BBC News підготуавли відповіді на найактуальніші питання про вакцину від Covid-19

Звідки ми знаємо, що вакцина безпечна?

Випробування з безпеки починаються в лабораторії, з тестів і досліджень на клітинах і тваринах, перш ніж перейти до досліджень на людях.

Принцип полягає в тому, що починати з малого і переходити до наступного етапу тестування лише в тому випадку, якщо немає явних проблем з безпекою.

Яку роль відіграють випробування?

Якщо отримані в лабораторіях дані добрі, вчені можуть перевірити, чи вакцина або лікування є ефективними. Це означає – тести на великій кількості добровольців – близько 40 000 осіб у випадку з Pfizer / BioNTech.

Половині добровольців вводять вакцину, а другій половині манекен або укол плацебо. Дослідникам та учасникам не повідомляють, яка саме група аж до аналізу результатів, щоб уникнути упередженості.

Вся робота та висновки перевіряються та звіряються незалежно.

Випробування вакцини Covid відбувалися з шаленою швидкістю, але вони не пропускається жоден з цих етапів.

Випробування вакцини Oxford/AstraZeneca було добровільно призупинено на одному з етапів, щоб з’ясувати, чому один із багатьох тисяч добровольців помер. Випробовування було відновлене, коли з'ясувалося, що смерть не пов’язана з вакциною.

Що є у вакцинах Covid?

Вакцина Pfizer / BioNTech (і Moderna) використовує біти генетичного коду, щоб викликати імунну відповідь, і називається вакциною до мРНК.

Він не змінює клітини людини, а лише представляє організму інструкції як побудувати імунітет до Ковіда.

Вакцина Oxford AstraZeneca використовує нешкідливий вірус, змінений, щоб виглядати ближче до Sars-CoV-2 - вірусу, що викликає Covid-19.

Вакцини іноді містять інші інгредієнти, такі як алюміній, які роблять вакцину стабільною або більш ефективною.

Чи стане мені погано від вакцини?

Немає доказів того, що будь-який з цих інгредієнтів завдає шкоди при використанні в таких невеликих кількостях.

Вакцини не дають вам хвороби. Натомість вони вчать імунну систему вашого організму розпізнавати та боротися з інфекцією, проти якої вони були розроблені.

Деякі люди страждають на слабкі симптоми після вакцинації, такі як м’язові болі або підвищена температура.

Це не саме захворювання, а реакція організму на вакцину.

Алергічні реакції на вакцини зустрічаються рідко. Для будь-якої затвердженої вакцини будуть вказані інгредієнти.

MHRA заявляє, що не виявляла жодних "серйозних побічних реакцій" під час випробування вакцини Pfizer / BioNTech.

Майте на увазі, що дезінформація про вакцинини поширюються в Інтернеті через соціальні мережі. Ці публікації не ґрунтуються на наукових фактах.

Чи безпечно тому, хто перехворів Covid-19, робити вакцинацію?

Людям все одно запропонують вакцинацію, навіть якщо у них раніше був Covid-19. Це тому, що природний імунітет може бути недовгим, а імунізація може забезпечити більший захист.

Керівництво громадського охорони здоров'я Англії говорить, що немає жодних проблем із безпекою щодо надання уколів людям з "довгим" Covid. Але людям, які зараз погано почуваються через Covid-19, не слід отримувати вакцину, поки вони не одужають.

Наскільки вакцини привітні для тварин?

Деякі вакцини, такі як вакцина проти оперізуючого лишаю та дитяча вакцина проти носового грипу, можуть містити свинячий желатин. А деякі вакцини вирощують на курячих яйцях, або клітинах із курячих ембріонів.

У розробці є сотні вакцин Covid. Ми поки що не маємо деталей щодо кожного інгредієнта, але, як очікується, багато вакцин Covid є вегетаріанськими або веганськими.

Якщо всі інші отримують щеплення, то, звичайно, мені не потрібно турбуватися?

Існує величезна кількість наукових доказів того, що вакцинація є найкращим захистом від серйозних інфекцій.

Вакцини Covid здатна зупинити тяжкий перебіг хвороби і може врятувати життя.

Перші дози, які стануть доступними, будуть запропоновані людям з найбільшою потребою - наприклад, людям похилого віку - які можуть серйозно захворіти та лікарям, що потрапляють у группу ризику.

Поки незрозуміло, який обсяг захисту можуть дати вакцини, щоб зупинити людей від розповсюдження Covid. Якщо вакцини будуть успішні в цьому, тоді щеплення достатньої кількості людей зрештою зможе знищити хворобу.

  • Мітки: