ENEMO закликає Азербайджан негайно звільнити Анара Маммадлі

Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) знову закликає уряд Азербайджану негайно звільнити Анара Маммадлі з Центру спостереження за виборами і демократичних досліджень (EMDS). Голова EMDS Анар Маммадлі був засуджений рішенням суду з тяжких злочинів до ув’язнення на 5,5 років після того, як  були опубліковані критичні відгуки Анара Маммадлі та його колег про виборчий процес під час президентських виборів в Азербайджані  у жовтні 2013 року.  

ENEMO вважає, що Анар Маммадлі виконував роботу в складі спостережної місії EMDS законно та мирно відповідно до міжнародно визнаних стандартів для місцевого спостереження за виборами, що прописані в ДЕКЛАРАЦІЇ ГЛОБАЛЬНИХ ПРИНЦИПІВ НЕПАРТІЙНОГО СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА МОНІТОРИНГУ ВИБОРІВ ГРОМАДСЬКИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ.  Звіти EMDS містили різку критику уряду за порушення та фальшування під час виборчого процесу, що дає підстави вважати, що правові підстави для позбавлення волі правозахисників Азербайджану були сфабриковані.

Події, що відбулися в Азербайджані у зв'язку з арештом правозахисників, є ознакою політичних репресій проти громадських організацій та являють серйозну небезпеку для демократичного розвитку країни.  Громадські організації  в Азербайджані стикаються з обмеженнями їх діяльності протягом багатьох років, проте протягом останніх кількох років влада прийняла різні законодавчі поправки для створення бюрократичних перешкод місцевим громадським організаціям та для послаблення їх діяльності. Новими законодавчими поправками введено обмеження доступу до іноземного фінансування, встановлено нові штрафи, а також розширено перелік підстав для тимчасового призупинення роботи ГО. ENEMO вважає, що нинішні юридичні процедури замість забезпечення верховенства закону спрямовані на репресії проти громадянського суспільства за виконувану роботу та критичні погляди.

Ряд міжнародних організацій зробили заяви, що проголошували ув’язнення правозахисників політичним та закликали владу Азербайджану звільнити ув’язнених. У спільній письмовій заяві[1] , що була представлена на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) у січні 2014, члени парламентів від держав-членів Ради Європи також закликали владу Азербайджану звільнити Анара Маммадлі від досудового утримання під вартою. Amnesty International вважає Анара Маммадлі в'язнем совісті внаслідок законної реалізації своїх прав на свободу думки та свободу об’єднань та закликає до його негайного і безумовного звільнення.[2]

ENEMO закликає владу Азербайджану відмовитися від усіх звинувачень проти Анара Маммадлі і негайно звільнити його. Ми просимо Європейський Союз, Раду Європи та іншу відповідну міжнародні організації рішуче засудити ув’язнення азербайджанських правозахисників, здійснити максимальний тиск на уряд Азербайджану щоб припинити утиски громадських організацій та виконувати зобов'язання Азербайджану згідно Європейської конвенції з прав людини.

Також ми закликаємо владу забезпечити, щоб правозахисники та представники громадянського суспільства могли здійснювати свою законну діяльність без страху і переслідувань.

 

Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) – це міжнародна мережа неурядових організацій, що підтримують розвиток демократії та участь громадян у політичних процесах. Вона складається з 22 провідних місцевих організацій з моніторингу з 17 країн Центральної та Східної Європи та Центральної Азії, в тому числі трьох країн Європейського Союзу. ENEMO була заснована 29 вересня 2001 в Хорватії. Всі члени ENEMO віддані принципам неупередженості, об'єктивності, прозорості, об'єктивності та точності. ENEMO і її члени поважають та застосовують міжнародні стандарти вільних і прозорих виборів, а також шляхи та механізми освіти, взаємодії та розширення прав і можливостей людей. 

 

Організації члени ENEMO: Центри громадянських ініціатив - Боснія і Герцеговина, Центр за перехід до демократії – Чорногорія, Центр за вільні вибори та демократію – Сербія, Коаліція за демократію та громадянське суспільство – Киргистан, Комітет виборців України - Україна; Центр моніторингу виборів – Азербайджан, ГОНГ – Хорватія, ISFED – Грузія, Це твій вибір – Арменія,  Асоціація громадян MOST – Македонія, Асоціація за демократію – Румунія, Республіканська мережа незалежних спостерігачів – Казахстан, Голос – Росія, Obcianske Oko – Словаччина, Білоруський Гельсинський комітет - Білорусь, Товариство за демократичну культуру – Албанія, Центр моніторингу – Чорногорія, Вясна – Білорусь, Promo LEX – Молдова, Асоціація KRIIK  - Албанія, Центр прав людини  "Вясна" – Білорусь, Фундація на підтримку громадянських ініціатив – Казахстан; Демократичний інститут Косово  – Косово.



[1]http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-DocDetails-EN.asp fileid=20469&lang=EN&search=YXplcmJhaWphbnxzZXNzaW9ucGFydF9zdHJfZW46IjIwMTQgLSBGaXJzdCBwYXJ0LXNlc3Npb24i