РІЧНИЙ ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ У 2014 РОЦІ ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВІДДІЛЕННЯ ВГО "КОМІТЕТ ВИБОРЦІВ УКРАЇНИ"

У 2014 році Харківське обласне відділення ВГО «Комітет виборців України» успішно реалізувало кілька програм та проектів, серед яких основними були «Моніторинг дострокових президентських виборів у Харкові», «Моніторинг дострокових парламентських виборів у Харкові» та «Інформаційно-аналітична телепрограма «Будь в курсі! Вечір он-лайн».

Крім власних проектів організація брала участь у проектах центрального офісу КВУ та ГО «Телекритика», серед них: «Підвищення медіа-грамотності жителів Харківського регіону», «Просвітницькі тренінги для співробітників МВС», «Просвітницька програма з уточнення списків виборців і голосування за місцем перебування» тощо.

Діяльність відділення у 2014 році фінансово підтримували: Національний фонд підтримки демократії, США (NED), Фонд NIRAS A/S (Данія), Центральний офіс Комітету виборців України та звичайні громадяни.

ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ

Харківське обласне відділення Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України" (надалі – ХОВ ВГО КВУ) було зареєстроване 20 березня 1997 року, як неурядове громадське об’єднання, місією якої є активізація громадян до участі в управління державою та реалізації своїх конституційних прав шляхом:

- просвіти і активізації громадян, інститутів громадянського суспільства;

- участі у формуванні та реалізації політики у пріоритетних сферах;

- громадського моніторингу і контролю реалізації політики у відповідній сфері;

- взаємодії із зацікавленими сторонами.

Головним принципом діяльності відділення є позапартійність, тобто не підтримка політичних партій, виборчих блоків та кандидатів. 

Організація має значний організаційний досвід у реалізації різноманітних програм і проектів. Починаючи з 1998 року ХОВ ВГО КВУ регулярно бере активну участь у виборчих кампаніях як незалежний громадський спостерігач, який проводить комплексний моніторинг виборчої кампанії. Серед видів діяльності під час виборів можна згадати про проекті, які були пов‘язані з навчанням членів виборчих комісій і громадських спостерігачів, правовою освіченістю громадян та активізацією виборців, організацією прес-центрів та семінарі для засобів масової інформації. 

У період між виборами відділення проводить моніторинг діяльності обраних осіб, виконання їх передвиборних обіцянок і програм. Має досвід адміністрування проектів, які стосувалися проведення конкурсу міні-грантів для громадських організацій та ініціативних груп Харківської області. Постійно бере участь у всеукраїнських проектах. Регулярно проводить зустрічі з журналістами, тим самим підтримуючи постійні зв‘язки з регіональними ЗМІ.

Вищим керівним органом ХОВ ВГО КВУ є Загальні збори. Загальні збори збираються Правлінням раз на 3 роки. В період між Загальними зборами вищим органом управління організації є Правління, яке уповноважене здійснювати всі необхідні заходи з метою реалізації цілей і завдань організації. Правління складається з членів, обраних Загальними зборами. Правління обирає Голову Правління, якому доручає право володіння, користування та розпорядження майном організації.

ОСНОВНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЗА 2014 РІК

Позачергові вибори Президента України 2014

Пріоритетною програмою для організації під час цієї виборчої кампанії став проект «Моніторинг дострокових президентських виборів у Харкові», який був підтриманий Національним Фондом підтримки демократії, США (NED) та передбачав комплексний моніторинг всіх етапів виборчої кампанії.

Моніторинг забезпечувався довгостроковими спостерігачами, які спостерігали за діяльністю суб'єктів виборчого процесу, агітаційною кампанією штабів кандидатів, діяльністю місцевої влади та органів самоврядування, а також оцінювали якість здійснення своїх функцій членами виборчих комісій, рівень освітлення виборчої кампанії місцевими ЗМІ, ситуацію після голосування.

Кампанія в день голосування складалася зі спостереження в окружних виборчих комісіях та роботи мобільних груп. У день виборів у кожному ОВК було по одному представнику організації та працювало 20 мобільних груп КВУ: 7 у Харкові та 13 у районах області. Кожна мобільна група відвідала 15-20 дільничних виборчих комісій. У Харкові ХОВ ВГО КВУ разом взаємодіяли з Автомайданом-Харків. Крім цього, в день голосування на дільницях спостерігало понад 100 добровольців від КВУ.

За весь час кампанії було проведено 5 прес-конференцій для місцевих ЗМІ та в день голосування за підтримки Європейської комісії та Консорціуму (European Platform for Democratic Elections, КВУ та ОПОРА) при взаємодії з Автомайдан-Харків та «Майдан-моніторинг» був організований прес-центр для медіа, де журналістам надавалася інформація про хід голосування та підрахунок від спостерігачів КВУ.

Інформацію про діяльність впродовж проекту можна було регулярно отримувати з повідомлень у популярних соціальних мережах, зокрема, у Фейсбуці.

У цей виборчий період ХОВ ВГО КВУ було також успішно реалізовано ряд проектів за підтримки центрального офісу КВУ, а також власний просвітницький медійний проект за підтримки ГО Телекритика:

- проект «Підвищення медіа-грамотності жителів Харківського регіону» за підтримки ГО «Телекритика». В рамках проекту були створені і поширені в місцевих ЗМІ та соціальних мережах просвітницькі матеріали про виявлення замовних матеріалів у ЗМІ або «джинси» (4 відеоролика, 4 радіоролика, 4 статті). Матеріали розміщені на сторінці організації в мережі Youtube за посиланням: https://www.youtube.com/channel/UCLhjo5EY3SUCYvP4Nsdp32A ;

- просвітницькі тренінги для співробітників МВС за підтримки Посольства Нідерландів (МАТРА). В рамках проекту в Харківській області було проведено 9 семінарів про роль працівників органів внутрішніх справ у виборчому процесі;

- проведення просвітницької програми з уточнення списків виборців і голосування за місцем перебування за підтримки ПРООН. В рамках проекту серед жителів малих міст Харківської області було поширено 16 тисяч тематичних просвітницьких буклетів;

- за підтримки Ради Європи та Консорціуму (Лабораторія законодавчих ініціатив, КВУ та ОПОРА) в Харкові було проведено два тренінги з питань громадського короткотермінового спостереження в день виборів, в рамках яких навчання пройшли понад 100 представників громадськості;

- впродовж кампанії юристом організації надавалися консультації по використанню системи он-лайн навчання членів виборчих комісій «ВИБОРКОМ» в рамках просвітницької кампанія за підтримки Координатора проекту ОБСЄ в Україні за підтримки Канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку і Міністерства закордонних справ Норвегії. В рамках проекту для представників штабів кандидатів був проведений тренінг-навчання та надано 251 консультацію про користування системою «ВИБОРКОМ».

Позачергові вибори Верховної Ради України 2014

Основним проектом для організації під час осінньої виборчої кампанії став «Моніторинг дострокових парламентських виборів у Харкові», який був підтриманий Національним Фондом підтримки демократії, США (NED) та передбачав комплексний моніторинг всіх етапів виборчої кампанії.

Моніторинг забезпечувався довгостроковими спостерігачами, які спостерігали за діяльністю суб'єктів виборчого процесу, агітаційною кампанією штабів кандидатів, діяльністю місцевої влади та органів самоврядування, а також оцінювали якість здійснення своїх функцій членами виборчих комісій, рівень освітлення виборчої кампанії місцевими ЗМІ, ситуацію після голосування.

Кампанія в день голосування складалася зі спостереження в окружних виборчих комісіях та роботи мобільних груп. У день виборів у кожному ОВК було по одному представнику організації та працювало 35 мобільних груп КВУ: 14 у Харкові та 21 у районах області. Кожна мобільна група відвідала 15-20 дільничних виборчих комісій. За день мобільні групи від КВУ відвідали більше 400 ДВК в області і склали близько 60 скарг про порушення виборчого законодавства. На дільницях в день голосування спостерігало близько 50 добровольців від КВУ.

За весь час кампанії було проведено 4 прес-конференції, а у день голосування організований Прес-центр для ЗМІ, в роботі якого взяли участь понад 40 представників місцевих та всеукраїнських медіа (ТБ, газети, інформаційні агентства, радіо і т. Д.). За день роботи з 9.00 і до 22.00 в прес-центрі КВУ взяли участь близько 30-ти спікерів. Серед них керівники штабів партій і блоків, громадські активісти та спостерігачі (КВУ, Автомайдан, євромайдан та інші), керівники області та міста, кілька голів ОВК, політологи та експерти з виборчого права, кандидати в мажоритарних округах, представники місцевого комісаріату та громадської самооборони, представники правоохоронних органів і батальйонів ТО.

Інформацію про діяльність впродовж проекту можна було регулярно отримувати з повідомлень у популярних соціальних мережах, зокрема, у Фейсбуці.

У цей виборний період ХОВ ВГО КВУ також успішно реалізовані ряд проектів за підтримки центрального офісу КВУ, серед яких в Харківській області було проведено 6-ть семінарів для МВС про роль працівників органів внутрішніх справ у виборчому процесі.

Інформаційно-аналітична телепрограма «Будь в курсі! Вечір он-лайн»

Метою проекту було сприяння формуванню медіа-простору в українських ЗМІ, для розвитку суспільства й особистості, ціннісних орієнтацій, аудиторії, підвищення рівня довіри і відповідальності в суспільстві, через створення інформаційно-аналітичної телепрограми «Будь в курсі! Вечір он-лайн», яка виходила в прямому ефірі на телеканалі ОТБ - ХОДТРК (www.youtube.com/channel/UCb1jDkw_Kb4k8aMLp4vJ0-A).

Програма стала як приклад суспільного мовлення: прямий ефір з обговоренням новин і коментарів, стрім і скайп включення з місць подій, підготовка інформаційних сюжетів, інтерв'ю з гостями студії, діалог зі слухачами. Проект підтримувався Фондом NIRAS A/S (Данія).

ФІНАНСОВІ ПОКАЗНИКИ ОРГАНІЗАЦІЇ

Діяльність ХОВ ВГО КВУ в 2014 році фінансово підтримували: Національний фонд підтримки демократії, США (NED), Фонд NIRAS A/S (Данія), Центральний офіс Комітету виборців України та звичайні громадяни.

Впродовж року організація отримала у вигляді грантової допомоги та добровільних пожертв 737 087 гривень. Витрачено було 734 832 гривень, серед яких адміністративні витрати склали 114 007 гривень, а проектні - 620 825 гривень.

 

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

Керівник: Камчатний Михайло Борисович

Телефон: (057) 750-67-72

Поштова адреса: 61022, м. Харків, а/с 4523

Електронна пошта: kharkivcvu@ukr.net