30 червня 2015 року у місті Херсоні відбулося громадське обговорення питань удосконалення виборчого законодавства в Україні.
Організатором заходу виступила Херсонська обласна організація Комітету виборців України і Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» за підтримки Уряду Королівства Нідерландів.
В обговоренні взяли участь експерти, які представляли органи влади, політичні партії, громадські організації та засоби масової інформації області
Метою подібних обговорень є залучення найширшого кола експертів громадянського суспільства, а також представників усіх зацікавлених сторін до процесу реформування виборчого законодавства, створення умов для встановлення ефективного діалогу між законодавцями, громадськими експертами, виборцями і суб'єктами виборчого процесу.
Керівник юридичної служби ВГО КВУ Святослав Пікуль оприлюднив позицію Комітету виборців України, перерахував переваги та недоліки законопроекту. Позитивно оцінивши механізми реалізації процесу голосування та підрахунку голосів, він зауважив, що закон повністю не вирішує проблему торгівлі округами між членами однієї партії, не дає можливості уникнути ситуації підкупу виборців.
Місцеві експерти також долучилися до дискусії. Зокрема, керівник Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Олександр Мошнягул у контексті розвитку децентралізації наголосив на важливості перенесення центру прийняття політичних рішень на місця.
«Центральні політики, помилково вважають, що політична конфігурація на місцях повинна збігатись з конфігурацією загальноукраїнською. Місцеві політичні проекти мають право на життя. Можливість створення місцевих блоків трохи вирішує цю проблему, але не в повному обсязі. По-перше, незрозуміло чому для перемоги блок повинен набрати на 2% більше ніж партія, в чому між ними різниця? По друге, чому створення місцевих блоків потрібно погоджувати з керівництвом в центрі? Й третє – чому не надано можливостей висування від громадських організації, які займаються питаннями місцевої політики?», – зауважив експерт.
Голова Херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементій Бєлий зазначив, що цей законопроект є несприятливий для організації спостереження за виборами. Тепер спостерігача можна видалити з дільниці та скасувати його реєстрацію за будь-яку незгоду з тим, що коїться у приміщенні для голосування.
Учасники громадського обговорення висловили широкий спектр думок. Зокрема, більшість експертів вважають недоречним зменшення кількості депутатів місцевих рад. На їхню думку, за роботу депутатам все одно не платять, а зменшення їхньої кількості призведе до перекосу представлення інтересів виборців. Багато критики дісталось й новій виборчій системі. В першу чергу за те, що частина округів не буде представлена в місцевих радах. Критикувалася й відсутність для кандидатів само висування. Серед пропозицій були й такі: надати парламентським партіям виключно право формувати територіальні виборчі комісії, щоб уникнути торгівлі місцями в комісіях з боку «технічних партій». Експерти озвучили одну із загроз майбутніх виборів – технічні проблеми із друком «захищених» бюлетенів та відсутність належного контролю за їхнім виготовленням.
Експерти пропонували скасувати спеціальні дільниці, щоб унеможливити голосування громадян, які не мають право голосу на місцевих виборах, вдосконалити процедуру підрахунку голосів та встановлення результатів голосування.
Прес-служба КВУ