ЗВІТ ЗА ПІДСУМКАМИ ГОЛОСУВАННЯ ТА ПІДРАХУНКУ ГОЛОСІВ

 

  1. 1.      Голосування виборців у день голосування загалом було проведено у відповідності до вимог законодавства та міжнародних стандартів.
  2. 2.      Разом з тим, офіційними спостерігачами ВГО КВУ було зафіксовано ряд проблем в організації самого голосування та у підготовці до його проведення.
  3. 3.      Як і під час останніх президентських виборів 2014 р., багатьма партіями та кандидатами було порушено заброну на здійснення передвиборної агітації у переддень та день голосування. Зокрема, у багатьох регіонах поширеною практикою стало розміщення зовнішньої політичної реклами, яку з високим ступенем ймовірності можна вважати такою, що була розміщена ВО “Батьківщина”, Блоком Петра Порошенка, Радикальною партією Олега Ляшка.
  4. 4.      Виборці загалом мали можливість зробити поінформований вибір у день голосування. У той же час, можливість здійснення такого вибору була ускладнена відсутністю інформаційних плакатів кандидатів та партій на багатьох дільницях, а також непрозорістю фінансування передвиборної агітації. До дня голосування ЦВК оприлюднила проміжні фінансові звіти лише 2 з 29 партій на своєму веб-сайті, в той час як фінансові звіти кандидатів у депутати в одномандатних округах доступні менш ніж по половині виборчих округів.
  5. 5.      Серед найбільш типових проблем та порушень в організації голосування: часті зміни у складі ДВК та ОВК, які вносились в останній день до дня голосування і призвели до виникнення непорозумінь між членами комісій на підготовчих засідання; відсутність інформаційних плакатів на багатьох дільницях; випадки підкупу виборців та організації т.зв. “карусельного голосування”; випадки масового доставлення виборців на виборчі дільниці; втручання в роботу окружних та дільничних виборчих комісій; неправильне проставлення штампу “Вибув” у виборчих бюлетенях, випадки перешкоджання діяльності офіційних спостерігачів тощо.
  6. 6.      Водночас кількість порушень вимог виборчого законодавства при організації голосування 26 жовтня 2014 року значно зменшилась у порівнянні з черговими парламентськими виборами 2012 року. Значна кількість порушень пов’язана з тим, що вибори проводяться на основі змішаної виборчої системи, яка відкриває можливості для зловживань з боку кандидатів в одномандатних виборчих округах. Введення в дію останніх змін до Кримінального кодексу України, а також майбутній перехід на пропорційну виборчу систему з голосуванням за т.зв. “відкриті списки” кандидатів дозволять суттєво скоротити кількість порушень виборчого законодавства не лише у день голосування, але й на етапі підготовки до його проведення.
  7. 7.      Попри обмежені кадрові можливості, правоохоронні органи у день голосування належним чином забезпечували правопорядок на виборчих дільницях і належним чином реагували на порушення виборчого законодавства. Випадки підкупу виборців, організації “карусельного голосування”, спроби несанкціонованого втручання в роботу ІАС “Вибори” в одному з округів м.Києва мають бути належним чином розслідувані, а винних має бути притягнуто до кримінальної відповідальності, передбаченої останніми зміна до Кримінального кодексу України.
  8. 8.      З урахуванням загальної ситуації в Донецькій та Луганській областях можа стверджувати, що голосування виборців на Донбасі (на територіях, підконтрольних українській владі, де було проведено голосування) було належним чином забезпечене, хоча й не було безпроблемним. Певні проблеми мали місце на етапі опрацювання протоколів про підрахунок голосів ОВК (призупинення роботи ОВК № 60 через обстріли з боку сепаратистів, проблеми з допуском спостерігачів для здійснення спостереження в ОВО № 50 тощо)
  9. 9.      Підрахунок голосів виборців, траснпортування виборчої документації та встановлення підсумків голосування загалом відбулись без суттєвих порушень. Основними проблемами на цьому етапі стали неправильне складання протоколів про підрахунок голосів виборців на дільницях, що зумовило потребу у виготовленні уточнених протоколів, та традиційно великі черги в ОВК при прийомі виборчої документації. В окремих округах було зафіксовано випадки підписання порожніх протоколів та траснпортування виборчих документів до ОВК разом з печатками ДВК