КВУ закликає НАЗК перевірити діяльність 21 партії

Комітет виборців України закликає Національне агентство із питань запобігання корупції здійснити перевірку 21 політичної партії, діяльність яких може містити ознаки тіньового фінансування. У звітах цих політичних сил вказані нульові витрати на проведення статутної діяльності, однак вони мають постійно діючі інформаційні ресурси (як правило, сторінка в мережі Інтернет) та проводять іншу оплачувану діяльність, що може свідчити про тіньовий характер їх фінансування.

КВУ проаналізував звіти політичних партій за ІІ квартал 2017 року і виявив, що 70% партій не зазначили жодних витрат упродовж звітного періоду (квітень-червень). Так, «нульові звіти» подали 192 партії із загалом 272, чиї звіти доступні на сайті НАЗК. Попри формально нульові витрати, 19 політичних партій ведуть активну діяльність. Зокрема, регулярно наповнюють та підтримують діяльність власних веб-сайтів, організовують зустрічі із громадянами, проводять круглі столи, конференції та ведуть іншу діяльність, що потребує суттєвих грошових витрат. 

Так, попри нульовий звіт на регіональному рівні активно веде діяльність партія «Всеукраїнське об’єднання «Черкащани», яка представлена у Черкаській облраді та міськраді. Це ж стосується партії «Нові обличчя», що активно працює на Київщині. Крім того, на Закарпатті проводить активну діяльність із використанням рекламних матеріалів "КМКС" Партія угорців України», що представлена в Закарпатській облраді. Постійно діючий сайт має партія «За правду і справедливість» Олександра Мороза, де регулярно розміщуються матеріали та коментарі на актуальну тематику. Також активно партійні сайти працюють у політичних сил «Новий час», «Сам за себе», «Партії рішучих громад», «Соціалістів» та ін.

Частина партій не подали фінансові звіти за ІІ квартал, але також проводять активну діяльність. Це стосується політичної сили «Рух нових сил Михайла Саакашвілі», в якої активно працює та наповнюється веб-сайт де, зокрема, висвітлюється інформація про регіональні тури лідерів політичної сили. При цьому в звіті партії за І квартал вказані нульові витрати. На сайті НАЗК також не відображено звіту партії «Наша Україна», яка офіційно орендує комунальне майно в низці регіонів України.

КВУ закликає політичні партії пояснити джерела походження коштів для проведення відповідності діяльності, а керівництво НАЗК – ініціювати перевірку вказаних партій. У випадку виявлення правопорушень такі дії можуть кваліфікуватися відповідно до статті 159 Кримінального Кодексу України, а саме подання партією завідомо недостовірних відомостей у звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Такі дії караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

Перелік політичних партій, діяльність яких може містити ознаки тіньового фінансування:

 1. Партія «Захисників Вітчизни» (нульовий звіт)
 2. Політична партія «Новий час» (нульовий звіт)
 3. Політична партія «Громадський рух «Народний контроль» (нульовий звіт)
 4. Партія «Сам за себе» (нульовий звіт)
 5. Політична партія «Партія рішучих громадян» (нульовий звіт)
 6. Партія «Розумна сила України» (нульовий звіт)
 7. Селянська партія України (нульовий звіт)
 8. Всеукраїнське об’єднання «Черкащани» (нульовий звіт)
 9. «Соціалісти» (нульовий звіт)
 10. Українська республіканська партія (нульовий звіт)
 11. Партія «Справедливість» (нульовий звіт)
 12. Політична партія «Нове життя» (нульовий звіт)
 13. Політична партія «Рідний дім» (нульовий звіт)
 14. Всеукраїнська партія духовності і патріотизму (нульовий звіт)
 15. Зелена екологічна партія України «Райдуга» (нульовий звіт)
 16. «За правду і справедливість» (нульовий звіт)
 17. Партія вільних демократів (нульовий звіт)
 18. Політична партія «Нові обличчя» (нульовий звіт)
 19. «КМКС» Партія угорців України (нульовий звіт)
 20. «Рух нових сил Михайла Саакашвілі» (звіт за ІІ квартал відсутній на сайті НАЗК)
 21. «Наша Україна» (звіт за ІІ квартал відсутній на сайті НАЗК)