голова Всеволод Захаров. Активісти Балтського району націлені змусити місцеву владу вирішити конфлікт між жителями, що мають пільги на проїзд в громадському транспорті, та перевізниками, котрі відмовляють їм у пільговому проїзді. В результаті реалізації проекта очікується розробка змін до законодавства, оскільки часто проблема заключається не в “поганих” перевізниках та пасивній місцевій владі, а в недосконалому та суперечливому законодавстві.
Залучити громаду до діялності та здійснити масштабний “пресинг” місцевої влади (починаючи від сільського голови та районної державної адміністрації) — лише так можна відновити роботу місцевого Будинку культури в с. Озерне Ізмаїльського району, де проживають близько 6 тисяч жителів (ініціативу впроваджує Громадська організація «Інститут досліджень та стратегій», керівник проекту Тетяна Яланжи).
Мета адвокаційної кампанії Фонду підтримки підприємництва м. Ізмаїла (керівник проекту Валентина Стойкова) — сприяти демократизації процесів прийняття регуляторних актів органами місцевого самоврядування у сфері господарської діяльності на місцевому рівні. Наразі вже створена робоча група, куди увійшло 45 фахівців та активістів, а також коаліція зацікавлених в таких змінах організацій Півдня Одещини, планується звернення до депутатів Верховної ради.
Активісти Спортивного клубу інвалідів “Одеса-Баскет” (керівник проекту Євген Петраш) через проведення адвокаційної кампанії націлені змінити ставлення місцевої влади м. Іллічівська до питань безбар'єрності та впровадити нові дієві медоди для усунення проблем архітектурної доступності в місті. Відповідний моніторинг архітектурної доступності вже був проведений наприкінці 2012 року, зібрані дані висвітлені на соціальному інформаційному порталі Socio http://socinfo.net.ua/, де розміщена Інформаційна карта доступності.
Жителі багатоквартирного будинку №40/1 по вул. Картамишевській в м. Одесі (котрих представляв голова ОСББ “На Картамишевській” Олег Муравчук), об'єдналися задля повернення до володіння та власності співвласників будинку незаконно захоплені підвальні приміщення та виробити загальні механізми такого захисту для інших ОСББ. Дуже важливо, що жителі будинку готові приймати участь не лише в заходах проекту, але нести і певні фінансові зобов'язання - зокрема, зібрати кошти для сплати судового збору запланованого судового процесу.
Певний громадський резонанс вже викликав проект “Невід’ємне право самого життя – доступна вода”, котрий впроваджує Татарбунарська районна громадська екологічна організація «Відродження», керівник Ірина Вихристюк (мета адвокаційної кампанії — сприяти реалізації прав мешканців міста Татарбунари на належне водозабезпечення, де зараз один з найбільш високих тарифів на воду неналежної якості). Наразі вже сформована робоча група, котра вже на початку своєї діяльності знайшла багато зловживань в діяльності відповідного комунального підприємства “Водопостачання”.
Діяльність єдиної ініціативної групи в проекті направлена на поновлення порушеного права власності на землю жителів Татарбунарського району, котрі за наявності державних актів на землю сільскогосподарського призначення фактично її позбавлені. Окрім того, проект “Віддайте нашу землю: поновлення прав селян Татарбунарського району” (керівник Євгеній Грибачов), направлений також і на напрацювання та поширення позитивного досвіду вирішення подібних проблем в інших місцевих громадах.
Мета адвокаційної ініціативи Ізмаїльської міської громадської організації «Право на майбутнє» під назвою «Благоустрою Ізмаїла нову якість!» (керівник проекту Світлана Гудь) - сприяти реалізації та захисту прав жителів м. Ізмаїла в сфері благоустрою території шляхом розробки, вдосконалення, прийняття та реального застосування нових правил благоустрою (оскільки діючі правила благоустрою міста Ізмаїл практично не працюють через свою недосконалість).
Також в ході заходу, представниками Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України” було презентовано підходи організації до планування та проведення місцевих адвокаційних ініціатив, інформаційній складовій адвокаційної діяльності, формування та діяльності коаліцій та партнерств. Мотивації учасників до запланованої діяльності та представленню успішного досвіду здійснення місцевих адвокаційних кампаній було присвячено блок “Адвокасі в дії”. Зокрема, було представлено успішний досвід адвокаційної кампанії Громадської організації “Євпаторійський центр регіонального розвитку” та “Кримської громадської спілки захисту прав мешканців багатоквартирних будинків та гуртожитків”, котрі з 2005 року боролись за відновлення прав близько 3000 мешканців декількох євпаторійських гуртожитків і нарешті в 2012 році таки домоглися очікуваного результату. Надихнув учасників семінару також підготовлений Херсонським обласним фондом милосердя та здоров'я відеоролик, котрий змалював приклад села Стара Збур'ївка Голопристанського району Херсонської області, де місцеві жителі разом з сільським головою Віктором Маруняком стали на захист землі рідного села, котру намагалися розпродати в приватні руки. В кінці заходу, учасникам семінару-тренінгу було представлено особливості реалізації міні-проектів, вимоги до змістовної та фінансової звітності, а також комунікацію в ході реалізації міні-проектів.
Проект „Посилення адвокаційної спроможності НУО Одещини” виконується Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України”, за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.