3 липня 2015 року о 12:00 в дискусійному клубі «Експертна думка» в режимі круглого столу відбулося громадське обговорення змін до законодавства про місцеві вибори в Україні.
Експерти, громадські активісти, члени виборчих комісій, представники політичних партій та ЗМІ Чернігівщини обговорили законопроект № 2831-3, який був прийнятий Верховною Радою України в першому читанні 18 червня 2015 року.
Керівник юридичного відділу Комітету виборців України Святослав Пікуль зазначив, що цей законопроект ще зазнає чималих змін, оскільки, вже зараз зареєстровано 1700 поправок. Так, наразі, він передбачає суттєве скорочення кількості депутаті в обласних, районних та міських радах. Таким чином, якщо ця норма законопроекту не зазнає змін, то кількість депутатів у Чернігівській обласній раді з 100 чоловік зменшиться до 60, у Чернігівській міській раді з 50 депутатів стане 38. Також з новел цього проекту є те, що вибори Чернігівського міського голови будуть відбуватися у два тури.
Незрозумілим наразі залишається зміст бюлетеня для голосування, адже обирати виборці будуть як партію, так і кандидата від неї. І все це одним голосом. Заплутати громадян може також те, що партії матимуть змогу висунути на місцевих округах по 2 кандидати в депутати, і обирати доведеться не тільки серед партій, а й серед кандидатів від них. «Може статися, що деякі округи взагалі не матимуть свого представника, а інші отримаю декількох», - зазначив Святослав Пікуль. Представник КВУ пояснив це тим, що мандати між партіями ділитимуться відповідно до пропорційної системи, яка не забезпечує територіального представництва.
Наразі законопроект активно обговорюється громадськістю та отримує неоднозначні оцінки. «Даний проект закону є кращим за діючий зараз закон про вибори, але гірший за запропонований командою на чолі з Олександром Черненком», - зазначив Олександр Соломаха.
«Старий закон себе віджив і Україні потрібні зміни», - також вважає Юрій Паперний. Політичний експерт погоджується з необхідністю проведення виборів мерів в два тури, що забезпечить більшу об’єктивність процесу, та впевнений, що партії почнуть «заманювати» лідерів громадської думки на свій бік для підняття власних рейтингів.
Сергій Соломаха зазначив, що одним з досить дискусійних моментів нового законопроекту, що досить рідко обговорюється, є занадто висока застава кандидатів у депутати місцевих рад. Також він наголосив про необхідність створення спеціальних курсів для членів ТВК і ДВК стосовно нового виборчого закону і згадав увагу на ряд недоліків, які не допустимі в законі, як-от норма про те, що бюлетень є недійсним, якщо у ньому більше однієї помітки, незалежно від того, де ці помітки зроблені.
Експерти зійшлись на думці, що ключовим стане наступний сесійний тиждень, на якому депутати приймуть поправки до законопроекту 2831-3.
Захід був організований ВГО «Комітет виборців України» за підтримки уряду Королівства Нідерландів у рамках проекту«Кампанія на підтримку нового закону про місцеві вибори та сприяння забезпеченню громадського порядку на виборчих дільницях, а також моніторинг виборчого процесу протягом місцевих виборів 25 жовтня 2015 року».
Прес-служба КВУ