У Черкасах обговорили зміни до законодавства про місцеві вибори в Україні

26 червня 2015 року у місті Черкаси відбулося громадське обговорення питань удосконалення виборчого законодавства в Україні. 

Організатором заходу виступила Черкаська обласна організація Комітету виборців України і Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» за підтримки Уряду Королівства Нідерландів і при участі Проекту «Київський діалог».

Головними експертами у обговоренні виступили Олександр Черненко (народний депутат, фракція партії «Блок Петра Порошенка»), Юрій Сас (Заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації), Владислав Голуб (народний депутат, фракція партії «Блок Петра Порошенка») та Євген Радченко (головний експерт РПР з виборчої реформи, директор з розвитку «Інтерньюз-Україна»).

Як повідомив Максим Михлик, голова правління Черкаської ОО КВУ, метою подібних обговорень є залучення найширшого кола експертів громадянського суспільства, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства, створення умов для встановлення ефективного діалогу між законодавцями, громадськими експертами, виборцями і суб'єктами виборчого процесу. Також Максим Михлик повідомив, що 18 червня  2015 р. Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект про місцеві вибори № 2831-3, яким, серед інших новел, передбачено суттєве зменшення кількості депутатів місцевих рад. Наприклад в Черкасах їх повинно стати – 36, а в Черкаській області – 60.

Народні депутати, члени фракції БПП Олександр Черненко та Владислав Голуб відзначили, що хоча вони й готували і агітували за зовсім інший закон про місцеві вибори і вважають цей законопроект далеким від досконалості, але переконані, що він є «меншим злом», порівняно з діючим. 

До переваг представленого законопроекту Олександр Черненко зарахував, фактичне запровадження пропорціональної системи виборів,  часткову наявність системи відкритих списків та суттєве ускладнення «покупки» голосів для конкретного кандидата. Владислав Голуб відзначив як однозначний позитив, голосування за міських голів великих міст у два тури.

Варто зазначити, що у складі Верховної Ради України було створено експертну групу, яка займалась підготовкою законопроекту про місцеві вибори, яку очолював Олександр Черненко і у роботі якої приймали участь три експерти КВУ. Нажаль, законопроект № 2831-2, підготовлений цією групою, не отримав підтримки у Верховній Раді.

З різкою критикою законопроекту № 2831-3 виступив головний експерт РПР з виборчої реформи Євген Радченко.

«В разі прийняття законопроекту № 2831-3 Україну не очікує нічого хорошого. Немає жодної з українських проблем, яким протистоїть цей законопроект. Чи бореться цей закон із корупцією? Ні. З адміністративним ресурсом? Ні. З підкупом? Ні. Округи маленькі, кандидатів по одному від політичної сили - ми бачитимемо ту ж саму гречку. Чи стимулюю цей законопроект здешевлення виборів? Ні. Реклама передбачена й необмежена. Це означає, що місцеві вибори будуть такими ж дорогими, як і завжди. А це означає, що всі кандидати, які будуть балотуватися – так чи інакше будуть залежати від багатших людей, або не матимуть шансів виграти», – зазначив експерт.  

До основних недоліків нового законопроекту Євген Радченко також зарахував те, що громада може взагалі не отримати свого представника місцевій раді, навіть, якщо вибори в її окрузі відбудуться. Це станеться у разі, якщо партія, яку представляє кандидат, не здолала 5-відсотковий бар’єр (або 7% для блоку політичних партій) або кандидати по округу зайняли «непрохідні» місця в своїх партійних списках після підведення підсумків голосування.

Свої коментарі (переважно критичного характеру) висловили також місцеві політики і експерти Олександр Радуцький, Василь Фурман, Любов Майборода, Микола Булатецький, Ігор Приходько, Сергій Руденко, Сергій Варич та інші. 

За результатами громадського обговорення учасники домовились надати до офісу Черкаського КВУ свої пропозиції стосовно вдосконалення законопроекту № 2831-3, які будуть узагальнені, оброблені і передані у відповідний комітет Верховної Ради України.

Прес-служба КВУ