КВУ закликає парламент прийняти зміни до Закону про закупівлі

Комітет виборців України закликає Верховну Раду прийняти змін до Закону «Про публічні закупівлі».

Такі зміни необхідні для належної організації виборів з боку ЦВК та окружних виборчих комісій, оскільки чинний Закон «Про публічні закупівлі» не враховує специфіки проведення закупівель під час виборчого процесу. Зокрема, варто враховувати, що виборчий процес із позачергових виборів є швидкоплиним за своєю суттю, що впливає на спроможність комісій здійснювати закупівлі відповідно до чинного законодавства. Так, під час виборів можуть виникнути проблеми із своєчасним виготовленням виборчих бюлетенів, забезпеченням печатками окружних виборчих комісій, публікації в регіональних чи місцевих ЗМІ переліку виборчих дільниць.

Крім того чинний Закон «Про публічні закупівлі» взагалі може призвести до блокування процедур закупівель та унеможливлення проведення виборів. Як вказує ЦВК в Постанові № 897 від 24 травня 2019 року «під час організації та підготовки і проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року є ризик блокування процедур закупівель шляхом подання скарг до Антимонопольного комітету України та автоматичного їх призупинення». Це призведе до неможливості своєчасного придбання товарів і послуг для підготовки і проведення виборів та порушення строків проведення окремих заходів.

КВУ нагадує, що проблеми із закупівлями мали місце й під час чергових виборів Президента України 2019 р. Зокрема, внаслідок дії чинної редакції Закону «Про публічні закупівлі» під час виборів не відбулося відкритих торгів із закупівель послуг з виготовлення та доставки архівних боксів.

Таким чином варто передбачити, що дія закону «Про публічні закупівлі» не буде поширюватися на певні види закупівель під час виборчого процесу.

КВУ вважає, що питання змін до Закону «Про публічні закупівлі» не має бути предметом політичних торгів і закликає лідерів фракції Верховної Ради забезпечити підтримку необхідних змін, які дозволять комісіям безперешкодно організувати виборчий процес із підготовки до позачергових виборів народних депутатів.